River City Bicycles Cyclocross Crusade

Portland, Oregon
October 9, 2016

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 9, 2016 at 7:42 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 581 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 44:06
2 577 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 57 Bend 4 46:14
3 582 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 3 40:51
4 583 Sarah Umberhandt 3 47:51

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 714 Aaron Coker Sage Factory Racing 41 Portland 5 42:33
2 708 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 41 Vancouver 5 42:37
3 764 Greg Talbert 54 Portland 5 43:51
4 735 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 38 West Linn 5 44:36
5 750 Walter Mcknight Deschutes Brewery 49 Bend 5 45:19
6 763 John Droege Filth and Fury 50 Portland 5 45:34
7 701 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 5 46:07
8 759 Michael Smelser 30 Portland 5 46:27
9 706 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 47:16
10 719 Chris Wierman 44 tualatin 5 47:23
11 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 47 Portland 5 47:24
12 712 Jack Trumbull Hood River Velo 42 Hood River 5 48:15
13 772 Steve Danielson 50 5 48:25
14 783 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 5 48:38
15 742 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 5 49:28
16 738 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 44 West Linn 5 49:31
17 758 Peter Iverson 41 Lake Oswego 5 49:37
18 715 Dave Wrast The Spokesmen 47 Vancouver 5 50:16
19 716 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 46 Wilsonville 5 50:28
20 769 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 42:36
21 773 John Livingston Murder of Crows 42 Bend 4 43:34
22 762 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 4 43:35
23 720 James Thompson 51 Vancouver 4 44:03
24 774 Abe Covello Team Planet X USA 38 Portland 4 44:37
25 786 Adrian Black 4 47:13
26 734 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4 47:23
27 784 Ramsey Kail 31 4 52:56
DNF 721 Brian Malloy The Spokesmen 34 oregon city 3 52:56
DNF 713 Tim Schauer Sage Factory Racing 48 Camas 1 52:56

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 521 Peter Newlands PDX Devo 18 Portland 5 47:07
2 509 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16 Bend 5 47:47
3 517 Caleb Trumbull Hood River Velo 15 Hood River 5 48:20
4 500 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5 48:32
5 515 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 5 53:02
6 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland 4 45:33

Elite Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy Bend 4 39:11
2 904 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 4 48:19

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 25:45
2 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3 28:16
3 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:19
4 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3 29:38
5 625 Aidan Haynie Hood River Velo 12 Hood River 3 30:12
6 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 3 30:16
7 658 Sam Tate BYRDS 11 Boise 3 32:00
8 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 2 20:48
9 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2 21:10
10 624 Ryan DeVries Biclicist 12 Portland 2 21:16
11 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 21:25
12 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 2 21:55
13 526 Halen Harrison PDX Devo 11 2 22:20
14 650 Peter Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 2 22:41
15 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:00
16 651 Jackson Dale bicycleattorney.com 11 Portland 2 25:31
17 645 Gabe Fouts-Carrico 12 Vancouver 2 25:55
18 635 Chance Brown 11 2 31:05
19 647 Gavin Barkley 10 Portland 2 36:25
DNF 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 2 36:25
DNF 654 nicholas polp 11 1 36:25

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 23:32
2 573 Gavin Bowen 14 3 23:57
3 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 24:22
4 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 24:23
5 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 28:07
6 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3 29:15
7 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 29:19
8 596 Hayden Wierman 13 3 29:27
9 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3 30:43
10 646 Jacob Litton 13 3 32:26
11 629 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental 13 Bend 2 22:56
12 655 Simon Porter Cyclepath Racing 13 Portland 2 23:21
13 656 Sage Doggett PDX Devo 13 Portland 2 23:36
14 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 2 25:00

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 632 Jesse Polay 15 3 25:00
2 623 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 25:49
3 630 Joseph Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:08
4 530 Daniel Smith Andromeda 16 Vernonia 3 29:24
5 659 Alexander Gore 16 Portland 2 23:16

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 652 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 3 25:19
2 514 Sean Harple SWEAT360 17 Hillsboro 3 31:41
3 648 Brennan Pool 17 West Linn 2 20:52
4 649 River Doherty 17 2 22:07

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 23:32
2 573 Gavin Bowen 14 3 23:57
3 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 24:22
4 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 24:23
5 632 Jesse Polay 15 3 25:00
6 652 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 3 25:19
7 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 25:45
8 623 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 25:49
9 630 Joseph Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:08
10 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 28:07
11 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3 28:16
12 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3 29:15
13 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 29:19
14 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 29:19
15 530 Daniel Smith Andromeda 16 Vernonia 3 29:24
16 596 Hayden Wierman 13 3 29:27
17 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3 29:38
18 625 Aidan Haynie Hood River Velo 12 Hood River 3 30:12
19 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 3 30:16
20 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3 30:43
21 514 Sean Harple SWEAT360 17 Hillsboro 3 31:41
22 658 Sam Tate BYRDS 11 Boise 3 32:00
23 646 Jacob Litton 13 3 32:26
24 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 2 20:48
25 648 Brennan Pool 17 West Linn 2 20:52
26 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2 21:10
27 624 Ryan DeVries Biclicist 12 Portland 2 21:16
28 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 21:25
29 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 2 21:55
30 649 River Doherty 17 2 22:07
31 526 Halen Harrison PDX Devo 11 2 22:20
32 650 Peter Grover Bend Endurance Academy 10 Bend 2 22:41
33 629 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental 13 Bend 2 22:56
34 659 Alexander Gore 16 Portland 2 23:16
35 655 Simon Porter Cyclepath Racing 13 Portland 2 23:21
36 656 Sage Doggett PDX Devo 13 Portland 2 23:36
37 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 2 25:00
38 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:00
39 660 hans Lanners 9 Portland 2 25:19
40 651 Jackson Dale bicycleattorney.com 11 Portland 2 25:31
41 644 Max Harris 9 OR 2 25:46
42 645 Gabe Fouts-Carrico 12 Vancouver 2 25:55
43 541 Israel Jr. Melson 9 Albany 2 30:05
44 653 Davis polp 9 2 30:54
45 657 Beckett Mersereau 9 2 30:54
46 635 Chance Brown 11 2 31:05
47 647 Gavin Barkley 10 Portland 2 36:25
48 636 Cameron Wescott 9 Bend 2 37:30
49 536 Liam Harrison 9 2 38:31
50 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 2 38:31
51 654 nicholas polp 11 1 38:31

Junior Men 9

Num Name City Laps Time
1 660 hans Lanners Portland 2 25:19
2 644 Max Harris OR 2 25:46
3 541 Israel Jr. Melson Albany 2 30:05
4 653 Davis polp 2 30:54
5 657 Beckett Mersereau 2 30:54
6 636 Cameron Wescott Bend 2 37:30
7 536 Liam Harrison 2 38:31

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 31:52
2 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 24:10
3 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 30:07
4 36 Jenna Jagielski 12 2 30:40
5 34 Elaina Whitacre The League of sporting gentlemen 11 Portland 2 32:18

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 3 31:13
2 32 Allyson Selander BYRDS Boise 2 21:23

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 31:00
2 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 27:36
3 35 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 16 bend 2 28:31

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 2 22:01
2 37 Alexandra Jagielski PDX Devo 17 Portland 2 30:30

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 31:00
2 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 31:13
3 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 31:52
4 32 Allyson Selander BYRDS 13 Boise 2 21:23
5 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 2 22:01
6 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 24:10
7 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 27:36
8 35 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 16 bend 2 28:31
9 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 30:07
10 37 Alexandra Jagielski PDX Devo 17 Portland 2 30:30
11 36 Jenna Jagielski 12 2 30:40
12 34 Elaina Whitacre The League of sporting gentlemen 11 Portland 2 32:18

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 320 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Bend 7 1:02:50
2 383 Owen Murphy Murder of Crows 42 Bend 7 1:03:19
3 404 Bear Perrin Marty's Cycles 46 Merlin 7 1:04:08
4 357 Michael R Wilson Team S+M 55 Corvallis 7 1:04:18
5 326 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 7 1:06:29
6 344 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 7 1:06:29
7 307 Joe Santos Cyclepath Racing 44 Portland 6 0:56:39
8 388 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 38 Medford 6 0:56:52
9 314 John Weathers Audi 46 Tigard 6 0:57:02
10 352 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 6 0:57:13
11 346 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 45 Hood River 6 0:57:32
12 394 Michael Moody Team Cycle Sports 46 Jacksonville 6 0:57:41
13 401 John Frey Hutch's Bend bend 6 0:57:53
14 375 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 6 0:58:34
15 332 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Boring 6 0:58:56
16 336 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6 0:58:56
17 397 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 6 0:59:04
18 351 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland 6 0:59:13
19 341 Mark DeResta Hood River Velo 46 hood river 6 0:59:16
20 398 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 41 lake oswego 6 0:59:26
21 322 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 6 0:59:26
22 396 Rich Cramer bicycleattorney.com 56 Beaverton 6 0:59:31
23 329 Chad Swanson Team S+M 39 The Dalles 6 0:59:40
24 321 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 6 0:59:50
25 368 Chad Smeltzer ANTHM Collective 46 Portland 6 1:00:14
26 412 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 6 1:00:17
27 334 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 6 1:00:22
28 381 Daniel McNally Team dfL San Francisco 6 1:01:04
29 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 6 1:01:24
30 342 Andy Kunkler Hood River Velo 42 Hood River 6 1:02:06
31 393 Ryan Brown Chinook Cycling Club 41 Richland 6 1:02:34
32 333 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 6 1:03:14
33 358 Eric Lanners rcb.cyclisme 43 Portland 6 1:03:32
34 384 Alexander Roddvik Hood River Velo 43 Hood River 6 1:03:55
35 304 David Pedersen Portland Bicycle Studio 44 Portland 6 1:04:00
36 406 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 6 1:04:16
37 413 Michael Risner Guinness Cycling Team 43 Portland 6 1:04:18
38 308 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6 1:05:59
39 355 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 44 Portland 6 1:06:11
40 331 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 45 Portland 6 1:07:20
DNF 317 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 45 Portland 5 1:07:20
DNF 338 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 4 1:07:20
DNF 395 Andy Olsson Hood River Velo Hood River 3 1:07:20
DNF 399 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 3 1:07:20
DNF 313 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 36 Portland 1 1:07:20
DNF 411 Matthew Crampton 36 1 1:07:20

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 466 Aaron Duss 49 5 40:08
2 426 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 35 Beaverton 5 42:16
3 444 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland 5 42:18
4 362 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5 42:33
5 381 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5 42:58
6 503 Jeremy Wright River City Bicycles/Gestalt Haus PDX 38 Portland 5 43:04
7 464 Eric Cress Team 10 Barrel 45 Portland 5 43:16
8 391 James Owen Capitol Velo 47 Salem 5 43:32
9 501 Rob Beard 38 5 43:42
10 509 Chad Fischer SWEAT360 40 Hillsboro 5 43:52
11 418 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 45 Portland 5 43:56
12 513 Peter Hettinga SWEAT360 46 Hillsboro 5 44:01
13 477 Ryan Chase Deschutes Brewery 38 Bend 5 44:14
14 427 Dan Dellitt 43 Tualatin 5 44:17
15 523 Thomas Lyttle River City Bicycles 5 44:28
16 351 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 5 44:54
17 525 Maximillian Heckscher 42 5 44:54
18 442 Eric Mergen 35 Portland 5 45:11
19 300 David Kuzma The Spokesmen 40 Vancouver 5 45:18
20 311 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 5 45:30
21 397 Nolan Restivo 38 Portland 5 45:44
22 363 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 5 45:44
23 489 Joel Gaff Jr 36 5 45:52
24 395 Peter Hand 43 Portland 5 46:08
25 454 Scott LaPlante Indy 43 Tualatin 5 46:16
26 301 Dave Torrance 46 Portland 5 46:30
27 473 Brandon Bohling 46 Forest Grove 5 46:31
28 375 Eric Marshack Team Velo Cult 39 Portland 5 46:38
29 478 Rob Kerr Boneyard Cycling 49 Bend 5 46:46
30 445 Christopher Landon 35 Portland 5 46:54
31 396 Eddie Wang River City Bicycles 39 Portland 5 46:56
32 456 Joe Carpenter Team 10 Barrel 47 Portland 5 47:05
33 528 Jared Lathrop 42 5 47:07
34 316 Tom Kay The Spokesmen 41 Portland 5 47:09
35 379 Jason Dotts Grouptrail Cycling 47 Portland 5 47:10
36 498 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 42 Bend 5 47:11
37 365 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5 47:12
38 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 5 47:16
39 341 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 50 Portland 5 47:24
40 500 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 41 Portland 5 47:24
41 529 crago carter 46 5 47:39
42 330 James Lais 47 PORTLAND 5 47:43
43 494 Matthew Jetton 47 portland 5 47:45
44 474 Curtis Haynie Hood River Velo 39 Hood River 5 47:53
45 510 Rob Shatting Hutch's/Bend Dental 40 Bend 5 47:56
46 506 Ian Harris 38 Portland 5 47:57
47 468 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5 48:07
48 424 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 portland 5 48:09
49 484 mark Skiffington 35 5 48:11
50 370 Joel Sherman Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 5 48:14
51 458 Ian Stromquist Team Finger 39 Hood River 5 48:47
52 475 Eric McKee Marty's Cycles 38 Medford 5 48:55
53 425 Jason Ladwig 5 48:55
54 465 Paul DeVries Biclita 48 Portland 5 48:58
55 485 James Self Grouptrail Cycling 45 Portland 5 49:03
56 495 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 35 Saint Helens 5 49:05
57 480 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 52 Canby 5 49:40
58 347 Brian Carrico The Spokesmen 45 Vancouver 5 49:55
59 507 Blaine Zumwalt 48 Eugene 4 39:13
60 413 Steve Van Bergen 54 Portland 4 39:23
61 358 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 4 39:32
62 320 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 4 39:36
63 439 Jonathan Modie Team S+M 47 Portland 4 39:39
64 496 Dan Kearsley 36 4 39:42
65 461 Jeff Baratta Team Planet X USA 55 Portland 4 39:44
66 384 Kyle Mountain HUP United 49 Portland 4 40:01
67 380 Mark McMurtry VMR Racing 46 Portland 4 40:06
68 331 Charles Barrett 49 Portland 4 40:14
69 521 Vaughn Aldredge Team Beer 45 Portland 4 40:16
70 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 4 40:22
71 472 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 40:25
72 332 Martin Matsumara 51 Portland 4 40:32
73 371 Burk Webb Portland Velo Racing Team 49 Milwaukie 4 40:38
74 405 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 4 40:39
75 460 Jason Beer 44 Bend 4 40:41
76 462 Adam Clement 49 Portland 4 40:48
77 508 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4 40:51
78 526 Ralph Schultz 42 4 41:05
79 317 Andy Casebeer Team S+M 49 Washougal 4 41:10
80 479 Drexell Barnes Ace Window Tinting 48 Bend 4 41:12
81 487 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 4 41:15
82 512 Noah Winchester 42 Portland 4 41:20
83 522 Timothy Lyttle River City Bicycles 38 Portland 4 41:25
84 457 Robert Anderson Seattle 4 41:30
85 321 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 4 41:45
86 530 Billy Thomas 55 4 41:58
87 519 Mark Reis 52 4 42:03
88 393 Andy Morris 46 Portland 4 42:06
89 307 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 4 42:12
90 516 David Meyer bicycleattorney.com 57 Portland 4 42:16
91 312 Wes Woosley 45 Portland 4 42:22
92 515 Ben Hein Boneyard Cycling 44 Bend 4 42:24
93 520 Jeffrey Johnson Team Beer 48 Portland 4 42:24
94 356 Stephen Rich 49 Portland 4 42:52
95 499 Kyle Gunsul Athletes Lounge Cycling Team 47 Lake Oswego 4 43:08
96 129 Barry Pieratt 4 43:14 wrong number
97 419 Charlton Shen 50 Portland 4 43:47
98 518 Kevin Veaudry Casaus 47 4 43:48
99 433 Phil Avery Team Beer 42 oregon city 4 44:39
100 367 Chris Valencia Boneyard Cycling 53 Bend 4 44:44
101 514 Sean Whitacre 47 Portland 4 44:51
102 470 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 44:54
103 517 Brian Dessinger 48 Milwaukie 4 45:36
104 527 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 4 45:59
105 511 Greg Scott BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4 46:29
106 524 Reginald lee 57 4 47:24
107 324 Greg Russell NoMads Sports Club 48 Portland 4 48:00
108 334 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 44 Tigard 4 48:19
109 390 Andrew Kaylor Hapi-Go! 47 Beaverton 4 48:19 upside down
DNF 350 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 44 Portland 3 48:19
DNF 420 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 2 48:19

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 445 Dustin Henderson Murder of Crows 38 Beaverton 5 41:14
2 456 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 41:18
3 436 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 47 Lake Oswego 5 41:22
4 376 Steve Williams Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 41:28
5 474 David M Miller Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 41:28
6 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 42:05
7 396 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 42:05
8 441 Ken Elser Team Planet X USA 38 Portland 5 42:10
9 446 Curtis Brawner Ace Window Tinting 42 Bend 5 42:14
10 449 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 42:19
11 440 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn 5 42:24
12 457 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 46 Bend 5 42:32
13 444 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 45 bend 5 42:37
14 442 Kristian Willman 43 Bend 5 42:40
15 355 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 40 Camas 5 42:44
16 487 Stephen Staha Team Cycle Sport 37 Ashland 5 42:48
17 395 David Hewett The Spokesmen 41 Vancouver 5 42:49
18 309 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5 42:55
19 382 Bryce Jenkinson Hood River Velo 41 Hood River 5 42:58
20 432 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 38 Bend 5 42:58
21 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5 43:00
22 348 Billy Holcomb Trusty Switchblade 41 Portland 5 43:03
23 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5 43:03
24 311 Mike Heenan The Athletic 42 Portland 5 43:04
25 466 Dan Shepherd Team Cycle Sport 48 Ashland 5 43:07
26 370 David Rasca Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 43:08
27 480 Rob Marten Team Cycle Sport 35 Talent 5 43:09
28 332 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 36 Salem 5 43:16
29 467 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 Hillsboro 5 43:17
30 455 Troy Nelson Twin Six, KTM Bikes 47 Beaverton 5 43:22
31 316 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 5 43:27
32 390 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 5 43:28
33 464 Jason Bavuso Murder of Crows 43 Bend 5 43:32
34 443 David Marchi Murder of Crows 40 Bend 5 43:37
35 452 Josh Gobershock Boneyard Cycling 41 Bend 5 43:50
36 349 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 5 43:52
37 379 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 5 43:52
38 306 Erik Carlson 42 Longview 5 43:58
39 418 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Milwaukie 5 44:09
40 478 Tom Lenth 46 Portland 5 44:19
41 354 Ashley Williams ANTHM Collective 48 5 44:20
42 301 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 43 Beaverton 5 44:24
43 488 Fred Smelser 38 Portland 5 44:45
44 310 Peter Koonce Grouptrail Cycling 42 Portland 5 44:54
45 360 Dean Maclean Team Planet X USA 46 Portland 5 44:59
46 344 Judson McCauley The Spokesmen 42 Vancouver 5 45:28
47 451 Sky Wilson Team Velo Cult 40 Seattle 5 45:31
48 361 Brian Schiller Untapped 48 Portland 5 45:36
49 454 Justin Johnson The Hub Cyclery 40 Bend 5 45:48
50 461 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 5 45:52
51 342 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 44 Portland 5 45:56
52 472 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 46:10
53 482 Mike Schrankel Hood River Velo 49 Hood River 5 46:14
54 329 ILe Powell Team S+M 47 Portland 5 46:14
55 352 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 5 46:23
56 448 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 42 Portland 5 46:27
57 486 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 5 46:30
58 374 Jon Frommelt bicycleattorney.com 46 Portland 5 46:30
59 358 Max Frixione 43 Portland 5 46:35
60 479 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 47 Portland 5 46:59
61 304 Matthew Dial Deschutes Brewery 40 Bend 5 47:08
62 485 John Shorb 43 Portland 5 47:22
63 481 Jake Linford Ten Barrell 43 Tualatin 5 47:28
64 362 John Hatfield Audi 48 Portland 5 47:50
65 422 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 47:53
66 483 Joe Dumelin Snoqualmie Ice Cream Racing 41 Monroe 5 47:56
67 484 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 lake oswego 5 48:12
68 429 Todd Grover Boneyard Cycling 44 Bend 5 48:52
69 476 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 5 49:35
70 302 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 5 49:43
71 380 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 5 49:47
72 335 Andy Platt Columbia Sportswear 46 Portland 4 40:15
73 392 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4 41:49
74 447 Doug Striley Marty's Cycles 46 Jacksonville 4 41:58
DNF 398 Joe Gomez Team Mudman 46 Portland 3 41:58
DNF 435 Doug Minarik 39 Portland 3 41:58
DNF 475 Kyle Mills Murder of Crows 37 Bend 1 41:58

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 147 Rodney Trepess Deschutes Brewery 51 Bend 6 45:27
2 66 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland 6 46:42
3 88 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 6 46:48
4 138 Dave Tricamo Team dfL 52 San francisco 6 46:48
5 97 Christopher Van Tilburg Hood River Velo 50 Hood River 6 47:16
6 45 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Camas 6 47:45
7 90 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend 6 47:57
8 54 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 52 Portland 6 47:57
9 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 5 40:01
10 107 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 53 EUGENE 5 40:01
11 30 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 5 40:15
12 129 Mark Mastoras Team dfL 53 San Fransico 5 40:16
13 10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5 41:05
14 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 5 41:12
15 131 Eric Power Murder of Crows 55 bend 5 41:18
16 155 Scott Ballard Cyclepath Racing 50 Portland 5 41:27
17 51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5 41:41
18 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 5 41:42
19 152 Norm Kreiss 60 5 41:50
20 139 Evan Adams Team dfL 50 San Francisco 5 41:58
21 4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5 42:02
22 29 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland 5 42:03
23 52 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5 42:22
24 146 Eric Pool Team 10 Barrel 50 West Linn 5 42:27
25 53 Rick Boston VMR Racing 50 Portland 5 42:30
26 27 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Eugene 5 42:36
27 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 56 Camas 5 42:41
28 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 5 42:49
29 63 Tim Rathbun Molalla River BMX 54 mulino 5 42:50
30 39 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland 5 42:52
31 83 Stephen Smith The Hub Cyclery, 10 Barrel Brewing, Kendall Imports of Bend 51 Bend 5 43:09
32 74 Ian Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 5 43:14
33 145 David Anderson Boneyard Cycling 50 Bend 5 43:26
34 128 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5 43:30
35 136 Don Wright Team World Bicycle Relief 58 Bend 5 43:47
36 69 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 43:51
37 56 Mike Taylor Deschutes Brewery 52 Bend 5 43:55
38 94 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 5 44:35
39 135 David Edic 59 Bend 5 44:38
40 148 Ron Sielinski Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 52 Redmond 5 44:57
41 58 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 50 Beaverton 5 45:12
42 55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie 5 45:26
43 108 David Kaysen 52 Portland 5 45:26
44 20 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 58 Lake Oswego 5 45:26
45 71 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 51 Portland 5 45:47
46 72 Dan Davis WebCyclery.com 58 Bend 5 46:13
47 140 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland 5 46:20
48 42 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 5 47:19
49 142 BENOIT DUBUISSON Rock Lobster 52 PORTLAND 5 47:19
50 109 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 58 Portland 5 47:35
51 65 Hugh Givens bicycleattorney.com 59 Portland 5 47:41
52 82 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 5 48:15
53 102 Jason Bietz 50 Sherwood 5 48:40
54 19 Chris Wold Grouptrail Cycling 53 Portland 5 48:42
55 123 mark revenaugh 53 Mulino 5 48:53
56 13 Clint Ebert bicycleattorney.com 57 Forest Grove 5 49:07
57 86 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 59 Vancouver 5 49:26
58 96 David Dorocke Deschutes Brewery 54 Bend 4 39:52
59 105 Jim Hinkley EBS Inc 56 Portland 4 39:54
60 113 John Lehman 54 Gresham 4 40:05
61 122 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend 4 40:23
62 133 David Lenhart Boneyard Cycling 55 Bend 4 40:25
63 125 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 4 40:30
64 6 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4 40:40
65 78 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 58 Portland 4 43:21
66 70 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 51 Camas 4 44:59
DNF 156 John Droege Filth and Fury 50 Portland 4 44:59
DNF 23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 3 44:59
DNF 126 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Aloha 3 44:59
DNF 46 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 2 44:59
DNF 117 Tom Hill bicycleattorney.com 53 PORTLAND 1 44:59

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 5 46:04
2 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland 5 46:29
3 1 Craig Mavis Deschutes Brewery 62 Bend 5 47:02
4 15 Peter Spir Team S+M 61 Lake Oswego 5 47:13
5 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 5 47:15
6 35 Dave Burnard 60 Forest Grove 5 47:23
7 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5 47:38
8 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 5 47:49
9 8 Amory Cheney Deschutes Brewery 65 Bend 4 39:35
10 18 Steven Miller 63 Portland 4 39:52
11 38 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 60 Portland 4 41:32
12 10 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 62 Vancouver 4 42:15
13 25 Edward Lanton 66 Portland 4 43:12
14 30 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton 3 40:25
15 19 Albyn Jones 64 Portland 3 41:43
16 34 Bob Kuehn Boneyard Cycling 65 Bend 3 43:47
17 42 Selwyn Sampson 64 3 44:33
18 41 Russell Marz 60 Portland 3 49:13
DNF 40 Karl Jackson 62 Bend 3 49:13

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 4 46:09
2 12 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 3 41:54

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 30 Sarah Max Deschutes Brewery 41 Bend 4 38:17
2 7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Sherwood 4 38:20
3 35 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 39:07
4 9 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4 39:36
5 17 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4 39:36
6 14 Ann Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 4 39:44
7 24 Juliette Oldfield Biciclista Test Team 39 Portland 4 39:50
8 38 Michelle Mills Sunnyside Sports 38 BEND 4 40:05
9 40 Meg Hamilton Hutch's Eugene 45 Eugene 4 40:25
10 29 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 43 Bend 4 40:32
11 37 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4 41:17
12 46 Jill Hardiman Hood River Velo 46 White Salmon 4 41:30
13 22 Jill Petersen Hood River Velo 44 Hood River 4 41:40
14 42 Carolyn Day Deschutes Brewery 44 Bend 4 41:42
15 13 Anna Saltonstall Hood River Velo 40 The Dalles 4 41:49
16 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 36 Portland 4 42:19
17 11 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 4 42:39
18 18 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 47 Portland 4 42:39
19 47 Tracey March Deschutes Brewery 47 Bend 4 43:37
20 1 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend 4 43:48
21 20 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 44 Portland 4 43:57
22 2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4 46:08

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 518 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 39 PORTLAND 4 42:58
2 519 Shon Rae 45 Bend 4 43:51
3 522 Lisa Gentz Boneyard Cycling 35 Bend 4 44:08
4 502 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4 46:49
5 511 Sarah Eustis bicycleattorney.com 43 Portland 4 47:11
6 524 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 45 Salem 4 47:36
7 521 Kelly Davis 42 4 47:40
8 508 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 4 47:41
9 514 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 4 47:44
10 507 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 4 48:57
11 503 Cecilia Becerra BikeFlights.com 46 Portland 4 49:26
12 512 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 4 50:03
13 505 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3 39:14
14 509 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 3 43:27

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 4 39:52
2 601 Susan Foster Deschutes Brewery 58 Bend 4 40:01
3 605 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 54 Camas 4 40:37
4 604 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 4 41:24
5 618 Jan Moss Highfive Cycling 55 Portland 4 43:17
6 621 Cheryl Januzzi 53 4 43:46
7 619 Katherine Christensen bicycleattorney.com 56 Portland 4 45:50
8 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4 50:16
9 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 3 39:34
10 612 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3 41:56

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 68 Sean Babcock Team S+M 33 Corvallis 7 0:56:31
2 39 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 40 Portland 7 0:57:59
3 10 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 7 0:59:05
4 36 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 17 Bend 7 0:59:41
5 7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 7 0:59:53
6 35 Leland Gilmore Giro River City Bicycles/The Athletic 33 Portland 7 0:59:59
7 69 Paul LaCava Giant 38 Portland 7 1:00:25
8 76 James Williams Deschutes Brewery 36 Bend 7 1:00:44
9 22 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 7 1:00:55
10 46 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS 7 1:01:07
11 13 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 7 1:01:28
12 3 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 7 1:01:39
13 48 Anthony Monteleone The Athletic 30 Portland 7 1:01:56
14 66 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 29 Bend 7 1:02:01
15 2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 eugene 7 1:02:18
16 44 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 7 1:02:31
17 70 Bradford White Team VBaS 32 Bend 7 1:02:37
18 61 Jeff Johnston Boneyard Cycling 36 Bend 7 1:02:54
19 63 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 7 1:03:00
20 12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7 1:03:48
21 21 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 7 1:05:19
22 6 Sean Corey Breadwinner Cycles 33 Vancouver 7 1:05:51
23 8 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 7 1:05:54
24 81 Paul Valentine Ruckus Test Team 28 Portland 6 0:56:56
25 59 Kyle Stoffan-Thorton BYRDS/208 SHRED SQUAD/Mercedes Benz Elite Cycling Team 19 Boise 6 0:57:12
26 56 Alexander Dove Mighty Riders 33 Vancouver 6 0:58:23
27 23 Quinn Keogh Team S+M 32 Portland 6 0:58:24
28 14 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 6 0:59:01
29 29 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 6 1:00:03
30 41 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 1:00:15
31 72 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland 6 1:00:21
32 80 Ben Guernsey Trusty Switchblade 32 Capitola 6 1:01:02
33 37 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem 6 1:01:28
34 60 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 17 Washougal 6 1:01:50
35 73 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland 6 1:03:02
36 65 Brian Meyer 34 Portland 6 1:07:04
DNF 26 Colin Rowan The Athletic Racing Squad 34 Portland 4 1:07:04
DNF 58 Trevor Pratt 27 Ashland 2 1:07:04

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 164 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 41 Portland 5 44:41
2 36 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 5 44:59
3 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 45:06
4 58 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Tigard 5 45:06
5 134 Thomas McDonagh 5 45:07
6 47 Duncan Ellinwood Team S+M 25 Corvallis 5 45:08
7 130 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 5 45:42
8 113 David Cushman Grouptrail Cycling 35 Portland 5 45:52
9 9 Davis Melkonian Hood River Velo 17 Trout Lake 5 46:48
10 125 Robert Cummings 22 Concord 5 46:50
11 96 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 5 47:04
12 39 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 47:10
13 144 Trevor Lane Boneyard Cycling 27 Bend 5 47:12
14 62 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 5 47:13
15 52 Michael Bernal 31 portland 5 47:28
16 8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 34 Portland 5 47:29
17 104 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 47:35
18 155 Mckenzie Sampson Trusty Switchblade 28 Portland 5 47:35
19 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 23 Corvallis 5 47:38
20 109 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 35 Bend 5 48:02
21 50 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing 33 Bend 5 48:08
22 169 Elliott Usher 29 5 48:08
23 141 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair Portland 5 48:08
24 80 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5 48:14
25 73 Justin Guidroz Audi 36 Bend 5 48:15
26 20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 5 48:16
27 149 Mike Chamblin 33 Portland 5 48:16
28 135 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 43 Lake Oswego 5 48:25
29 3 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 41 Portland 5 48:27
30 76 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland 5 48:27
31 140 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5 48:35
32 100 John Pearson Byzick + Company Cycling 27 portland 5 48:40
33 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5 48:47
34 5 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 5 48:50
35 43 Brian List Bike Central/Barbur Vet 49 Portland 5 48:51
36 101 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Gaston 5 48:55
37 171 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 5 48:58
38 98 Jared Holm Mettle Cycling 30 Portland 5 49:09
39 173 mexia moses 32 5 49:22
40 158 Andrew Baxter River City Bicycles 30 Portland 5 49:29
41 102 Paul Armstrong Audi 33 Bend 5 49:31
42 175 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 5 49:32
43 51 Michael Collins Bicycle Attorney 34 Portland 5 49:51
44 55 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland 5 49:53
45 72 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5 49:54
46 154 Rob Mayer The Athletic 36 Portland 5 50:03
47 14 Micah Sardell -- 35 Eugene 5 50:03
48 87 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland 5 50:19
49 81 Andy Letourneau River City Bicycles 40 Damascus 5 50:24
50 153 Quinn Jackson DNR Cycling 47 portland 5 50:28
51 159 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5 50:29
52 168 Spencer Severance BYRDS 14 boise 5 50:41
53 78 Nathan Abel 27 Capron 5 50:49
54 7 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 5 50:55
55 160 Christian Martin River City Bicycles 40 Portland 5 51:05
56 114 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 5 51:08
57 176 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 44 salem 5 51:09
58 18 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5 51:16
59 40 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 51:42
60 60 Juston Manville MTBPDX.com 44 Portland 5 51:51
61 132 James Ashley Paul Vancouver 5 51:57
62 108 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Portland 5 52:04
63 54 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 52:22
64 129 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 47 Portland 5 52:23
65 172 Edward Wright 26 Portland 5 52:24
66 163 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 5 52:25
67 150 Brandon Reif Braaap 45 San Francisco 5 52:49
68 156 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 West Linn 5 53:11
69 116 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 53:32
70 178 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland 4 43:20
71 122 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Newberg 4 43:47
72 177 Jonathan Perlman Ruckus Test Team 34 Portland 4 46:21
73 174 David Giraud 32 Portland 4 46:34
74 99 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 4 49:58
DNF 146 Jonathan Maus River City/Giant/BikePortland 41 Portland 4 49:58
DNF 86 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland 2 49:58
DNF 147 Charlie Douthwaite 30 Portland 1 49:58

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 85 Skyler Bastian Boise Youth Riding Development Squad 16 Boise 5 42:41
2 88 Maxwell Southam Next-BMB 20 Portland 5 42:51
3 99 Brad Petersen 28 Beaverton 5 43:19
4 97 Ryan McLaughlin 27 Bend 5 43:44
5 128 Christopher Page 33 Cambridge 5 44:21
6 40 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland 5 44:21
7 71 Andrew Usher Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 44:45
8 78 Russell Walker 29 Portland 5 45:03
9 89 Ty Goldsby 34 Portland 5 45:44
10 3 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 37 Albany 5 45:56
11 91 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 28 Portland 5 46:12
12 106 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 5 46:16
13 98 Chris Parco Ace Window Tinting 32 Bend 5 46:22
14 101 Jeffrey Baratta II Team Planet X USA 27 Portland 5 46:26
15 108 Jason Whittington Team 10 Barrel 32 Portland 5 46:29
16 126 Sean Burles 31 5 46:30
17 54 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 5 46:35
18 127 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 30 Newberg 5 46:36
19 110 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 29 Portland 5 46:52
20 59 Travis Power Team Planet X USA 35 Beaverton 5 47:08
21 50 Ben Swanson Murder of Crows 32 Portland 5 47:43
22 94 Kyle D'Auria 28 Portland 5 47:53
23 120 Aasron Lopez 19 Keizer 5 47:55
24 103 Tommy Cardwell 35 Portland 5 48:02
25 125 Scott Chamberlain 36 Portland 5 48:07
26 11 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland 5 48:58
27 30 Casey Varnum 30 portland 5 48:58
28 117 Benjamin Lomas BYRDS 13 Boise 5 49:13
29 7 Ryan cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Vancouver 5 49:19
30 90 Johnny Bolinder BYRDS 14 Boise 5 49:45
31 107 Ryan Daugherty Metal - Twin Six 33 Tualatin 5 49:51
32 112 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 5 49:55
33 82 jackson jones 13 5 49:55
34 95 Eric Hogenboom 25 Portland 5 50:00
35 47 Aaron Kravitz 28 portland 5 50:21
36 6 Brad Alderman Team Planet X USA 36 Brush Prairie 5 50:29
37 20 Steven Soto Hapi-Go! 43 Sherwood 5 50:46
38 116 Ryan Kruit Murder of Crows 31 Bend 4 40:49
39 73 Stefan Furst 4 40:59
40 76 Mike Ward Mettle Cycling 36 Seattle 4 41:14
41 81 Nicholas Leuenhagen BYRDS 13 Boise 4 41:24
42 8 Eric Hagen 36 Portland 4 41:28
43 124 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 25 Salem 4 41:49
44 114 Dustin Long 23 Milwaukie 4 41:59
45 123 Mike Schwoebel 34 Tigard 4 42:11
46 102 Tom Nilan 54 4 42:16
47 87 Travis Bullard Team 10 Barrel 35 Milwaukie 4 42:57
48 122 Lt. Hamster Style 4 43:04
49 119 Raul Bonifacio Yakima Products Inc 32 PORTLAND 4 43:49
50 100 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 27 Portland 4 45:26
51 42 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 38 Canby 4 51:03
52 121 Benjamin Sampson 32 4 52:04
53 433 Phil Avery 3 45:31 wrong number
DNF 92 Elijah Smith 36 vancouver 2 45:31

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 141 Jackson Lester Boneyard Cycling 27 Bend 5 43:47
2 124 Daniel Truong Truong Gut Racing 29 Bothell 5 45:24
3 174 Jordan Taylor JJS 24 Portland 5 46:12
4 185 kalani Scott kalani Scott 30 Hillsboro 5 46:50
5 64 Jake Davis Barlow Bikes/Blitz Fire Leather 40 Scappoose 5 47:08
6 71 Matthew Boelter 37 Hillsboro 5 48:06
7 33 Ryan Smith 24 Mollala 5 48:09
8 158 chris wisdom 46 lake oswego 4 39:37
9 188 Erik Barber 46 Portland 4 39:45
10 180 Neil Gibson 44 Portland 4 39:49
11 182 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 4 40:04
12 169 Mark Trythall 49 4 40:14
13 4 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4 40:18
14 114 James McDonagh 15 4 40:35
15 37 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 4 41:04
16 166 Tim Ragan Gonzo Racing 55 Beavercreek 4 41:12
17 184 Peter Jewett Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 41:27
18 131 Sam Harrigan BYRDS 14 Boise 4 41:33
19 2 Judd Dunlap 45 Bend 4 41:54
20 173 Phil Donovan 44 4 42:14
21 170 Tim Culbertson SCCA Starbucks Cycling 50 Issaquah 4 42:28
22 171 Gabriel Trainer 25 Portland 4 42:54
23 176 Anton Zaytsee 20 4 43:03
24 116 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4 43:43
25 18 luis ramirez Portland 4 43:46
26 85 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 33 Gresham 4 43:52
27 94 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 27 Hillsboro 4 44:00
28 181 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 44:02
29 115 Russell Brownyer 63 Lake Oswego 4 44:02
30 51 David Rayls 45 Portland 4 44:45
31 160 Savyasaachi Keshava Murthy Athletes Lounge Cycling Team 4 45:18
32 105 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 43 West Linn 4 45:37
33 108 Richard Vallejo 22 Vancouver 4 46:07
34 167 Andrew Palmer 31 Portland 4 46:08
35 187 Max Soontararak Team 10 Barrel 32 Hillsboro 4 46:17
36 163 John bowen 36 4 46:18
37 165 Daniel Higgins 43 Portland 4 46:37 missing shoulder number
38 101 Jorge Lara Capitol Velo 56 Salem 4 46:39
39 186 Donna Russell Half Penny Cycling Team 57 Beavercreek 4 46:47
40 183 Max Erdenberger Unattached 36 Portland 4 47:01
41 42 Zachary Goude Team Planet X USA 34 Portland 4 47:55
42 106 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4 47:59
43 172 sean blomstrom 30 Portland 4 48:25
44 80 David Forman Grouptrail Cycling 52 Portland 4 48:37
45 178 Mitchell Johnson 4 49:12
46 177 Susan Renn 19 4 49:31
47 168 Craig Diehl 52 Portland 4 51:03
48 175 Xian Ng 24 4 51:22
49 120 Eric Truong 26 4 51:22
50 179 Isaac Zak Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Portland 3 39:58
51 189 3 40:21
52 138 Robert DuBois 32 Portland 3 42:08
DNF 39 Patrick Sullivan 24 Portland 2 42:08

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 619 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 6 47:27
2 629 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6 47:45
3 768 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 6 48:12
4 775 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 6 48:30
5 638 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 6 49:18
6 767 Cliff Eslinger Murder of Crows 38 bend 6 49:47
7 786 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 6 49:50
8 617 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 6 49:55
9 788 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38 Bend 6 50:06
10 616 Brian Kesselman Audi 40 Portland 6 50:22
11 696 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 6 50:30
12 780 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 6 50:37
13 640 Tim Joslin Cyclepath Racing 40 Portland 6 51:11
14 604 Lee Ordonez Ruckus Test Team 34 Milwaulkie 6 51:15
15 781 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 34 Portland 6 51:19
16 650 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 6 51:23
17 746 Tony Kic Gentle Lovers 38 portland 6 51:33
18 758 Tyler Smith Ride Sasquatch 32 Seattle 6 51:34
19 783 Bo Thunell 30 Portland 6 51:43
20 721 Jason Britton Ruckus Test Team 37 Portland 6 51:54
21 697 Sven Geirnaert 35 Portland 6 52:23
22 699 Ryan Barrett Poler/Mad Alchemy 5 43:15
23 770 Paolo Dabbeni Biciclista Team PDX 48 Portland 5 43:36
24 800 Erik Fabrizius Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 44:02
25 641 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 44:09
26 669 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 5 44:15
27 603 Scott Barker 47 Portland 5 44:26
28 787 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 40 Portland 5 44:26
29 660 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 5 44:35
30 662 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:43
31 809 Landon Masterfield Ashland 5 44:48
32 691 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5 45:00
33 720 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5 45:20
34 717 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 45:24
35 789 William Alcorn BikeFlights.com 49 Portland 5 45:26
36 808 Mike Bene Tuite Bicycle Repair Portland 5 45:31
37 663 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 5 45:43
38 711 Pete Rubijono Poler/Athletic 40 Portland 5 45:49
39 771 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 38 Portland 5 46:12
40 766 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 5 46:32
41 637 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 49 Portland 5 46:36
42 655 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 34 PORTLAND 5 46:40
43 690 Shane Beers Poler CX 42 Portland 5 46:48
44 765 Keith Richards 39 Hillsboro 5 47:34
45 731 Mathew Edwards 26 Portland 5 47:55
46 611 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5 48:11
47 684 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5 48:53
48 785 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 39 salem 5 48:59
49 798 Landon Holt 42 5 49:36
50 805 Jeremy Zane 47 Portland 5 49:42
51 790 Aaron Mcpike 5 49:46
52 806 Kerry Halligan 45 Portland 5 50:42
53 801 Erik Denninghoff 37 5 50:53
54 602 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5 51:03
55 624 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 5 51:11
56 755 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 51:12
57 718 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard 5 51:40
58 685 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5 51:44
59 714 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 5 52:01
60 796 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 25 Salem 5 52:11
61 608 Steven Basden Cyclepath Racing 51 Portland 5 52:25
62 802 Tom Rousculp 41 5 52:38
63 703 Charles Barrett 49 Portland 5 53:05
64 797 Steve Dale bicycleattorney.com 41 Portland 5 53:21
65 693 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 5 53:28
66 804 Dieter Hoffmann Team S+M 59 Portland 5 53:32
67 778 Nate McKeown DNR Cycling 40 Portland 4 43:23
68 600 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 4 43:40
69 776 Jared McClintock 39 portland 4 44:18
70 735 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland 4 45:16
71 803 Travis Kubicek 42 Portland 4 48:27
72 807 4 45:31
73 726 Matt Barney Team Velo Cult 42 Portland 4 46:54
74 799 Kyle Gunsul Athletes Lounge Cycling Team 47 Lake Oswego 4 46:54
DNF 729 Shawn Bostad 39 Portland 3 46:54
DNF 644 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland 2 46:54
DNF 748 Eddie Barksdale 25 Portland 2 46:54
DNF 727 Daniel Evans 1 46:54
DNF 795 Andre Goughisa 28 1 46:54

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 824 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5 42:15
2 852 anne miraj rook 30 5 44:38
3 808 Holland LaRue Team Finger 39 Hood River 5 45:13
4 804 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 5 46:11
5 850 Cate Hass Boneyard Cycling 39 Bend 5 46:49
6 801 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 31 Portland 5 46:57
7 815 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 47:05
8 807 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 47:59
9 813 Melissa Sher Team S+M 30 portland 5 48:44
10 828 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 5 48:57
11 829 paisley Meerin 32 Portland 5 49:27
12 817 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4 39:29
13 832 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4 39:53
14 800 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 40:43
15 843 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4 40:51
16 845 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 41:12
17 818 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 4 45:20
18 848 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 31 Portland 4 45:52
19 841 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4 46:49
20 849 Crystal Eppinger 36 4 47:56
21 811 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4 49:16
22 851 Norrene Godfrey Team M.E. 51 Vancouver 4 49:16
23 847 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 40:36
DNF 809 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 40:36
DNF 810 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 1 40:36

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 864 Clara Honsinger Team S+M 19 Ashland 6 1:01:32
2 870 Beth Ann Orton Team S+M 35 Portland 6 1:01:44
3 886 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 37 bend 6 1:04:38
4 894 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 37 Medford 6 1:05:48
5 896 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 1:06:27
6 887 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 29 Bend 6 1:07:57
7 868 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5 0:58:34
8 881 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 0:58:41
9 855 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5 0:58:44
10 873 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 15 Eugene 5 0:58:44
11 897 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 5 1:00:01
12 858 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 5 1:01:18
13 900 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 37 Portland 5 1:02:38
14 899 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 5 1:03:08
15 885 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 5 1:04:51
DNF 854 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Salem 2 1:04:51

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 132 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Canby 4 40:36
2 125 Taylor Snider 27 Portland 4 41:47
3 130 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4 42:28
4 135 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 34 Bend 4 43:35
5 124 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4 43:48
6 111 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Tigard 4 44:29
7 133 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland 4 44:47
8 138 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4 44:51
9 137 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 4 46:26
10 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 32 Portland 4 47:20
11 134 Summer Baird Boneyard Cycling 35 Bend 4 47:33
12 129 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 47:46
13 102 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 34 Vancouver 4 50:12

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 356 Hannah Yorra Boneyard Cycling 39 Bend 4 45:11
2 353 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West Linn 4 45:38
3 364 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 26 Portland 4 47:22
4 358 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 40 Portland 4 47:22
5 343 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 4 48:02
6 362 Gwen Hryciw 25 Portland 4 48:29
7 331 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland 4 48:38
8 346 Katie Linton 42 Washougal 4 49:03
9 367 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 4 49:12
10 347 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 46 Happy Valley 3 37:38
11 305 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 31 portland 3 38:05
12 348 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 3 38:16
13 327 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 3 38:21
14 304 Victoria Hammond 43 West Linn 3 38:30
15 307 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 3 38:52
16 365 lyndsay Price Team 10 Barrel 40 Portland 3 39:05
17 366 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 36 Portland 3 39:05
18 300 Renee Beard 48 Eugene 3 39:24
19 337 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 38 Portland 3 39:41
20 349 Adrienne Farabee 39 3 39:50
21 330 Milli Chennell 34 Portland 3 40:47
22 355 Lindsey Morse 36 3 41:48
23 311 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Hillsboro 3 42:00
24 314 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 38 Portland 3 42:03
25 351 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 30 Portland 3 42:22
26 333 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 4 46:40 relegated for start
DNF 319 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 1 46:40
DNF 341 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 1 46:40

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 756 Julia Gonzales Hood River Velo 39 Hood River 4 47:23
2 710 Alexis Gibbons 28 Eugene 4 49:16
3 754 Juliet Korver Mighty Riders Vancouver 3 37:25
4 733 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 37:44
5 771 Holly Baird 30 portland 3 38:01
6 761 Anne Liggett 30 Portland 3 39:58
7 746 Ashley Toner Glady-ators p/b Gladys Bikes 25 Portland 3 40:08
8 744 Erin Mensing 30 Portland 3 41:40
9 738 Casey Ferguson Portland 3 42:02
10 774 Dawn Stender Beerded Clams 38 Hood River 3 43:14
11 739 Julie Hughes 42 Portland 3 44:07
12 781 Susie Schultz 3 46:00
13 778 Rachelle Lazenby 28 Lake Oswego 3 46:23
14 777 Lisa Luna 48 3 46:23
15 724 Shellie Cowling Team Velo Cult 35 Portland 3 46:28
16 776 Leigh Hedrick 45 3 46:34
17 775 Dana Buice 27 Portland 3 47:03
18 718 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 45 Portland 3 54:34
19 734 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 37:37
DNF 780 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 26 Portland 1 37:37
DNF 779 Maria Schur 50 Portland 1 37:37