Mt. Ashland Hill Climb

Plaza Ashland Oregon, OR
August 27, 2017

For results questions, please contact Chad Wikander

Updated August 28, 2017 at 10:09 PM

Mountain - Category 1 Pro/Exp Men 19-39

Name Time
1 Matthew Langelk 2:05:01

Mountain - Category 2 Men 19-39

Name Time
1 Michael Page 2:33:56.8

Mountain - Category 2 Men 40-59

Name Time
1 Adrian Bosch 1:49:52.7
2 Dave Masessa 1:53:13.3
3 Tim Turk 2:12:27.7
4 Kelly Brown 2:40:07.7
DNF Mark Williams

Mountain - Category 2 Women 40-59

Name Time
1 Lillian Schiauo Gilmour 2:45:22.9

Mountain - Category 3 Men 19-39

Name Time
1 Kyle Phillips 2:09:49.1
2 Jeremiah Suaren 2:28:26.3
3 Mark Ferrara 2:39:00.0

Mountain - Category 3 Men 40-59

Name Time
1 Chris Wisdom 2:40:12.1

Mountain - Clydsdale

Name Time
1 Colter Chancellor 2:26:46

Mountain - Elite

Name Time
1 Jonathan Myers 1:29:38.4

Mountain - Tandem

Name Time
1 Wendy Werthaiser 2:27:57.2

Road - Category 1 Pro/Exp 40-59

Name Time
1 eric schehen 1:51:59.6

Road - Category 2/3 Men 19-39

Name Time
1 Joshua Nelson 1:32:00.3
2 Elias Lawson 1:36:32.4
3 Reny Townsend 1:50:57.3
4 Zach Gilmour 2:21:20.0

Road - Category 2/3 Men 40-59

Name Time
1 Carl Nielson 1:37:08.5
2 Max Lawson 1:37:19.5
3 Benjamin Brainard 1:42:59.9
4 Joe Cooper 1:43:48.0
5 Alex Hayes 1:58:48.9
6 John Slawta 2:07:44.7
7 Todd Gallaher 2:10:52.6

Road - Category 2/3 Women 19-39

Name Time
1 Rachel Lee 1:49:04.1
2 Jill Williams 3:00:15.5
DNF Carmen Ortega

Road - Category 2/3 Women 40-59

Name Time
1 Jenny Slata 1:50:57.9
2 Jody Shmidt 2:22:18.3
3 Kathyn Stringer 3:00:15.7

Road - Category 4/5 Men 19-39

Name Time
1 Zachary Hammond 1:42:24.4
2 Aaron Bustard 2:40:03.2

Road - Category 4/5 Men 40-59

Name Time
1 Robert MacCracken 2:00:35.0
2 Jeremy Morris 2:01:52.6
3 Scott Toll 2:05:06.6
4 Guy Polson 2:13:08.6

Road - Category 4/5 Men 60+

Name Time
1 Dennis Cramer 1:52:04.4
2 Shane Spano 2:12:30.7
3 Daniel Morse 2:14:59.7
4 Edward Carl Fredrick Gatzke 2:25:28.2
5 Tom Kelly 2:28:34.7
DNF Michael Bansmer

Road - Category 4/5 Women 19-39

Name Time
1 Nile McGhie 2:41:08.7

Road - Elite

Name Time
1 Benjamin Snodgrass 1:39:00.3
2 Adam Artner 2:09:55.0

Road - Junior Men 14-18

Name Time
1 Mulu Slawta 1:52:02.4