Corvallis Cross Classic

Corvallis, OR
November 12, 2016

Results Questions: Misty Mitchell <misty.mitchell44@gmail.com>

Updated November 22, 2016 at 9:36 AM

2.0

Num Name Team Age City Laps
1 270 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4
2 353 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 4
3 388 Owen Daniell 17 eugene 4
4 395 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 4

Athenas

Num Name Team Age City Laps
1 448 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes 38 Eugene 4

Category 1/2 Men

Num Name Team Age City Laps
1 453 Sean Babcock Team S&M 33 Corvallis 8
2 433 Patrick Means Team S&M 33 Corvallis 8
3 437 Paul LaCava PDX Devo 38 Portland 8
4 429 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 eugene 8
5 451 Lucas Strain Eugene 8
6 440 Duncan Ellinwood Team S&M 25 Corvallis 8
7 439 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem 8
8 445 Forrest Hoshikan 26 Aptos 8
9 446 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 8
DNF 450 Ian Jungjohann 34 Eugene 4
DNF 452 Quinn Keogh Team S&M 32 portland 3

Category 1/2 Women

Num Name Team Age City Laps
1 447 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Happy Valley 7
2 434 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Salem 7
3 443 Liz Whiteley Calfee Designs_Family Cycling 31 Santa Cruz 6
4 349 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 28 Portland 6
5 432 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton 6

Category 2/3 Men

Num Name Team Age City Laps
1 424 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 6
2 407 Micah Sardell -- 35 Eugene 6
3 423 Denny Rowe III Byzick + Company Cycling 33 Corvallis 6
4 418 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 6
5 360 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 6
6 435 Brad Davidson 34 Portland 6
7 384 Jordan Wilson Corvallis 6
8 280 Zachary Skalet 12 o'clock boys 21 Corvallis 6
9 383 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 26 Philomath 6
10 370 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 33 Corvallis 6
11 380 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 6
12 255 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 6
13 415 Justin Onusko Grixsew Brewing/West End Bike 20 Eugene 6
14 336 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 6
15 411 Eric McKinley 26 Corvallis 5
16 408 Rey Cordova 40 Philomath 5
DNF 342 John Pearson Byzick + Company Cycling 27 portland 3
DNF 392 Stewart Myers Byzick + Company Cycling 42 Philomath 2

Category 4 Men

Num Name Team Age City Laps
1 358 Russell Walker Trusty Switchblade 29 Portland 6
2 331 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 30 Albany 6
3 346 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Corvallis 6
4 277 Chris Sarrett Hutch's Eugene 37 Albany 6
5 320 Michael Antonishen 29 Corvallis 6
6 366 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 6
7 340 Julian Poree OSU Cycling Club 21 Corralitos 6
8 351 Eddie Barksdale 25 Portland 6
9 356 Chris Foertsch 41 Corvallis 6
10 311 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6
11 324 Dylan Wiggins 35 Portland 6
12 279 Robert Isaacson 12 O'Clock Boyz 21 Corvallis 6
13 295 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 20 Corvallis 5
14 374 Joel Cleland 43 Salem 5
15 381 John Boucher Twelve OClock Boys 21 Corvallis 5
16 299 Brett Larabee 29 Tacoma 5
17 332 David Prats Pacific Power Blue Sky 43 Corvallis 5
18 382 Jared Kosanovic 22 Corvallis 5
19 300 Peter Rabenold 55 Corvallis 4

Category 5 Men

Num Name Team Age City Laps
1 320 Michael Antonishen 29 Corvallis 6
2 293 Benjamin Reinhardt 22 Corvallis 6
3 295 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 20 Corvallis 6
4 314 Ian Morelan 25 Corvallis 6
5 262 David Visnack 47 Bend 6
6 273 Joseph Unfred 20 Corvalis 6
7 303 Cameron Allen 29 Corvallis 6
8 257 scott kalani Hillsboro 6
9 319 David Wagner 38 Eugene 6
10 315 John McQueen 40 Corvallis 6
11 318 Matthew MacClary 35 Corvallis 6
12 282 Austin Strickler 32 Albany 6
13 267 Fabio Bellini 35 Keizer 6
14 268 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 54 corvallis 5
15 258 Jorge Lara Capitol Velo 56 Salem 5
16 269 Bruce Irwin 53 Woodland 5
17 272 JP Petrin Capitol Velo 64 Salem 5
18 275 Trevor Sehrer Cutters 36 Vancouver 5
19 266 Benjamin Heald 29 Corvallis 5
20 305 Chad Kimsey Team CRS 47 Albany 5
21 304 Rajesh Injety 37 Corvallis 5
DNF 298 Lawrence Houston III 43 Corvallis 1
DNS 279 Robert Isaacson 12 O'Clock Boyz 21 Corvallis 0

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 274 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 35 Beaverton 6
2 271 Earl Hazekamp Capitol Velo 41 Salem 5
3 317 Doug Bowman 48 Corvallis 5
4 289 Jeff Lange Co-Motion Team 50 Eugene 5
5 316 Kirk Mallette Corvallis 5

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 348 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 6

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 398 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 14 Bend 4
2 313 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 4
3 386 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 4
4 270 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4
5 261 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 4
6 391 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
7 361 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 4
8 397 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
9 363 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 4
10 353 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 4
11 406 Samuel Cordova 12 Philomath 4
12 388 Owen Daniell 17 eugene 4
13 395 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 4
14 376 Jasper Pollock 14 Corvallis 4
15 364 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 4
16 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
17 335 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 4
18 405 Chance Lamer 14 Corvallis 4
19 359 Robert Porter 14 Bend 4
20 341 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 3
21 365 Peter Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3
22 379 Justin Saunders Halfpenny 13 Salem 3
23 350 Keanu Hayden-Lewis Bend Endurance Academy 12 Bend 3
24 393 Benicio Thorne PDX Devo 11 Portland 3
25 385 Seth Bowman 13 Corvallis 3
26 421 Max Patel 15 Corvallis 3
27 399 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 3
28 401 Charley Myers 12 West Linn 3
29 278 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 9 Albany 3
30 390 Gavin Newman 9 Portland 2
31 402 Ronan Myers 13 West Linn 2
DNS 321 Calvin Nary Bend Endurance Academy 10 Bend 0

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 361 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 4
2 406 Samuel Cordova 12 Philomath 4
3 364 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 4
4 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
5 335 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 4
6 341 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 3
7 365 Peter Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 3
8 350 Keanu Hayden-Lewis Bend Endurance Academy 12 Bend 3
9 393 Benicio Thorne PDX Devo 11 Portland 3
10 399 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 3
11 401 Charley Myers 12 West Linn 3
12 278 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 9 Albany 3
13 390 Gavin Newman 9 Portland 2
DNS 321 Calvin Nary Bend Endurance Academy 10 Bend 0

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 398 Gavin Bowen Bowen Sports Performance 14 Bend 4
2 313 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 4
3 386 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 4
4 391 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
5 397 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
6 363 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 4
7 376 Jasper Pollock 14 Corvallis 4
8 405 Chance Lamer 14 Corvallis 4
9 359 Robert Porter 14 Bend 4
10 379 Justin Saunders Halfpenny 13 Salem 3
11 385 Seth Bowman 13 Corvallis 3
12 402 Ronan Myers 13 West Linn 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 261 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 4

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 420 Keeley Brownback Mt View Cycles Racing 15 Hood River 4
2 417 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
3 265 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 3
4 263 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 12 Bend 3
5 426 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
6 372 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
7 404 Robin Cordova 15 Philomath 3
8 414 Kate Middleton 10 Corvallis 3
9 413 Hannah Middleton 10 Corvallis 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 263 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 12 Bend 3
2 426 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
3 414 Kate Middleton 10 Corvallis 3
4 413 Hannah Middleton 10 Corvallis 3

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 417 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 420 Keeley Brownback Mt View Cycles Racing 15 Hood River 4
2 372 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
3 404 Robin Cordova 15 Philomath 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 265 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 3

Masters 1/2 35+ Men

Num Name Team Age City Laps
1 400 Bart Bowen Deschutes Brewery 49 Bend 8
2 431 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 8
3 427 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 8
4 441 Mike Wilson Team S&M 55 Corvallis 8
5 362 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 8
6 419 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 8
7 428 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 36 CORVALLIS 8
8 444 Anderson Shepard Calfee Design - Family Cycling 36 Santa Cruz 8
9 449 John Gill John T Gill 36 Happy Valley 7

Masters 3 35+ Men

Num Name Team Age City Laps
1 430 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 6
2 396 Chuck Hood Two-Seven Sport 46 Eugene 6
3 422 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 36 Salem 6
4 394 Thomas Pastor Deschutes Brewery 36 Bend 6
5 375 Mike Heenan The Athletic 43 Portland 6
6 389 Jeff Sakacsi Two-Seven Sports, LLC 46 Springfield 6
7 367 Todd Grover Boneyard Cycling 44 Bend 6
8 425 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 44 Portland 6
9 329 Joshua Hanselman 343 Racing 41 Newberg 5
10 270 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5
11 357 Christopher Moore 42 Salem 5
12 403 Greg Myers 44 West Linn 5
13 410 Lorin Hayden 51 Bend 4

Masters 4 35+

Num Name Team Age City Laps
1 294 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 6
2 264 James Owen Capitol Velo 47 Salem 6
3 309 Luke Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville 6
4 276 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 Eugene 6
5 369 Scott LaPlante Indy 43 Tualatin 6
6 259 tl valencia 48 Beaverton 6
7 292 Keith Leavitt 39 Corvallis 6
8 352 Albert Passadore Hammer Velo 44 Portland 5
9 355 Daniel Upper 48 Corvallis 5
10 296 Wes Woosley 45 Portland 5
11 322 Matt Haughey 44 McMinville 5
DNF 308 Mike Panico 37 Corvallis 4
DNF 260 Jason Beer 44 Bend 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 377 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend 6
2 283 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 53 EUGENE 6
3 330 John Wilson Team S&M 58 Corvallis 6
4 307 Brian Skaar 54 Philomath 6
5 286 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 6
6 312 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Eugene 6
7 301 Terry Keele 53 Portland 6
8 339 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 73 Portland 6
9 323 Greg Talbert 54 Portland 6
10 333 Tim Rathbun 54 Mulino 6
11 284 Dave Metz None Cottage Grove 6
12 334 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 6
13 354 Matthew S Martel Interurban 51 Portland 6
14 325 steve shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 6
15 347 Bill Salbador 51 Eugene 5
16 326 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland 5

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 338 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis 6
2 297 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 6
3 306 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 6
4 281 Rick Gregory Black Dog Velo 63 Eugene 6
5 337 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 61 Corvallis 6
6 310 Craig Bontley Vigilanties 66 Eugene 6
7 291 Mark Mellbye 66 Lebanon 6
8 302 Edward Lanton 66 Portland 5
9 373 Thomas J Meier 61 Corvallis 5
10 344 Loren Russell 74 Corvallis 5
11 378 Tom Verhoeven 64 Corvallis 5
12 343 Darell Provencher Team Rose City 62 West Linn 4
DNF 290 Steve Rearden Blondie Velo 65 Portland 4

Masters Women 1/2 35+

Num Name Team Age City Laps
1 457 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
2 476 Carolyn Day Deschutes Brewery 44 Bend 5
3 490 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 5

Masters Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 461 Cynthia Engel Deshutes Brewery 46 Bend 5
2 368 Patti Wolfe Murder of Crows 47 Redmond 5
3 480 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 45 Salem 5
4 489 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 497 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 6
2 501 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 42 Eugene 6
3 499 Scott Barker 47 Portland 6
4 466 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 6
5 500 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 6
6 472 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 41 lake oswego 6
7 484 Aaron Anderson 27 CORVALLIS 6
8 256 Quincy Gill Corvallis Cyclery Racing 21 Eugene 6
9 468 Craig Ruby Tuito Bicycle Repair 46 POrtland 5
10 459 Brian Schiller Untapped 48 Portland 5
11 351 Eddie Barksdale 25 Portland 5
12 442 Jason Cruz Calfee Design - Family Cycling 42 Santa Cruz 5
13 502 Tad Wodgert Deschutes Brewery 70 portland 4
DNF 428 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 36 CORVALLIS 0

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 496 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 5
2 495 Marayah Deese Ruckus Test Team 31 portland 5
3 494 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 portland 5
4 475 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 5
5 434 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Salem 5
6 487 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5
7 368 Patti Wolfe Murder of Crows 47 Redmond 5
8 490 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 5
9 473 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4
10 489 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4
11 467 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 35 Portland 4
12 454 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis 4
13 345 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 65 Corvallis 3
DNF 482 Hazel Gross BATTLEKAT 40 Portland 2

Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 455 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 6
2 485 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 6
3 478 Pam Reid Team Rose City 59 Portland 5
4 486 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
5 284 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 5
6 488 Christie Scheer Team Rose City 53 Beaverton 5
7 454 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis 5
8 460 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 63 Portland 4
9 345 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 65 Corvallis 4
10 464 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 57 Eugene 4

Women Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 458 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 6
2 474 Leia Tyrrell Olympia Cycling Team 27 Corvallis 6
3 387 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 5
DNS 465 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 0

Women Category 4

Num Name Team Age City Laps
1 287 Emma Armstrong Corvallis Cyclery Racing 20 Corvallis 5
2 463 Renee Beard 48 Eugene 5
3 327 steve shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 18 tigard 5
4 481 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 5
5 471 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 38 Portland 5
6 371 Michelle Cleland 35 SALEM 5
7 456 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Corvallis 4
8 479 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 23 Portland 4
DNF 473 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 3
DNF 469 Nikki Beckwith 30 Portland 2
DNS 493 Carina Liljengren 31 Tacoma 0

Women Category 5

Num Name Team Age City Laps
1 409 Alexis Gibbons 28 Eugene 5
2 438 Staci Partridge Oregon State Tri Club 32 Philomath 5
3 470 Olivia Boyd 28 Corvallis 5
4 477 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 26 Portland 5
5 483 Maura Paxton 26 Corvallis 4
6 491 Bridgette Schram Colorado Springs 4
7 288 Kate Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 Eugene 4
8 416 Suzanne Middleton 48 Corvallis 4
9 412 Shannon Sardell 40 Eugene 4
10 492 Amelia Simpson 25 Corvallis 4
11 328 Carolyn Wheeler Oregon State Tri Club 19 Corvallis 4
12 462 Tracy Miller Deschutes Brewery 55 Bend 4
13 436 sara Davidson Grouptrail Cycling 33 Portland 3