OBRA Uphill Time Trial Championship

Government Camp, OR
July 17, 2016

Result questions should go to Kelli Schauer

Updated January 5, 2017 at 7:26 PM

Category 1/2 Men (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 923 Dillon Caldwell Audi 25:19
2 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 27:00
3 104 Jonathan Myers Team S+M 27:01
4 517 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29:19

Category 1/2 Women (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 212 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works 34:36

Category 3 Men (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 8 Matt Mallet 27:55
2 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 28:04
3 398 Keelan Ontiveros Grixsen Brewing p/b West End Bikes 28:27
4 5764 Timothy Welsh Hedrick Racing 29:34
5 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 30:39
6 600 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 31:16
7 342 David Prats Pacific Power Blue Sky 32:06

Category 4 Men (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 4273 Aaron McClintock Team First City 28:32
2 12 Josh Mitchell 29:39
3 5269 John Pearson Byzick + Company Cycling 30:19
4 5087 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 30:34
5 4062 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30:49
6 4350 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 33:17
7 5086 Tyler Thessin 38:47

Category 4/5 Women (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5980 Kristi Cutter Sunnyside Sports 32:57
2 9017 Sara Slawta Land Shark 37:46
3 5925 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 43:40
4 9 Michelle Miller Word-RCB by Cyclisme 51:41

Category 5 Men (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5530 Peter Jennings Word-RCB by Cyclisme 32:02
2 5880 David Johnson 32:31
3 5741 Shane Bedard Word-RCB by Cyclisme 38:17

Junior Men 10-12 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5463 Mulu Slawta Land Shark 1870643:25:58.729
2 5464 Fu Gui Slawta Land Shark 2654734:42:08.921
3 5336 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 4020631:07:03.308

Junior Men 13-14 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5073 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 2945637:42:29.802

Junior Men 15-16 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 11 Christian Frech 1828260:43:58.228
2 5081 Luke Bolt Old Town Bicycles 2117237:11:20.077
3 5343 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme 3639182:02:29.404

Junior Men 17-18 (5.5 miles)

Num Name Time
1 5142 Alex White 2477495:05:07.688

Junior Women 15-16 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 7227 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 47:35

Masters Men 40-44 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 656 Michael Risner Guinness Cycling Team 34:23
2 14 Dan Werle 37:30

Masters Men 45-49 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 859 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 28:54
2 4143 Joseph Tysoe Audi 29:43
3 5629 Yuji Sumimoto 33:24

Masters Men 50-54 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 4110 Jonathan Sharp 30:08
2 625 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 31:19
3 427 Tom Hill bicycleattorney.com 32:37
4 5145 Steve Bernard 33:34

Masters Men 55-59 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 880 Kerry Farrell Wheelsport 26:53
2 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo 32:27
3 598 Luis Valls Audi 33:16
4 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34:46
5 639 John Slawta Land Shark 37:13
6 741 James Wellington Hutch's/Bend Dental 37:38

Masters Men 60-64 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 167 David Zimbelman Land Shark 28:18
2 559 Tom Webb Team Rose City 32:01
3 367 Gregory Hartman Team Rose City 32:15
4 5035 Tom Kelly 39:39
5 301 Darell Provencher Team Rose City 46:09

Masters Men 65-69 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 4271 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 32:45
2 4233 Daniel Caldwell Audi 34:29
3 5118 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 34:40
4 333 jeffrey patterson Old Town Bicycles 35:10
5 4063 Jim Houck Portland Velo Racing Team 40:42

Masters Men 70+ (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5261 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 2414883:01:28.940
2 5653 Loren Russell 2764545:06:18.239

Masters Women 35-39 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 277 Nitzel Hagan JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 40:56

Masters Women 45-49 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 33:04
2 285 Kerry Martin Sunny Sports 33:54
3 7 Mary Wellington Hutch's/Bend Dental 40:12

Masters Women 50-54 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 400 Jodie Bolt Old Town Bicycle/U.S. Military Endurance Sports 31:45
2 217 Jenny Slawta Land Shark 33:39
3 404 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37:43

Masters Women 55-59 (5.5 miles)

Num Name Team Time
1 5906 Laila Deardorff bicycleattorney.com 36:39
2 7087 Myra Klettke bicycleattorney.com 38:52