Larch Mountain Hill Climb

Corbett, OR
July 10, 2016

Results Questions: Kelli Schauer

Updated July 10, 2016 at 10:27 PM

Category 1/2 Men

Num Name Team Time
1 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 1:01:13
2 880 Kerry Farrell Wheelsport 1:01:27
3 104 Jonathan Myers Team S+M 1:01:50
4 815 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 1:04:52
5 948 Travis Brown 1:07:42
6 199 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works 1:08:34
DNS 923 Dillon Caldwell Audi 1:08:34

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 1:02:32
2 687 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 1:02:39
3 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 1:04:50
4 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 1:08:47
5 600 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 1:11:32

Category 4 Men

Num Name Team Time
1 4273 Aaron McClintock Team First City 1:04:38
2 4318 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 1:08:23
3 5269 John Pearson Byzick + Company Cycling 1:09:13
4 5614 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 1:09:41
5 38 Will Cook 1:11:08
6 4350 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 1:11:39
7 4343 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 1:13:03
8 4176 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 1:13:46
9 5159 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 1:16:16
10 5086 Tyler Thessin 1:23:26

Category 5 Men

Num Name Team Time
1 5132 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 1:06:29
2 5641 Stephen Harris 1:08:36
3 5637 Gabriele Canzi Team Polenta 1:09:14
4 5700 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 1:21:41
5 5043 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 1:29:34
6 5167 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 1:33:17

Junior Men 13-14

Num Name Time
1 39 Nicholas Dill 1:22:08

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 5081 Luke Bolt Old Town Bicycles 1:18:56

Junior Women 15-16

Num Name Team Time
1 7227 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 1:42:52

Masters Men 35-39

Num Name Time
1 5699 Stephen Bartnikowski 1:16:11

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 41 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 1:03:15
2 4231 Webster Wilson VMR Racing 1:09:30
3 5223 karl mobbs 1:11:47
4 43 William Welch 1:19:16
5 5711 Nate Harp 1:22:51
6 44 Adam Vanarsdall 1:24:38
DNS 4389 greg schmitt 1:24:38
DNS 5513 Michael Heywood 1:24:38

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 4268 Jeff Thompson VMR Racing 1:09:09
2 584 Hans Ibold VMR Racing 1:09:34
3 5629 Yuji Sumimoto 1:14:40
4 5676 Brett Kelver 1:21:06
DNS 548 Rob Thompson Olympia Cycling Team 1:21:06

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 4110 Jonathan Sharp 1:06:45
2 427 Tom Hill bicycleattorney.com 1:11:43
3 419 Dan Packman WebCyclery.com 1:11:53
4 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:12:38
5 5145 Steve Bernard 1:17:07
6 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 1:21:58
7 4015 Guy Polson Stolen Goat 1:23:51
8 3070 Ron Raines 1:23:57
9 4159 James Webb BBC Bike Gallery Continental 1:34:26
10 40 James Thompson 1:40:27

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 598 Luis Valls Audi 1:10:50
2 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo 1:11:04
3 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:12:33
4 5205 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 1:17:18
5 3046 Cliff Theisen Word-RCB by Cyclisme 2:01:37

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 4002 Allen Neel Lost River Cycling Club 1:16:24
2 4482 Michael Knapp 1:26:19
3 5035 Tom Kelly 1:28:21
4 301 Darell Provencher Team Rose City 1:33:00

Masters Men 65+

Num Name Team Time
1 5118 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:16:06
2 4063 Jim Houck Portland Velo Racing Team 1:22:45
3 37 Richard Herbin 1:28:06
4 5653 Loren Russell 1:35:35
5 5032 Edward Lanton 1:42:47
6 5034 Einar Traa Portland Velo Racing Team 1:55:53

Masters Women 35-39

Num Name Team Time
1 277 Nitzel Hagan JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 1:27:16

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 42 Ann Kennedy bicycleattorney.com 1:20:48

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 400 Jodie Bolt Old Town Bicycle/U.S. Military Endurance Sports 1:12:35
2 404 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:21:01

Women Category 1/2

Num Name Team Time
1 219 Rachel Lee Byzick + Company Cycling 1:14:55
DNS 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 1:14:55