Cherry Pie Road Race

Independence, OR
March 20, 2016

Result questions should go to Ron Frerichs

Updated March 29, 2016 at 7:41 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Vancouver
2 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland
3 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 33 Bend
4 352 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Portland
5 346 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer
6 537 Kyle Berg 29 Portland
7 594 Crossett Freilinger Western Bikeworks 30 Portland
8 354 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
9 646 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 30 Portland
10 306 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 31 Portland
11 14 Samuel Park Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Seattle
12 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Portland
13 353 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
14 5 Joel Crouch Olympia Cycling Team 40 Portland
15 605 Sam Spicer Monster Media Racing p/b Western Bike Works 23 Portland
16 330 Bill Delsen Dr Will Bar p/b Atmosera 39 Portland
17 517 Zhaolong Wu 28 Corvallis
18 571 Andrew Warren Olympia Cycling Team 23 Portland
19 351 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene
20 382 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton
21 611 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 41 Forest Grove
22 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
23 25 Erik Hammerquist Smith & Nephews 18 Salem
24 591 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
25 671 Shawn Small Ruckus Test Team 32 Portland
26 648 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 West Linn
27 637 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 27 Portland
28 11 Cameron Duff Dr Will Bar p/b Atmosera 28 Portland
29 302 Aaron Aikin Dr Will Bar p/b Atmosera 36 Portland
30 540 Andrew Hayes 41 Hood River

Category 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 4118 Phil Webster Hammer Velo 34 Portland
2 4125 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 30 Portland
3 5436 Sean Hunter Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 28 Corvallis
4 2 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 16 Bend
5 4054 Jake Akerberg 41 Prineville
6 5141 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 The Dalles
7 22 Matthew Paez Western Bikeworks 25 Portland
8 4401 Will Hawkins 27 Portland
9 4122 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 39 Medford
10 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland
11 5007 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 20 Corvallis
12 13 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 29 Portland
13 4066 Alex Wilson 33 Portland
14 4169 Alex McCulley 32 Eugene
15 4101 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland
16 434 Michael Sather Guinness Cycling Team 23 Portland
17 5217 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland
18 17 Quincy Gill Hutch's Eugene 21 Eugene
19 5242 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 35 Saint Helens
20 7 Nicholas Gustafson Holtey Law p/b Peak Condition 28 Portland
21 29 Jason Britton Ruckus Test Team 37 Portland
22 5260 koosha Aslani 37 Tigard
23 4178 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
24 5155 Micheal Hancuff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
25 4086 Tsering Alleyne Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery Elite Cycling Team 31 Hood River
26 4183 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland
27 5241 Dylan Wiggins 35 Portland
28 5084 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Forest Grove
29 5100 Eric Kaczmarek 45 Portland
30 5290 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland
31 5135 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene
32 26 Peter Jennings 31 Portland
33 5243 Damon Dimick 40 Tigard
34 30 Ian Kyle 32 Portland
35 5369 Bradley Yeomans 39 Portland
36 5240 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 42 Hillsboro
37 16 Larry Olsen 65 Corvallis
38 5235 Matt Herr Olympia Cycling Team 30 Portland
39 5212 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland
40 4146 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 34 Medford
41 4156 Chris Roberts Hammer Velo 45 Portland
42 5105 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 28 Portland

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 5386 Adam Bucklin Team Rwanda 41 Bend
2 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works 49 Gresham
3 760 Christian Tresser 48 Portland
4 5302 Jake von Duering Monster Media Racing p/b Western Bike Works 42 Camas
5 327 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
6 542 Michael Myers Hefler Performance Cycling 49 Camas
7 6 Mark Selander Union Bay Cycling 42 Seattle
8 790 Joseph Holcomb Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland
9 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Philomath
10 4139 Robert Tornai Audi 43 Wilsonville
11 518 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend
12 4050 Andrew LaVeine Audi 49 Newberg
13 5245 Ray Fiori Team Dirt 41 Albany
14 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro
15 321 David Hart Monster Media Racing p/b Western Bike Works 47 Vancouver
16 4215 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Tigard
17 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keizer
18 665 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene
19 4031 John Hatfield Audi 48 Portland
20 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
21 4231 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland
22 800 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage 42 West Linn
23 5365 Jeremy Swindle 44 Newberg
24 5021 Robert Callahan 41 Eugene
25 5223 karl mobbs Audi 44 Wilsonville
26 5045 Brandon Bruins Velofix 43 Portland
27 4143 45 Portland
28 750 Stephen McDade Olympia Cycling Team 44 Tigard
29 196 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Bend

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Lake Osego
2 394 Dean Carson 53 Lake Oswego
3 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team 50 Lake Oswego
4 612 Louis Liu Audi 52 Portland
5 613 Perry Lund Hutch's Eugene Race Team Eugene
6 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 50 Vancouver
7 650 Dean Vacheresse Roger 55 Portland
8 4189 Charles Hall Hutch's Eugene Race Team 52 Eugene
9 4095 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland
10 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 50 Medford
11 4200 Wayne Boyle 51 Portland
12 5418 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 52 Corvallis
13 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 52 Portland
14 516 John Kenney Rogue 55 Hood River
15 4154 Matthew S Martel 51 Portland
16 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield
17 341 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 52 Eugene
18 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Vancouver
19 546 eric schehen Team Cycle Sport 54 Ashland
20 580 Scott Goldstein Hop Valley Brewing 50 Eugene
21 539 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 55 Portland
22 378 Tony Dirks Rogue 52 Hood River
23 336 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 56 Vancouver
24 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland
25 511 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Salem

Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 31 Michael Longmire MBW 62 Corvallis
2 4271 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 65 Bend
3 24 Jon Gornick 60 Portland
4 5216 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene
5 323 Greg Estes Hammer Velo 60 Portland
6 541 J.Michael Manning Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 61 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling 46 Hillsboro
2 7020 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 44 Portland
3 7175 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 57 Eugene
4 230 Norrene Godfrey Team Godfrey 51 Vancouver

Pro/1/2 Men

Num Name Team Age City
1 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 28 Portland
2 194 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 25 Bend
3 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Beaverton
4 847 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 34 Portland
5 101 Jeremy Russell River City Bicycles 34 Portland
6 822 Cameron Beard NCCF-Specialized 13 Bend
7 5215 Kyle Roberts 29 Portland
8 777 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland
9 142 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Eugene
10 27 John Morehouse Grixsen Brewing p/b West End Bikes 22 Eugene
11 876 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene
12 888 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Tigard
13 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 34 Portland
14 804 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 29 Portland
15 105 Andrew Coe River City Bicycles 35 Portland
16 246 Anna Grace Christiansen 31 Portland
17 20 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Bend
18 831 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland
19 127 Joel Fletcher HosmerChiro-RPM Mortgage 28 Portland
20 130 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove
21 19 Leland Gilmore Giro River City/The Athletic 33 Portland
22 141 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Eugene
23 815 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland
24 12 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 30 Portland
25 840 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 26 Eugene
26 122 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hood River
27 143 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 34 Portland
28 199 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works 32 North Plains
29 0 Al Urbanski Holtley Law 31 Portland
30 192 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Lake Oswego
31 28 Justin Onuska Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20 Portland
32 7289 Jeff Crawford Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 31 Portland
33 818 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland
34 15 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 23 Portland

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 205 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 29 Portland
2 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 45 Sherwood
3 239 Starla Teddergreen Kind Human 37 Portland
4 209 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland
5 203 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland
6 279 Stacy Westbrook Highfive Cycling 41 Portland
7 225 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Bend
8 402 Erin Goodall Olympia Cycling Team 27 Portland

Women 3

Num Name Team Age City
1 7012 Courtney Gould Highfive Cycling 34 Portland
2 231 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene Race Team 15 Eugene
3 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 28 Bend
4 261 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 West Linn
5 403 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland
6 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
7 236 Neisha Strait Hutch's Eugene Race Team 41 Eugene
8 260 Meg Hamilton Hutch's Eugene Race Team 45 Eugene
9 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River
10 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
11 256 Hilary Luther Degrees 40 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 5338 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton
2 10 Robin Harkless Highfive Cycling 40 Portland
3 7157 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Eugene
4 7108 Emma Armstrong 20 Corvallis
5 7028 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 27 Portland
6 7130 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 21 Portland
7 8 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland
8 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
9 18 Sina Meier 34 Portland
10 7169 Melissa Britsch 20 Corvallis
11 7168 Cecily Norris Highfive Cycling 36 Portland
12 7159 Stacy Holderbaum 31 Portland
13 7164 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 26 Portland