Portland Trophy Cup

Portland International Raceway, OR
September 19, 2017

Part of the Portland Trophy Cup

For results questions please contact Dan Grabski

Updated September 26, 2017 at 10:44 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 532 Geoff Sosebee 33 Portland 5
2 541 Patrick Connor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 5
3 551 Mike Genovese 42 Portland 5
4 533 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 5
5 502 Jacob Horn 24 Portland 5
6 522 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 5
7 519 Christopher Woods 31 KING CITY 5
8 514 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 5
9 512 Max Erdenbender Central Office 37 Portland 5
10 548 John Lopez Unattached - 5 Number upside down
11 534 Mark Timby Unattached 5
12 539 Mark Schmidt 28 Portland 5 Number folded
13 543 Kristopher Hauck Unattached - 5
14 538 Matt Feldmar Athletes Lounge Cycling Team 36 PORTLAND 5
15 501 Reyaz Rohani 36 Portland 5
16 510 scott johnston 43 Portland 5
17 535 Colin Skinner 31 Portland 5
18 550 Dave Baumgartner Unattached 31 Portland 5
19 524 Michael Orr 34 Portland 5
20 544 Zachary Goude Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 5
21 508 Dirk Alenduff 45 Oregon City 4
22 506 Craig Mitchelldyer Craig Mitchelldyer 37 Milwaukie 4
23 518 Phil Barber 34 Portland 4
DNF 547 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
DNF 556 - - Unattached - 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 311 Jacqueline Mautner 34 Portland 5
2 339 Caroline Livett BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
3 312 Rachel Gitajn 33 Portland 5
4 307 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5
5 324 Glori Campbell Team AF 36 Portland 5
6 341 Elizabeth Wilson Unattached 36 Portland 5
7 335 Anja Taylor 42 PORTLAND 5
8 321 Erin Mensing 31 Portland 5
9 327 Andrea Fisk Point S Racing 30 Portland 5
10 340 Tina Summers Team Coastal 42 Portland 5
11 301 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 5
12 337 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
13 336 trenna sharpe 28 Portland 4
14 322 Cindy Bianchini Unattached 47 Portland 4
15 338 Alexa Kronick Unattached 26 Portland 4
16 302 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
17 303 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 4
18 317 Cathleen Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 46 Portland 4
19 320 Jennifer Anderson 41 Beaverton 4
20 305 Judy Harris Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 57 Beaverton 4
21 334 Tara Rose Unattached - 4
22 316 Michelle Seward Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 3

Junior Boys 10-12

Num Name Team City Points
1 905 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 50
2 916 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling Portland 40
3 938 Chance Brown Trusty Switchblade Forest Grove 24
4 943 Luca Haverty Portland 16
5 904 Jesse Hauck 16
6 906 Max Harris Portland 13

Junior Boys 13-14

Num Name Team City Points
1 903 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling Portland 50
2 944 Eamon Haverty PDX Devo Junior Cycling Portland 20
3 907 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling Tigard 20

Junior Boys 9

Num Name Team City Points
1 902 Henry Kay The Spokesmen Portland 25

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 905 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 916 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 904 Jesse Hauck Unattached 12 - 3
4 906 Max Harris 10 Portland 3
5 938 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 903 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
2 907 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 13 2

Masters 50+

Num Name Team City Points
1 816 Greg Talbert Portland 33
2 805 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 32
3 810 William Alcorn BikeFlights.com Portland 25
4 821 John Foulston Team Velo Cult Portland 25
5 819 Scott Trautman Camas Bike and Sport Camas 20
6 815 Richard Desmond VC Roger Portland 14
7 813 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland 13
8 808 Steven Thorne BikeFlights.com Portland 11
9 807 Mike Mercer Grouptrail Cycling Portland 11
10 818 Jeff Holmes Unattached Portland 10
11 801 Jay Small Dialed Cycling Team Vancouver 10
12 812 Erik Spillman Portland Velo Racing Portland 9
13 817 Scott Ballard Cyclepath Racing Portland 9
14 803 Scott Mares Threshold Velo Portland 8
15 822 Jon Pearson Sage Titanium Happy valley 8
16 814 Lori Brault Portland 6
17 820 Bob Daugherty Cyclepath Racing Portland 6
18 811 Bernie Doering Stages Cycling Lake Oswego 5

Masters Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 130 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 9
2 119 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 9
3 116 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 9
4 106 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 8
5 126 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 8
6 127 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland 8
7 109 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 8
8 107 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 41 Portland 8
9 128 Rob Mayer The Athletic 37 Portland 8
10 114 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 8
11 122 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 8
DNF 117 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 2
DNF 104 Steve Chapin 47 Portland 1
DNF 120 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 1

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 722 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 6
2 656 Derek Bowers 44 Portland 6
3 692 Jeff Turner 47 Portland 6
4 690 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 6
5 682 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 6
6 699 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 6
7 665 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 6
8 705 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
9 717 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 6
10 659 James Green 46 Portland 6
11 715 christophe berteau-pavy 51 portland 6
12 654 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
13 720 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5
14 724 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 6
15 666 Nolan Restivo 39 Portland 6
16 668 Erik Offner Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 6
17 655 Joel Sherman 39 Portland 6
18 710 Fred Smelser 39 Portland 6
19 704 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
20 702 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5
21 691 Jeremy Zane 48 Portland 5
22 673 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5
23 675 Joe Gomez Team Mudman 47 Portland 5
24 708 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
25 706 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 5
26 678 Chris Friedrich Team Coastal 43 Portland 5
27 687 garrett tyburski 39 portland 5
28 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 5
29 777 Mike Heenan The Athletic 43 Portland 5
30 662 Martin Joyce 35 Portland 5
31 686 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 5
32 661 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5
33 721 Ethan Fuld Unattached 52 Portland 5
34 707 Wick Ashley 46 Portland 5
35 671 Ian Harris 39 Portland 5
36 719 Chris Bathke 45 Portland 5
37 663 jim scott 40 Portland 5
38 701 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 5
39 696 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 Portland 5
40 697 Brian Dessinger 49 Milwaukie 5
41 712 Mike Scordino Unattached - 5
42 684 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
43 669 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
44 723 Chris McCraw Team Slow 41 Portland 5
DNF 713 David Kuzma The Spokesmen 41 Vancouver 4
DNF 734 Peter Gutwald Sage Titanium - 2

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 821 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 6
2 819 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 6
3 805 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 6
4 816 Greg Talbert 55 Portland 6
5 807 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 6
6 801 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 6
7 817 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 6
8 822 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 6
9 815 Richard Desmond VC Roger 58 Portland 5
10 820 Bob Daugherty Cyclepath Racing 66 Portland 5
11 869 - - Unattached - 3
DNF 804 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 1

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Notes
1 1 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 9
2 2 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 9
3 3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 9
4 6 Leland Gilmore River City Bicycles/The Athletic 34 Milwaukie 9 WARNING: number too high, unreadable
5 5 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 9
6 28 Ada Adasavage Ludwig & Larson 31 Portland 9
7 7 Anthony Monteleone The Athletic 31 Portland 9
8 69 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 9
9 129 Ira Ryan Breadwinner Cycles 41 portland 9
10 13 Clint Culpepper The Athletic Community 37 Portland 9
11 15 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 9
12 27 Kyle Murphy Cylance Cycling 26 Townshend 8
13 44 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 8
14 29 Joseph Reynolds River City Bicycles 41 Portland 8
DNF 23 Evan Murphy Toronto Hustle 29 Portland 4

Men 3/4

Num Name Team Age City Laps Notes
1 417 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 6
2 418 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 6
3 403 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 30 Portland 6
4 448 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 6
5 415 Ty Goldsby 35 Portland 6
6 475 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 31 Portland 6
7 405 Chad Balthazor 32 Portland 6
8 426 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 30 Portland 6
9 412 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 6
10 473 Andrzej Stadnik 28 Lake Oswego 6
11 410 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 6
12 430 Dustin Einig Stages Cycling 33 Portland 6
13 439 Dylan Wiggins 36 Portland 6
14 416 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 6
15 453 Quinn Rohlf 24 Portland 6
16 414 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6
17 432 Bertrand Morin 29 Portland 6
18 428 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 6
19 464 Scott Chamberlain 37 Portland 6
20 469 Drew Thomas 29 Portland 6
21 411 Yusuke Yamagishi Simworks 37 Porltand 6
22 454 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 6
23 467 Philippe Gauthier Mettle Cycling 35 Portland 6
24 466 Alexander Zybin 34 Milwaukie 6
25 452 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 6
26 447 Elijah Smith 37 vancouver 6
27 489 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 6
28 427 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 30 Portland 6
29 442 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6
30 459 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 29 Portland 6
31 407 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 6
32 471 Phillip Kirkland Mettle Cycling 29 Portland 6
33 470 Robert Sutton Mettle Cycling 34 Portland 6
34 419 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 6
35 429 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 32 Porltand 6
36 404 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5
37 406 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5
38 420 Jacob Tong 35 Portland 5
39 449 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5
40 477 Ondrej Podlesak Unattached 33 - 5 Number sideways
41 409 Evan Gaspar Stages Cycling 35 Portlland 5
42 472 Blake Thrasher Unattached 34 Portland 5
43 465 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 5
44 488 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 24 Portland 5
45 476 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4
46 441 Ryan Coons 31 Portland 4
DNF 474 Ben Pederson 33 Portland 2
DNF 234 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 1

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 202 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 24 Portland 9
2 214 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 9
3 250 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 9
4 274 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 9
5 264 Alex Criss River City Bicycles 40 Portland 9
6 275 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 9
7 203 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 29 Portland 9
8 254 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 9
9 278 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 8
10 273 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 35 - 8
11 206 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 8
12 248 Gene Faes Vnatt 45 Portland 8
13 223 Hedlund Anders 34 Portland 8
14 228 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 8
15 217 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 8
16 225 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 37 Portland 8
17 253 Andrew Perry 18 San Jose 8
18 276 Kyle JonHoetzendorff Poler 37 Portland 8
19 235 Sam Caviglione 32 Portland 8
20 233 Kevin Condron Gentle Lovers 44 Portland 8
21 211 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 8
22 224 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 8
23 267 Ivy Audrain Poler 29 Portland 8
24 226 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 8
25 272 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 8
26 247 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 8
27 266 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 8
28 220 Scott Wanhala Poler 32 Portland 8 WARNING: number too high/sideways, unreadable
29 227 Damon Dimick Unattached 41 Tigard 8
30 218 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 8
31 263 brent wick Poler 45 Portland 8
32 261 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 8
33 277 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 8
34 219 Greg Johnson Poler 48 Portland 8
35 269 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 7
36 262 Robert Higdon Ruckus Test Team 35 Portland 7
37 255 Susan RENN Team Slow 48 Portland 7
38 268 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 41 Portland 7
39 222 Dustin Pallanez Stages Cycles 29 Portland 6
DNF 330 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 6
DNF 271 Walker Prettyman Unattached - 5
DNF 234 Bo Thunell Poler 31 Portland 5
DNF 270 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 32 Portland 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 115 Ivy Audrain Poler 29 Portland 6
2 108 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6
3 101 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 35 PORTLAND 6
4 110 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 6
5 107 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 31 Portland 6
6 117 Susan RENN Team Slow 48 Portland 6
7 116 Hazel Gross Team AF 41 Portland 5
8 105 Parry Sample BATTLEKAT 28 Portland 5
9 104 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
10 118 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 5

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 16 Julie Baird Olympia Cycling Team 34 Portland 6
2 20 Laura Parsons Points Racing 35 Portland 6
3 24 Susan Grandjean West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 44 Portland 6
4 12 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 6
5 25 Jenn Levo Speedvagen Family Racing 37 Portlan d 6
6 11 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 6
7 19 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 6
DNF 21 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 3
DNF 99 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 29 Portland 1

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 235 Carley Leins SEAVS/Haymarket 30 Portland 6
2 202 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 6
3 213 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 27 Vancouver 6
4 220 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 6
5 212 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 6
6 215 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
7 210 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 5
8 201 Molly Quan Unattached 41 Portland 5
9 206 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 5
10 205 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland 5
11 236 Iris Dougherty Club Taco 29 Portland 5
12 204 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
13 227 Christine Hubert West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
14 232 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 5
15 203 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 37 Portland 5
16 221 Jordan Faulds Team AF 37 Portland 5
17 207 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 45 Portland 5