River City Bicycles Cyclocross Crusade

Portland, Oregon
October 15, 2016

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 15, 2016 at 6:51 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 576 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4 44:39
2 581 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 44:51
3 577 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 57 Bend 4 50:44
4 582 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 3 41:56

Clydesdale

Num Name Team City Laps Time Notes
1 714 Aaron Coker Sage Factory Racing Portland 5 46:44
2 755 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 5 47:51
3 750 Walter Mcknight Deschutes Brewery Bend 5 47:51 improper number placement
4 708 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen Vancouver 5 47:51
5 764 Greg Talbert Portland 5 48:32
6 712 Jack Trumbull Hood River Velo Hood River 5 49:17
7 722 Mark Thomas Hood River Velo Hood River 5 49:18
8 759 Michael Smelser Portland 5 49:37
9 788 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Bend 5 49:48
10 732 Jon Pearson Sage Factory Racing Happy valley 5 50:39
11 713 Tim Schauer Sage Factory Racing Camas 4 41:20
12 719 Chris Wierman tualatin 4 41:28
13 742 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team Portland 4 41:29
14 780 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing Beaverton 4 42:00
15 738 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components West Linn 4 42:42
16 744 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4 43:04
17 787 Doug Brecht Multnomah Athletic Club Portland 4 43:30
18 758 Peter Iverson Lake Oswego 4 43:32
19 771 John Martin Team Lazy Tarantulas Portland 4 43:34
20 791 Ryan Houck Portland Juice Co Racing PORTLAND 4 43:50
21 706 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4 43:52
22 701 David Rosen Sage Factory Racing Beaverton 4 44:05
23 773 John Livingston Murder of Crows Bend 4 46:36
24 783 Mark Sather Team 10 Barrel Wilsonville 4 46:50
25 790 Bryan Smith Hammer Velo Portland 4 47:24
26 782 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 4 47:44
27 749 jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team Hood River 4 47:49
28 702 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas 4 49:26
29 734 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team Portland 4 51:32
30 784 Ramsey Kail Beaverton 4 52:54
DNF 789 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1 52:54

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 500 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5 47:03
2 507 Jace Petersen Hood River Velo 14 Hood River 5 48:26
3 509 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16 Bend 5 48:36
4 515 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 5 48:47
5 522 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 4 42:28
6 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland 4 44:34

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 4 38:57
2 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 4 43:27
3 905 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 16 Ketchum 4 44:59

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 29:05
2 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 3 29:49
3 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:24
4 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 2 22:33
5 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 2 22:53
6 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 23:06
7 625 Aidan Haynie Hood River Velo 12 Hood River 2 23:09
8 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 23:27
9 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2 24:41
10 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 2 24:45
11 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 24:48
12 607 Keanu Hayden-Lewis 12 2 25:03
13 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 2 25:05
14 526 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 2 25:56
15 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2 28:10
16 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 29:34
17 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2 30:05
18 668 Calvin Nary Bend Endurance Academy 10 Bend 2 30:25
19 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2 31:19
20 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 2 31:40
21 661 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 37:49

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 573 Gavin Bowen 14 3 26:37
2 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 27:09
3 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 27:59
4 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 28:00
5 664 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 13 3 28:35
6 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 28:42
7 501 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 14 Camas 3 29:45
8 523 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 3 29:50
9 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3 30:26
10 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:38
11 667 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:42
12 596 Hayden Wierman 13 Tualatin 3 31:25
13 563 Jacob Enos 14 Bend 3 32:26
14 666 Robert Porter 14 Bend 2 23:57
15 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 2 28:16

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 630 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:24
2 663 Sean McMahon 16 Trout Lake 3 27:45
3 623 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 27:47
4 632 Jesse Polay 15 3 28:25
5 665 Carson Schutt Hood River Velo 16 Hood River 3 29:53

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3 26:31
2 669 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 Portland 3 27:10
3 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 3 31:12
4 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3 31:49

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3 26:31
2 573 Gavin Bowen 14 3 26:37
3 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 27:09
4 669 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 Portland 3 27:10
5 630 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:24
6 663 Sean McMahon 16 Trout Lake 3 27:45
7 623 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 27:47
8 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 27:59
9 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 28:00
10 632 Jesse Polay 15 3 28:25
11 664 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 13 3 28:35
12 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 28:42
13 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 29:05
14 501 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 14 Camas 3 29:45
15 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 3 29:49
16 523 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 3 29:50
17 665 Carson Schutt Hood River Velo 16 Hood River 3 29:53
18 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3 30:26
19 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:38
20 667 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:42
21 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 3 31:12
22 596 Hayden Wierman 13 Tualatin 3 31:25
23 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3 31:49
24 563 Jacob Enos 14 Bend 3 32:26
25 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:24
26 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 2 22:33
27 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 2 22:53
28 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 23:06
29 625 Aidan Haynie Hood River Velo 12 Hood River 2 23:09
30 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 23:27
31 666 Robert Porter 14 Bend 2 23:57
32 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2 24:41
33 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 2 24:45
34 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 24:48
35 607 Keanu Hayden-Lewis 12 2 25:03
36 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 2 25:05
37 526 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 2 25:56
38 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2 28:10
39 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 2 28:16
40 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 29:34
41 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2 30:05
42 668 Calvin Nary Bend Endurance Academy 10 Bend 2 30:25
43 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2 31:19
44 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 2 31:40
45 662 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 9 Portland 2 33:27
46 616 Joshua McCarthy 9 Portland 2 33:40
47 562 Gavin Newman 9 2 36:02
48 541 Israel Jr. Melson 9 Albany 2 36:47
49 536 Liam Harrison PDX Devo 9 Portland 2 37:44
50 661 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 37:49
51 657 Beckett Mersereau BYRDS 9 Boise 2 38:53
DNF 639 Conner VanderStoep 9 Milwaukie 1 38:53

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 662 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 2 33:27
2 616 Joshua McCarthy Portland 2 33:40
3 562 Gavin Newman 2 36:02
4 541 Israel Jr. Melson Albany 2 36:47
5 536 Liam Harrison PDX Devo Portland 2 37:44
6 657 Beckett Mersereau BYRDS Boise 2 38:53
DNF 639 Conner VanderStoep Milwaukie 1 38:53

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 21:46
2 31 Natasha Visnack BEA 12 2 23:45
3 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 2 24:37
4 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 25:02

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 32:19

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 32:53
2 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 2 22:53
3 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 29:59

Junior Women 17-18

Num Name Team Laps Time
1 31 Natasha Visnack BEA 2 23:45

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 32:19
2 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 32:53
3 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 21:46
4 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 2 22:53
5 31 Natasha Visnack BEA 12 2 23:45
6 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 2 24:37
7 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 25:02
8 11 kayden mckee PDX Devo 9 Vancouver 2 27:58
9 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 29:59
10 13 sydney little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2 41:06

Junior Women 9

Num Name Team City Laps Time
1 11 kayden mckee PDX Devo Vancouver 2 27:58
2 13 sydney little BeerMongers Cycle Club Portland 2 41:06

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 317 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 45 Portland 7 0:57:42
2 320 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Bend 7 0:58:55
3 383 Owen Murphy Murder of Crows 42 Bend 7 0:59:31
4 344 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 7 0:59:41
5 388 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 38 Medford 7 0:59:43
6 357 Michael R Wilson Team S+M 55 Corvallis 7 1:00:00
7 394 Michael Moody Team Cycle Sports 46 Jacksonville 7 1:00:50
8 326 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 7 1:01:08
9 313 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 36 Portland 7 1:01:10
10 417 Bart Bowen Deschutes Brewery 49 Bend 7 1:01:18
11 387 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene 7 1:01:44
12 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:01:44
13 351 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland 7 1:01:54
14 397 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7 1:02:17
15 416 John Frey Hutch's/Bend Dental 38 Bend 7 1:02:37
16 393 Ryan Brown Chinook Cycling Club 41 Richland 7 1:02:50
17 395 Andy Olsson Hood River Velo Hood River 7 1:02:53
18 336 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 7 1:03:24
19 406 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 7 1:03:44
20 340 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 7 1:03:54
21 414 Cory Bolen 7 1:04:16
22 346 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 45 Hood River 7 1:05:36
23 307 Joe Santos Cyclepath Racing 44 Portland 6 0:55:06
24 352 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 6 0:55:08
25 398 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 41 lake oswego 6 0:55:42
26 375 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 6 0:55:44
27 341 Mark DeResta Hood River Velo 46 hood river 6 0:55:48
28 328 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 6 0:56:01
29 359 Alexander Lehnert Hutch's Eugene 49 Eugene 6 0:56:52
30 399 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 6 0:56:56
31 333 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 6 0:57:17
32 415 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hood River 6 0:57:43
33 358 Eric Lanners rcb.cyclisme 43 Portland 6 0:57:43
34 384 Alexander Roddvik Hood River Velo 43 Hood River 6 0:58:16
35 418 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 portland 6 0:59:18
DNF 378 Chris Brannen Team S+M 43 Vancouver 4 0:59:18
DNF 371 Robert Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend 1 0:59:18

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 381 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5 48:34
2 375 Eric Marshack Team Velo Cult 39 Portland 5 48:49
3 464 Eric Cress Team 10 Barrel 45 Portland 5 48:54
4 513 Peter Hettinga SWEAT360 46 Hillsboro 5 49:30
5 477 Ryan Chase Deschutes Brewery 38 Bend 5 49:42
6 442 Eric Mergen Team Planet X USA 35 Portland 5 50:03
7 535 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 5 50:11
8 492 Brad Crowe 35 Portland 5 50:27
9 391 James Owen Capitol Velo 47 Salem 5 50:28
10 363 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 5 50:39
11 362 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5 50:45
12 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 5 50:48
13 509 Chad Fischer SWEAT360 40 Hillsboro 5 51:33
14 395 Peter Hand 43 Portland 5 51:38
15 476 William Petersen 54 West Linn 5 51:51
16 341 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 50 Portland 4 41:52
17 461 Jeff Baratta Team Planet X USA 55 Portland 4 41:52
18 525 Maximillian Heckscher 42 4 41:52
19 379 Jason Dotts Grouptrail Cycling 47 Portland 4 41:55
20 425 Jason Ladwig 37 Portland 4 41:59
21 397 Nolan Restivo 38 Portland 4 42:01
22 458 Ian Stromquist Team Finger 39 Hood River 4 42:11
23 331 Charles Barrett 49 Portland 4 42:13
24 301 Dave Torrance 46 Portland 4 42:14
25 318 Kevin Dickson 47 Portland 4 42:28
26 424 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 portland 4 42:31
27 494 Matthew Jetton 47 portland 4 42:32
28 529 crago carter Harder Cycling 46 Portland 4 42:33
29 351 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 4 42:51
30 472 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 42:54
31 404 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 53 Tigard 4 43:26
32 330 James Lais 47 PORTLAND 4 43:32
33 332 Martin Matsumara 51 Portland 4 43:47
34 537 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 43:47
35 386 James Green 45 Portland 4 43:49
36 465 Paul DeVries Biclita 48 Portland 4 43:51
37 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 4 43:54
38 320 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 4 44:09
39 315 Brian Wise 45 Vancouver 4 44:43
40 347 Brian Carrico The Spokesmen 45 Vancouver 4 44:43
41 508 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4 44:44
42 455 James Sunderland bicycleattorney.com 52 Troutdale 4 44:55
43 303 Jeff Hurt 45 Portland 4 45:09
44 534 Chris Thier Boneyard Cycling 42 Bend 4 45:18
45 384 Kyle Mountain HUP United 49 Portland 4 45:22
46 459 Luke Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville 4 45:45
47 478 Rob Kerr Boneyard Cycling 49 Bend 4 45:57
48 307 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 4 45:57
49 536 John Harris 4 46:31
50 422 garrett tyburski 38 portland 4 46:53
51 517 Brian Dessinger 48 Milwaukie 4 47:13
52 393 Andy Morris 46 Portland 4 47:24
53 475 Eric McKee Marty's Cycles 38 Medford 4 47:45
54 310 Matt Haughey Matthew A Haughey 44 McMinnvile 4 48:10
55 312 Wes Woosley 45 Portland 4 48:10
56 350 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 44 Portland 4 48:26
57 483 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 hillsboro 4 48:53
58 530 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend 4 49:28
59 533 Adam Bergerson Capitol Velo 41 Salem 4 49:29
60 470 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 49:30
61 532 Barry Pieratt Oregon City 4 49:30
62 419 Charlton Shen 50 Portland 4 50:42
63 388 Matthew Cordeiro Hood River Velo 43 Hood River 4 50:44
64 356 Stephen Rich 49 Portland 4 51:00
65 447 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Camas 4 51:25
DNF 387 Tony Pitone 48 Portland 2 51:25
DNF 432 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 52 Portland 1 51:25

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 445 Dustin Henderson Murder of Crows 38 Beaverton 5 45:17
2 474 David M Miller Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 45:28
3 315 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5 46:17
4 440 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn 5 46:19
5 443 David Marchi Murder of Crows 40 Bend 5 46:21
6 396 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 46:29
7 444 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 45 bend 5 46:43
8 309 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5 47:03
9 370 David Rasca Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 47:09
10 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 47:11
11 446 Curtis Brawner Ace Window Tinting 42 Bend 5 47:12
12 449 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 47:16
13 402 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 47:23
14 494 Greg Schutt Hood River Velo 44 Hood River 5 47:56
15 382 Bryce Jenkinson Hood River Velo 41 Hood River 5 47:58
16 435 Doug Minarik bicycleattorney.com 39 Portland 5 48:12
17 482 Mike Schrankel Hood River Velo 49 Hood River 5 48:12
18 457 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 46 Bend 5 48:19
19 342 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 44 Portland 5 48:20
20 310 Peter Koonce Grouptrail Cycling 42 Portland 5 48:21
21 492 Erik Young Portland Juice Co Racing 39 Boise 5 48:30
22 432 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 38 Bend 5 48:42
23 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5 48:42
24 455 Troy Nelson Twin Six, KTM Bikes 47 Beaverton 5 48:57
25 330 Thomas Pastor Deschutes Brewery 36 Bend 5 49:05
26 339 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 portland 5 49:44
27 448 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 42 Portland 5 49:50
28 467 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 Hillsboro 5 49:52
29 497 Timothy Breault 35 Portland 5 49:52
30 408 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 44 salem 5 49:56
31 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5 49:59
32 490 Chuck Meyer Murder of Crows 38 Bend 5 50:07
33 311 Mike Heenan The Athletic 42 Portland 5 50:12
34 489 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland 5 50:24
35 461 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5 50:38
36 349 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 5 50:48
37 422 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 50:55
38 344 Judson McCauley The Spokesmen 42 Vancouver 5 50:55
39 410 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 4 40:50
40 424 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 4 40:59
41 493 Jason Mottaz 42 Toronto 4 41:01
42 345 Peter Gutwald HosmerChiro-RPM Mortgage 47 Lake Oswego 4 41:13
43 316 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 4 41:32
44 473 NORMAN SWYGERT Unattached 47 Portland 4 41:38
45 304 Matthew Dial Deschutes Brewery 40 Bend 4 41:52
46 379 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4 42:04
47 495 Francesco Bottinseghi Biciccista PDX 45 Portland 4 43:07
48 475 Kyle Mills Murder of Crows 37 Bend 4 43:07
49 491 Henry Abel Pine Mountain Sports 45 Bend 4 43:10
50 427 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 46 Vancouver 4 43:36
51 496 Michael Heywood 41 Gresham 4 44:00
52 302 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 4 44:57
53 472 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4 46:55
54 392 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4 48:51
DNF 322 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 40 Vancouver 3 48:51
DNF 352 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 3 48:51
DNF 393 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 1 48:51 Illegal pit

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 97 Christopher Van Tilburg Hood River Velo 50 Hood River 5 45:37
2 147 Rodney Trepess Deschutes Brewery 51 Bend 5 45:48
3 45 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Camas 5 45:53
4 88 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 5 46:31
5 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 5 46:33
6 66 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland 5 47:32
7 159 Joe fabris Plus3 58 Capitola 5 47:36
8 54 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 52 Portland 5 47:38
9 39 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland 5 47:38
10 15 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5 47:47
11 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 56 Camas 5 47:52
12 51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5 47:53
13 2 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Redmond 5 48:39
14 107 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 53 EUGENE 5 49:15
15 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 5 49:15
16 131 Eric Power Murder of Crows 55 bend 5 49:16
17 92 Steve Petersen Hood River Velo 55 Hood River 5 49:29
18 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 5 49:48
19 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 5 49:51
20 14 Mike Mercer Grouptrail Cycling 56 Portland 5 49:53
21 152 Norm Kreiss 60 5 50:08
22 155 Scott Ballard Cyclepath Racing 50 Portland 5 50:22
23 63 Tim Rathbun Molalla River BMX 54 mulino 5 50:33
24 146 Eric Pool Team 10 Barrel 50 West Linn 5 50:28
25 82 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 5 50:32
26 52 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5 50:41
27 74 Ian Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 5 50:51
28 153 Michael Kender Unattached 53 Portland 5 50:58
29 70 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5 50:58
30 27 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Eugene 4 40:37
31 144 Dave Metz 51 Cottage Grove 4 40:55
32 69 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4 41:00
33 91 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 4 41:03
34 118 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage 53 Portland 4 41:08
35 96 David Dorocke Deschutes Brewery 54 Bend 4 42:11
36 142 BENOIT DUBUISSON Rock Lobster 52 PORTLAND 4 42:41
37 151 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 60 Vancouver 4 43:03
38 102 Jason Bietz 50 Sherwood 4 43:26
39 65 Hugh Givens bicycleattorney.com 59 Portland 4 43:29
40 108 David Kaysen 52 Portland 4 43:40
41 140 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland 4 44:07
42 23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 4 44:45
43 161 Lorin Hayden 51 Bend 4 45:10
44 163 Alan Whitney Rogue 56 Tualatin 4 45:56
45 162 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Tualatin 4 45:57
46 127 Sean McCarthy Team 10 Barrel 50 Tigard 4 46:14
47 77 Richard Potestio PDX Ti Cross 60 Portland 4 48:11
DNF 160 Steven Basden Cyclepath Racing 51 Portland 2 48:11
DNF 10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 1 48:11

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 George Smith Active Medical Group of Northern California 61 Menlo Park 5 45:50
2 43 jeff townsend Plus 3 61 Los Gatos 5 46:37
3 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland 5 49:08
4 22 Ed Locke Cyclepath Racing 60 Wilsonville, 5 50:08
5 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5 50:11
6 18 Steven Miller 63 Portland 5 50:53
7 1 Craig Mavis Deschutes Brewery 62 Bend 5 51:00
8 33 Rick Gregory Black Dog Velo 63 Eugene 5 51:09
9 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 5 52:09
10 8 Amory Cheney Deschutes Brewery 65 Bend 4 41:30
11 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 4 41:44
12 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 4 41:50
13 21 Darell Provencher Team Rose City 62 West Linn 4 52:17
14 19 Albyn Jones 64 Portland 3 44:41

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 6 Russell Speirn Cyclepath Racing 70 Portland 4 45:35
2 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 4 47:48
DNF 27 Loren Russell 74 Corvallis 1 47:48

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 30 Sarah Max Deschutes Brewery 41 Bend 4 38:01
2 9 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4 38:25
3 35 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 38:34
4 36 Erica Wescott Sunnyside Sports 46 Bend 4 38:35
5 38 Michelle Mills Sunnyside Sports 38 BEND 4 39:20
6 29 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 43 Bend 4 39:33
7 7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Sherwood 4 39:39
8 46 Jill Hardiman Hood River Velo 46 White Salmon 4 39:50
9 48 Linda Tesman 46 Klamath Falls 4 40:10
10 17 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4 40:11
11 41 Jennifer Johnson Hood River Velo 40 Hood River 4 40:31
12 16 Margi Bradway bicycleattorney.com 42 Portland 4 42:02
13 1 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend 4 42:19
14 20 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 44 Portland 4 42:35
15 22 Jill Petersen Hood River Velo 44 Hood River 4 42:38
16 26 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 40 Portland 4 42:40
17 13 Anna Saltonstall Hood River Velo 40 The Dalles 4 42:50
18 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 36 Portland 4 43:08
19 37 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4 43:32
20 47 Tracey March Deschutes Brewery 47 Bend 4 43:52
21 28 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 44 Bend 4 44:20
22 2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4 46:32
23 33 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 47:24
DNF 24 Juliette Oldfield Biciclista Test Team 39 Portland 1 47:24

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 510 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4 42:03
2 520 Cate Hass Boneyard Cycling 39 Bend 4 43:02
3 518 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 39 PORTLAND 4 43:39
4 522 Lisa Gentz Boneyard Cycling 35 Bend 4 43:54
5 528 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4 45:58
6 514 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 4 47:13
7 512 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 4 47:55
8 527 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West Linn 4 48:07
9 526 Beth Bolen Eside cylces Boise 4 48:29
10 502 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 3 36:24
11 509 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 3 42:17

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 604 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 4 41:27
2 601 Susan Foster Deschutes Brewery 58 Bend 4 41:32
3 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 4 41:43
4 606 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 4 43:03
5 623 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental 53 Bend 4 43:12
6 622 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 54 Bend 4 46:08
7 612 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4 49:06
8 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 3 39:01
9 609 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 65 Corvallis 3 44:19

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 39 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 40 Portland 7 0:55:03
2 76 James Williams Deschutes Brewery 36 Bend 7 0:55:56
3 69 Paul LaCava Giant 38 Portland 7 0:56:09
4 13 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 7 0:56:29
5 74 Ian Megale Team UpCycle Boise 28 Boise 7 0:56:35
6 46 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS 7 0:56:42
7 72 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland 7 0:56:45
8 38 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 0:57:15
9 35 Leland Gilmore The Athletic/RCB 33 Portland 7 0:57:35
10 12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7 0:57:49
11 63 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 7 0:58:00
12 22 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 7 0:58:25
13 66 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 29 Bend 7 0:58:34
14 48 Anthony Monteleone The Athletic 30 Portland 7 0:58:40
15 70 Bradford White Team VBaS 32 Bend 7 0:58:41
16 10 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 7 0:58:47
17 44 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 7 0:59:13
18 32 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 7 0:59:40
19 82 James Williams Adventures Edge 31 Arcata 7 1:00:35
20 6 Sean Corey Breadwinner Cycles 33 Vancouver 7 1:00:45
21 29 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 1:01:28
22 83 Jacob Hull Audi 29 Portland 7 1:01:33
23 21 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 7 1:01:38
24 65 Brian Meyer 34 Portland 7 1:02:10
25 26 Colin Rowan The Athletic Racing Squad 34 Portland 7 1:03:22
26 58 Trevor Pratt 27 Ashland 7 1:03:26
27 40 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 7 1:05:00
28 14 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 6 0:55:07
29 8 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 5 0:59:54
DNF 37 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem 4 0:59:54
DNF 7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 4 0:59:54
DNF 16 Erik Tonkin Team S+M 42 Portland 4 0:59:54
DNF 15 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 3 0:59:54

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 189 Mark Severy Adventure's Edge 27 Arcata 5 42:27
2 9 Davis Melkonian Hood River Velo 17 Trout Lake 5 42:46
3 183 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 17 Washougal 5 42:54
4 149 Mike Chamblin 33 Portland 5 43:05
5 47 Duncan Ellinwood Team S+M 25 Corvallis 5 43:26
6 175 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 5 43:26
7 179 Scott Conover Boise Rush 26 Boise 5 43:48
8 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5 44:08
9 102 Paul Armstrong Audi 33 Bend 5 44:09
10 62 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 5 44:17
11 130 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 5 44:19
12 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 44:38
13 61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 5 44:53
14 20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 5 44:54
15 181 John Chapman Murder of Crows 25 Bend 5 44:59
16 147 Charlie Douthwaite 30 Portland 5 45:00
17 125 Robert Cummings 22 Concord 5 45:00
18 104 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 45:20
19 146 Jonathan Maus River City/Giant/BikePortland 41 Portland 5 45:22
20 143 Adam Kachman Cascadia CC 27 portland 5 45:30
21 73 Justin Guidroz Audi 36 Bend 5 45:31
22 190 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 39 Wilsonville 5 45:37
23 184 Anthony Broadman Murder of Crows 38 Bend 5 45:39
24 80 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5 45:43
25 52 Michael Bernal 31 portland 5 45:49
26 55 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland 5 45:56
27 28 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Portland 5 45:59
28 96 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 5 46:19
29 95 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 5 46:22
30 5 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 5 46:40
31 8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 34 Portland 5 47:11
32 18 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5 47:25
33 129 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 47 Portland 5 47:26
34 140 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5 47:47
35 78 Nathan Abel 27 Capron 5 47:56
36 72 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5 48:21
37 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 23 Corvallis 5 48:23
38 51 Michael Collins bicycleattorney.com 34 Portland 5 48:26
39 188 Josh Sutton Josh Sutton 35 Beaverton 5 49:07
40 193 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 33 Bend 5 49:38
41 185 Tyler Wilson 25 Corvallis 5 50:30
42 182 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 39:59
43 116 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 40:05
44 50 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing 33 Bend 4 40:15
45 163 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 4 40:17
46 180 Nic Kytlica Team Planet X USA 34 North Plains 4 40:42
47 137 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 4 40:55
48 60 Juston Manville MTBPDX.com 44 Portland 4 40:57
49 192 Ben Chinberg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 portland 4 41:32
50 145 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 41:32
51 161 Eric Albright Grouptrail Cycling 34 Portland 4 43:31
52 191 Dylan Howell Portland Bicycle Studio 30 Portland 4 46:44
53 159 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 46:44
DNF 186 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 23 Portland 3 46:44
DNF 76 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland 3 46:44
DNF 109 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 35 Bend 3 46:44

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 115 Jeffery Crist Team Mayhem 28 Portland 5 44:06
2 134 Alexander Banks-Watson 32 Portland 5 44:24
3 135 Daniel Bassett 5 44:39
4 99 Brad Petersen 28 Beaverton 5 45:44
5 88 Maxwell Southam Next-BMB 20 Portland 5 46:18
6 97 Ryan McLaughlin 27 Bend 5 46:30
7 78 Russell Walker 29 Portland 5 46:42
8 128 Christopher Page 33 Cambridge 5 46:44
9 71 Andrew Usher Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 47:49
10 89 Ty Goldsby 34 Portland 5 47:49
11 40 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland 5 47:52
12 61 Gabriele Canzi Team Polenta 31 Portland 5 48:27
13 92 Elijah Smith 36 vancouver 5 48:38
14 139 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5 48:59
15 3 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 37 Albany 5 49:02
16 26 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 49:15
17 98 Chris Parco Ace Window Tinting 32 Bend 5 49:57
18 11 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland 5 50:36
19 60 Jordan Miller Deschutes Brewery 34 Bend 5 50:48
20 94 Kyle D'Auria 28 Portland 5 50:54
21 50 Ben Swanson Murder of Crows 32 Portland 4 40:45
22 95 Eric Hogenboom 25 Portland 4 41:16
23 16 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4 41:35
24 138 Rafe Lehner 30 Hood River 4 41:56
25 112 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 4 42:23
26 133 Ian Harris 38 Portland 4 42:35
27 8 Eric Hagen 36 Portland 4 42:44
28 114 Dustin Long 23 Milwaukie 4 42:48
29 136 Joseph French Mettle Cycling 42 Portland 4 42:53
30 20 Steven Soto Hapi-Go! 43 Sherwood 4 43:03
31 102 Tom Nilan Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 54 4 43:50
32 87 Travis Bullard Team 10 Barrel 35 Milwaukie 4 45:59
33 137 Ian Gleason 38 beaverton 4 46:01
34 100 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 27 Portland 4 46:20
35 21 Luke Soto Hapi-Go! 13 Sherwood 4 46:21
36 132 Dennis Lui 36 Beaverton 4 47:09
37 131 Mark Hansen 37 Portland 4 48:13

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 201 Andrew Li TriTown 40 Boise 4 36:56
2 197 Steven Hyde bicycleattorney.com 35 Portland 4 39:43
3 198 JD Jaspersen Audi 48 walla walla 4 39:46
4 200 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 35 Saint Helens 4 40:15
5 194 Chad Eder Chinook Cycling Club 42 Richland 4 40:28
6 174 Jordan Taylor JJS 24 Portland 4 40:36
7 64 Jake Davis Barlow Bikes/Blitz Fire Leather 40 Scappoose 4 41:12
8 85 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 33 Gresham 4 41:20
9 121 David Visnack 47 Bend 4 41:49
10 119 Bertrand Morin 28 PORTLAND 4 42:05
11 202 Neil McCain 32 Portland 4 42:11
12 109 Joseph Putnam 32 Portland 4 42:11
13 126 Petr Honek 30 Aurora 4 42:54
14 191 Alex Nelson Team Velo City 28 Kennewick 4 43:11
15 203 Zachary Conklin JJS Portland 4 43:15
16 130 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 4 43:18
17 128 Ryan Coons 30 Portland 4 43:53
18 182 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 4 44:14
19 4 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4 44:15
20 71 Matthew Boelter 37 Hillsboro 4 44:26
21 93 Joshua Kubisch 40 Portland 4 44:55
22 134 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 27 Portland 4 45:37
23 33 Ryan Smith 24 Mollala 4 45:57
24 195 Phillip Nelson Velo City Cycles 45 Kennewick 4 46:07
25 192 Matt Taini 49 Lake Oswego 4 46:31
26 166 Tim Ragan Gonzo Racing 55 Beavercreek 4 46:45
27 115 Russell Brownyer 63 Lake Oswego 4 46:53
28 30 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 34 hood river 4 46:58
29 11 Kieran Stover 39 Portland 4 47:05
30 190 Bryan Tremayne Murder of Crows 40 Bend 4 47:11
31 29 josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 31 Bingen 4 47:37
32 199 Blair Cook Portland Velo Racing Team 31 Tualatin 4 47:49
33 116 Jason Fleming 35 portland 3 35:26
34 196 Mike Olson 48 Beaverton 3 35:35
35 76 Joe Derting 51 Sherwood 3 36:02
36 193 mark mattecheck 38 Portland 3 37:00
37 204 Brooke Johnson Portland 3 37:11 did last lap twice
38 51 David Rayls 45 Portland 3 38:22
39 138 Robert DuBois 32 Portland 3 47:24
DNF 27 Jennifer Kulle-Jones Team Planet X USA 47 Portland 2 47:24
DNF 2 Judd Dunlap 45 Bend 1 47:24

Men Runners

Num Name Age Time
1 90 Ryan McLaughlin 27 16.18
2 81 Rodney Stuckey 28 17.54
3 97 Brian Gruenemay 18.31
4 72 Brad Crowe 18.46
5 95 Oscar Powell 14 18.58
6 87 Brady Pfeiffer 13 19.12
7 93 Jeremy Dunn 36 19.13
8 91 Tyler Wilson 25 19.30
9 99 Steve Black 44 19.30
10 92 Paul Furst 18 20.18
11 94 Robert Jackson 41 20.23
12 70 Gary Johnson 54 20.29
13 96 Kevin Max 46 21.38
14 76 Andreas Stridesland 27 22.08
15 85 Trevor Pratt 27 23.02
16 80 Eric Nisley 51 24.58
17 86 Scott Barker 47 25.47

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 619 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 5 42:28
2 814 Christopher Jones 37 Bend 5 42:37
3 786 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 5 43:37
4 768 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 5 43:45
5 617 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 5 43:54
6 629 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 44:01
7 775 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 5 44:07
8 638 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 5 44:07
9 728 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 43 Portland 5 44:13
10 767 Cliff Eslinger Murder of Crows 38 bend 5 44:57
11 696 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 5 45:06
12 788 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38 Bend 5 45:10
13 783 Bo Thunell 30 Portland 5 45:20
14 697 Sven Geirnaert 35 Portland 5 46:02
15 811 Jimmy Cliff Weaver 40 Portland 5 46:12
16 819 Jens MacAller Bad Beaver Bikes 32 Butte 5 46:24
17 640 Tim Joslin Cyclepath Racing 40 Portland 5 46:28
18 820 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Portland 5 46:48
19 782 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 36 Portland 5 46:53
20 690 Shane Beers Poler CX 42 Portland 5 46:53
21 699 Ryan Barrett Poler/Mad Alchemy 5 47:00
22 787 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 40 Portland 5 47:10
23 823 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 36 Portland 5 47:22
24 711 Pete Rubijono Poler/Athletic 40 Portland 5 47:28
25 651 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 5 47:41
26 706 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 5 47:49
27 603 Scott Barker 47 Portland 5 47:52
28 691 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5 48:07
29 815 Hayes Kenny River City Bicycles 25 Portland 5 48:07
30 817 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 5 48:50
31 662 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 48:58
32 746 Tony Kic Gentle Lovers 38 portland 5 48:59
33 765 Keith Richards 39 Hillsboro 5 49:25
34 730 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 West Linn 4 40:29
35 663 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 4 40:32
36 669 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 4 40:36
37 637 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 49 Portland 4 40:41
38 733 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 40:57
39 818 Sven MacAller 30 Portland 4 41:19
40 754 Scott Wanhala Team Velo Cult 31 Portland 4 42:10
41 822 boone tompkins PolersStuff.com 29 portland 4 42:54
42 686 Brice Stivers River City Bicycles 44 Portland 4 43:01
43 735 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland 4 43:15
44 774 Greg Johnson 47 4 43:21
45 821 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 36 portland 4 43:22
46 720 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 4 43:41
47 752 Tyler Bump Ruckus Test Team 34 Portland 4 44:26
48 816 brent wick 43 portland 4 46:52
49 810 Matthew Cordeiro Hood River Velo 43 Hood River 4 49:55
50 689 Cindy Lewellen Poler 49 Portland 4 49:55
51 812 Jamie Carlin Embros Bicycle Club 37 Austin 3 40:09
52 777 Starr Walker Polerstuff.com 31 Portland 3 42:59
DNF 721 Jason Britton Ruckus Test Team 37 Portland 3 42:59
DNF 808 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 49 Portland 2 42:59
DNF 761 Richard Rosko Hammer Velo 48 Portland 2 42:59
DNF 650 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 1 42:59

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Holland LaRue Team Finger 39 Hood River 4 37:09
2 824 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 37:16
3 804 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 4 40:21
4 855 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 48 Bend 4 40:22
5 801 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 40:52
6 813 Melissa Sher Team S+M 30 portland 4 40:57
7 854 Kelsey Carson Deschutes Brewery 34 Bend 4 41:00
8 807 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 41:30
9 812 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4 41:57
10 835 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 41:57
11 827 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 4 42:11
12 815 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4 42:34
13 828 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 4 43:03
14 809 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 43:20
15 817 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4 43:37
16 810 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4 44:06
17 800 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 44:55
18 843 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4 44:56
19 834 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 45:58
20 836 Brigid Gormley 52 Portland 3 37:01
21 811 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 3 37:31
22 841 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 3 39:27
23 853 Elizabeth Williams Glady-ators p/b Gladys Bikes 32 Portland 3 49:13

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 850 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland 6 0:57:19
2 881 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6 0:57:20
3 903 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 32 Bend 6 0:58:31
4 887 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 29 Bend 6 0:59:09
5 896 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 1:00:35
6 901 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 25 Boise 6 1:00:52
7 857 Abby Watson The Athletic 32 Portland 6 1:01:11
8 894 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 37 Medford 6 1:01:21
9 855 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 6 1:01:32
10 859 Annalisa Fish 32 Portland 6 1:02:53
11 895 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 6 1:03:03
12 873 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 15 Eugene 6 1:03:21
13 902 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 37 Portland 6 1:03:27
14 897 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 6 1:04:32
15 868 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 6 1:04:42
16 860 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Happy Valley 6 1:05:05
DNF 874 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 35 Portland 4 1:05:05
DNF 858 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 4 1:05:05
DNF 880 Erin Goodall Olympia Cycling Team 27 Portland 2 1:05:05

Women 3

Num Name Team City Laps Time
1 135 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling Bend 4 41:45
2 130 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team Portland 4 43:29
3 125 Taylor Snider Portland 4 44:24
4 129 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 4 45:12
5 119 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 4 46:27
6 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com Portland 4 47:49
7 134 Summer Baird Boneyard Cycling Bend 4 48:07
8 139 Jennifer Bartloff Marty's Cycles Medford 3 39:32

Women 4

Num Name Team City Laps Time
1 356 Hannah Yorra Boneyard Cycling Bend 4 46:04
2 358 Carrie Hutchison Cyclepath Racing Portland 4 47:08
3 307 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club Portland 4 47:19
4 369 Jennifer Li Tri Town boise 4 47:29
5 341 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 3 36:22
6 373 Kate Drennan Unattached Portland 3 36:25
7 319 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 3 36:25
8 368 Carolyn Ortenburger Adventure's Edge Arcata 3 36:34
9 303 Brittany Stover Portland 3 37:09
10 343 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland 3 37:18
11 346 Katie Linton Washougal 3 37:36
12 348 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland 3 37:36
13 335 Candida Hart Hapi-Go! Washougal 3 37:59
14 372 Claire DeVre Portland 3 38:00
15 337 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 3 38:02
16 347 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club Happy Valley 3 38:41
17 371 lyndsay Price Team 10 Barrel Portland 3 38:43
18 300 Renee Beard Eugene 3 39:20
19 305 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team portland 3 40:57
20 334 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling portland 3 41:41
21 374 Lindsey Morse Power of the Babe Portland 3 42:00
22 330 Milli Chennell Portland 3 43:15
23 370 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 3 44:06
24 350 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 3 47:29
DNF 362 Gwen Hryciw Portland 2 47:29

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 756 Julia Gonzales Hood River Velo 39 Hood River 4 47:25
2 755 Emily Baratta Team Planet X USA 43 Portland 3 37:45
3 771 Holly Baird 30 portland 3 39:28
4 761 Anne Liggett 30 Portland 3 40:07
5 746 Ashley Toner Glady-ators p/b Gladys Bikes 25 Portland 3 40:57
6 730 Shelly Boelter 38 Portland 3 41:03
7 758 Saralinka Rejholec Glady-ators p/b Gladys Bikes 32 Portland 3 42:20
8 752 Molly Quan 3 43:06
9 739 Julie Hughes Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 3 44:23
10 757 Emily Klinger 37 Vancouver 3 44:50
11 774 Dawn Stender Beerded Clams 38 Hood River 3 46:29
12 750 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Milwaukie 3 48:02
13 782 Amy Mitchell Pine Mtn Sports 44 Bend 2 36:37
14 705 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 2 36:58
15 763 sara Davidson Grouptrail Cycling 33 2 47:42
16 767 Jeniffer Tunay Glady-ators p/b Gladys Bikes 51 Portland 2 47:42

Women Runners

Num Name Age Time
1 372 Claire DeVre 18.10
2 82 Amanda Boman 23 18.11
3 100 Kaitlin Greene 26 19.50
4 74 Sissel Holloway 26 20.50
5 75 Alyssa Salava 25 21.06
6 84 Emily Wilson 24 24.10
7 88 Jericho Winter 31 25.28
8 73 Sara Thomas 37 26.47
9 77 Hau Hagedorn 29.36
10 83 Milli Chennell 34 30.15