High Desert Omnium

Bend, OR
Sat, June 11 to Sun, June 12, 2016

Result questions should go to Terri Camp

Updated August 12, 2016 at 3:17 PM

Masters Men 3/4/5 40+

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 534 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 5.0 16.0 16.0 37.0
2 373 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 13.0 8.0 4.0 25.0
3 770 Sean Haidet Artscyclery.com/Schnur Racing 8.0 13.0 2.0 23.0
4 4139 Robert Tornai Audi 16.0 4.0 - 20.0
5 377 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 6.0 2.0 10.0 18.0
6 4189 Charles Hall Hutch's Eugene - - 13.0 13.0
7 510 Alan Whitney Rogue - 6.0 6.0 12.0
8 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing - 3.0 8.0 11.0
9 613 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion - 10.0 - 10.0
10 759 Matt Kline MARTYS 10.0 - - 10.0
11 879 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky 2.0 5.0 - 7.0
12 564 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com - - 5.0 5.0
13 587 Keith Levesque Rogue 4.0 - - 4.0
14 580 Scott Goldstein Hop Valley Brewing - - 3.0 3.0
15 542 Michael Myers Hefler Performance Cycling 3.0 - - 3.0
16 4301 Eric Birky Hutch's/Bend Dental - - 1.0 1.0
17 546 eric schehen Team Cycle Sport - 1.0 - 1.0
18 4143 Joseph Tysoe Audi 1.0 - - 1.0

Men Category 1/2

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 940 Lance Haidet UCI CT: Team Illuminate - Road Raleigh Clement - MTB/CX 8.0 16.0 8.0 32.0
2 895 Gray Skinner Droplr 16.0 8.0 6.0 30.0
3 186 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 10.0 6.0 13.0 29.0
4 822 Cameron Beard NCCF Specialized Juniors 6.0 13.0 10.0 29.0
5 16 Connor McCutcheon Team Illuminate - 10.0 16.0 26.0
6 923 Dillon Caldwell Audi 13.0 - 2.0 15.0
7 806 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 3.0 3.0 - 6.0
8 192 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing - - 5.0 5.0
9 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing - 5.0 - 5.0
10 125 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 5.0 - - 5.0
11 853 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles - - 4.0 4.0
12 5215 Kyle Roberts Western Bikeworks - 4.0 - 4.0
13 171 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 4.0 - - 4.0
14 916 Christopher DuBois Team Western Bikeworks - - 3.0 3.0
15 831 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 2.0 1.0 - 3.0
16 845 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota - 2.0 - 2.0
17 850 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing - - 1.0 1.0
18 196 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 1.0 - - 1.0

Men Category 3

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 571 Andrew Warren Olympia Cycling Team 10.0 10.0 13.0 33.0
2 672 Cliff Eslinger Studionine30 - Cascade Sotheby's International Race Team - 16.0 16.0 32.0
3 351 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6.0 8.0 10.0 24.0
4 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 13.0 - 8.0 21.0
5 9015 Justin Guidroz Audi 16.0 - 1.0 17.0
6 4081 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 5.0 6.0 5.0 16.0
7 939 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team - 13.0 - 13.0
8 674 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 8.0 1.0 4.0 13.0
9 752 Duncan Ellinwood Unattached 1.0 4.0 6.0 11.0
10 4122 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 4.0 - 3.0 7.0
11 632 Matt Engel StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team - 5.0 - 5.0
12 733 Todd Berger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 2.0 3.0 - 5.0
13 763 Tim Farrell SCCA/Starbucks 3.0 - - 3.0
14 3016 Brandon Gallagher Studio NINE30/Sothebys - 2.0 - 2.0
15 18 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing - - 2.0 2.0

Men Category 4/5

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 4067 Nick Gibb Team Roger C. Peace - 16.0 13.0 29.0
2 5141 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16.0 4.0 5.0 25.0
3 5226 Alan Thomason Deschutes Brewery 10.0 13.0 - 23.0
4 4164 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 13.0 6.0 3.0 22.0
5 4114 Randall Fransen Mettle Cycling 3.0 8.0 6.0 17.0
6 4054 Jake Akerberg Unattached - - 16.0 16.0
7 5682 albert rodriguez The Hub Cyclery - 10.0 1.0 11.0
8 5693 Matt Reeves WebCyclery.com - - 10.0 10.0
9 661 Matthew Paez Team Western Bikeworks - - 8.0 8.0
10 5392 Damon Runberg Audi 8.0 - - 8.0
11 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team 5.0 3.0 - 8.0
12 5589 Marty Moran Unattached - 5.0 2.0 7.0
13 11 Andrew Young Unattached 6.0 - - 6.0
14 4040 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair - - 4.0 4.0
15 4233 Daniel Caldwell Audi 4.0 - - 4.0
16 5571 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2.0 2.0 - 4.0
17 5771 Justin Lair Audi - 1.0 - 1.0
18 5100 Eric Kaczmarek Unattached 1.0 - - 1.0

Women Category 1/2

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 10 Sara youmans Monster Media Racing p/b Western Bike Works 13.0 8.0 13.0 34.0
2 7205 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 16.0 16.0 - 32.0
3 225 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 10.0 10.0 10.0 30.0
4 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 6.0 6.0 8.0 20.0
5 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team - 13.0 5.0 18.0
6 19 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory - - 16.0 16.0
7 7012 Courtney Gould Highfive Cycling 5.0 4.0 4.0 13.0
8 219 Rachel Lee Byzick + Company Cycling 8.0 - 2.0 10.0
9 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles - - 6.0 6.0
10 267 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio - 5.0 - 5.0
11 252 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team - - 3.0 3.0
12 211 Brenna Lopez-Otero Monster Media Racing p/b Western Bike Works - 3.0 - 3.0
13 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio - 2.0 - 2.0
14 210 Jenna App Monster Media Racing p/b Western Bike Works - 1.0 1.0 2.0

Women Category 3

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 231 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 16.0 16.0 16.0 48.0
2 258 Lauren Trolley Team Cycle Sport 13.0 10.0 8.0 31.0
3 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team - 8.0 13.0 21.0
4 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team - 13.0 6.0 19.0
5 456 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 8.0 6.0 4.0 18.0
6 404 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6.0 5.0 5.0 16.0
7 223 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 5.0 - 10.0 15.0
8 214 Jordan Faulds Highfive Cycling 4.0 4.0 3.0 11.0
9 7077 Kitt Pratt Lakeside Cycling Team 10.0 - - 10.0

Women Category 4/5

Num Name Team Tt Points Crit Points Rr Points Omnium Points Total
1 13 Ryan M Levering Athletic Club of Bend 16.0 16.0 16.0 48.0
2 5909 Tracey March Bowen Sports Performance 8.0 13.0 13.0 34.0
3 5980 Kristi Cutter Sunnyside Sports 13.0 6.0 10.0 29.0
4 7104 Rachel Mavis Sunnyside Sports 10.0 10.0 6.0 26.0
5 80 Sophie Russenberger Unattached 6.0 - 8.0 14.0
6 5904 Patricia Strange Bowen Sports Performance - 8.0 - 8.0
7 7208 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team - - 5.0 5.0
8 5888 Deven Smith Unattached 5.0 - - 5.0