Spring Thaw Mt. Bike Festival - XC

Ashland, OR
May 20, 2017

Part of the Spring Thaw Mt. Bike Festival

Results Questions: Chad Wikander

Updated May 25, 2017 at 12:29 PM

Clydesdale (Men 200+)

Name Time
1 Ruben Gonzalez-Crumley 1:31:47.748
2 Colter Chancellor 1:36:20.186
3 Tim Thuren 1:38:27.545
4 Neil Yelland 1:55:31.342

Elite Men

Name Time
1 Kendal Johnson 1:23:47.438
2 Bryce Lewis 1:24:02.603
3 Cory Sullivan 1:25:16.126
4 Javier Colton 1:26:33.681
5 Tim Olson 1:26:39.141
6 Curtis Duncan 1:38:42.306
7 Tsering Alleyne 1:40:16.477

Elite Women

Name Time
1 Clara Honsinger 1:33:04.594
2 Kaydee Raths 1:47:22.267

Expert (Category 1) Men 19-44

Name Time
1 Sterling McBride 1:28:22.361
2 Andrew Loscutoff 1:29:30.564
3 Lowell Moural Jr 1:31:23.766
4 Dustin Lazzari 1:32:20.439
5 Casey Botts 1:32:24.189
6 Steven Pearl 1:32:39.868
7 Jed Pope 1:32:46.618
8 Steven Clipperton 1:33:06.399
9 Marcus Benton 1:34:04.548
10 Sean McGuinness 1:34:22.923
11 Aaron McClintock 1:34:39.540
12 Dane Neitsch 1:38:42.119
13 Dylan Wright 1:39:11.157
14 Nick Mifsud 1:39:34.853
15 Zane Houshour 1:40:39.822
16 Jordan Anderson 1:40:54.681
17 Nicholas Loomis 1:40:59.977
18 Gregg Neitsch 1:42:02.204
19 Jordan Hartman 1:44:26.556
20 Steven Wilson 1:44:27.563
21 Stephen Staha 1:51:45.048
22 Forrest Wells 1:52:28.337
23 Ryan Younkin 2:14:00.095

Expert (Category 1) Men 45+

Name Time
1 Joe Cooper 1:29:27.540
2 Max Lawson 1:30:57.376
3 Joe Chaves 1:32:37.712
4 eric schehen 1:34:33.869
5 Scott Seaton 1:35:32.720
6 Jamie Lynn 1:39:12.845
7 Michael Brown 1:39:34.735
8 Daniel Fisher 1:45:24.001
9 William Roussel 1:52:17.368
10 Doug Striley 1:52:55.150
11 John Miller 1:53:26.040
12 Robert Atkins 2:04:58.524

Expert (Category 1) Women

Name Time
1 Rhonda Figone 1:58:48.529
2 Linda Tesman 2:02:38.791
3 Stephanie Wright 2:08:09.822
4 Ann Kennedy 2:10:15.541

Expert Junior Men

Name Time
1 Elijah Krause 1:15:28.213
2 Sam Day 1:19:57.709
3 Braden Pennington 1:26:18.100
4 Jacob Olander 1:27:11.702
5 Ezra Noble 1:34:42.802
6 Curtis Hills 1:49:34.673

Hardtail Open

Name Time
1 Kerry Metlen 1:36:30.283

Junior Men 10-13

Name Time
1 Ian Brown 0:42:16.468
2 John Forsyth 0:48:08.546
3 Diesel Rollins 1:09:12.882
4 Dominik Davis 1:13:19.117
5 Wesley Newman 1:26:12.027
6 Tenner Wilkey 1:29:34.105

Junior Men 14-18

Name Time
1 Jacob Polachek 0:47:52.046
2 Ian Shreve 0:52:45.671
3 Andrew Coleman 1:21:48.414

Junior Women 10-13

Name Time
1 Sierra Samhammer 1:10:54.203
2 Zemirah Paulazzo 1:14:28.187
3 Aleena Knight 1:30:15.825
4 Lexi Lynn 2:51:45.858

Junior Women 14-18

Name Time
1 Sascha Knight 0:58:08.430
2 Kiara Hills 1:03:10.281

Novice (Category 3) Men 19-39

Name Time
1 Jacob Pew 0:45:02.172
2 Greg Vermeer 0:53:23.593
3 COREY BOOTH 0:56:03.695
4 Chase Fish 1:04:36.906
5 Josh Karch 1:19:47.922
6 Jeffrey Luxmore 1:33:20.324
7 Eden Paulazzo 1:45:48.800

Novice (Category 3) Men 40+

Name Time
1 Sam McQuate 0:43:15.952
2 James Hart 0:48:01.234
3 Ronni Garcia 0:50:10.352
4 Jim Hills 0:56:47.804
5 Brandon Sirstins 1:03:13.164
6 Chris Carnaghe 1:07:54.344
7 Jeremy Rollins 1:09:13.444
8 Lance Nutter 1:14:09.929
9 JP Newman 1:26:13.082

Novice (Category 3) Women

Name Time
1 Hayley McClure 0:53:22.047
2 Shelly Boelter 0:58:29.125
3 Carey McQuate 0:59:34.726
4 Emmy Hall 1:00:10.328
5 Becky Hills 1:03:12.578
6 Deanie Hanlon 1:08:09.813
7 Brittany Yelland 1:14:18.109
8 Lynn Yelland 1:16:29.687

Pro/Elite

Name Time
1 Matt Russell 1:22:38.884
2 Jonathan Myers 1:23:31.993

Singlespeed Men

Name Time
1 Steven Mills 1:20:00.786
2 Keith Stewart 2:01:31.923

Sport (Category 2) Men 19-39

Name Time
1 Nicholas Wogan 1:13:52.892
2 Matthew Langella 1:16:10.401
3 Joey Fallon 1:19:34.084
4 Michael Page 1:23:47.155
5 Blaine Scheidegger 1:23:58.663
6 Ross Bertolini 1:25:27.123
7 Bohdan Schurr 1:25:41.982
8 Jamie Schlittenhart 1:26:07.389
9 John Ballard 1:27:56.303
10 Thomas Fate 1:28:13.178
11 Seth Shepherd 1:28:15.357
12 Dean Bunnell 1:32:46.014
13 Matthew Brennan 1:33:01.857
14 Hunter Tillery 1:36:35.139
15 Rusty Restad 1:50:07.483

Sport (Category 2) Men 40-49

Name Time
1 LUIS ALEMAN 1:20:44.115
2 Brian Bertolini 1:20:45.709
3 Josh Barnes 1:21:51.896
4 Mark Williams 1:23:44.000
5 Ian Bagshaw 1:24:05.514
6 Chad Brown 1:32:00.451
7 Travis James 1:34:02.936
8 Steve Shigemoto 1:36:40.999
9 Michael Degorgio 1:37:20.209
10 Jeff Kanyuch 1:39:21.474
11 Jason Ekman 1:51:43.084
12 Devon Williams 2:02:58.810

Sport (Category 2) Men 50-59

Name Time
1 James Gritters 1:19:35.092
2 Bill Kuhn 1:28:57.850
3 Mark Thompson 1:32:44.186
4 Timothy Shreve 1:41:39.639
5 Darren Borgias 2:02:34.858
6 Dan Houdek 2:06:20.022
7 Tim Bertolini 2:07:42.030

Sport (Category 2) Men 60+

Name Time
1 C.S. Miller 1:27:25.271
2 Chris Sorenson 1:27:43.623
3 Mark Miller 1:33:33.255
4 Cameron Wogan 1:51:40.662

Sport (Category 2) Women

Name Time
1 Alison Wren 1:45:08.162
2 Alison Andrews 1:48:39.264
3 Mandi McKay 1:54:01.154
4 Renee Pype 2:39:01.952