Kings Valley Road Race

Kings Valley, OR
April 9, 2016

Result questions should go to Candi Murray.

Updated April 9, 2016 at 8:57 PM

Category 3

Num Name Team Age City
1 96 Jordan Barber Hutch's Eugene
2 672 Cliff Eslinger Studionine30 - Cascade Sotheby's International Race Team 38 bend
3 591 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
4 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
5 346 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer
6 594 Crossett Freilinger Western Bikeworks 30 Portland
7 354 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
8 352 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Portland
9 398 Keelan Ontiveros Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Portland
10 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland
11 674 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 38 Bend
12 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Vancouver
13 351 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 eugene
14 684 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
15 683 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland
16 692 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
17 306 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 31 Portland
18 508 Greg Stokes Hammer Velo 46 Portland
19 353 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
20 676 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem
21 703 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland
22 363 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley
23 699 Dean Futrell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 43 Beaverton
24 349 Andrej Miske Dr Will Bar p/b Atmosera 38 Portland
25 648 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 West Linn
26 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland
27 329 Jon Frommelt Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF 560 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 42 Fairview
DNF 644 Daniel Kurylo 38 Portland

Category 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5527 Jordan Rickards Monster Media Racing p/b Western Bike Works 35 Portland
2 4414 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 17 Bend
3 4081 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene
4 4116 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland
5 5217 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland
6 4102 Brendan Marnell Hammer Velo 33 Portland
7 53 Josh Mitchell
8 94 Sid Hariharan GET FIT Cycling
9 4156 Chris Roberts Hammer Velo 45 Portland
10 4054 Jake Akerberg 41 Prineville
11 4125 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 30 Portland
12 98 Matthew Paez Western Bikeworks
13 4101 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland
14 5135 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene
15 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland
16 5007 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 20 Corvallis Incorrent number placement
17 5209 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton
18 4169 Alex McCulley 32 Eugene
19 4066 Alex Wilson 33 Portland
20 93 Trey Read Portl
21 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Wilsonville
22 5087 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland
23 5478 Kevin Bronson 38 Portland
24 4 Marty Moran
25 4146 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 34 Medford
26 87 Mark Rasmussen Moots Incorrent number placement
27 5381 Aaron Koch Capitol Velo 38 Silverton Incorrent number placement
28 4284 Jeff Tummelson 40 Portland
DNF 4220 Timothy Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland
DNF 5120 Andrew Harrington Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 scappoose Incorrent number placement
DNF 5269 John Pearson GET FIT Cycling 27 portland
DNF 8002 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Fairview

Masters 40+ 3/4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5302 Jake von Duering Monster Media Racing p/b Western Bike Works 42 Camas
2 518 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend
3 339 Brian Kesselman Audi 40 Portland
4 4031 John Hatfield Audi 48 Portland
5 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Philomath
6 377 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 48 Bend
7 750 Stephen McDade Olympia Cycling Team 44 tigard
8 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team 45 Tigard
9 4348 Eric Birky Hutch's/Bend Dental
10 5460 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 45 Portland
11 621 John Weathers Audi 46 Tigard
12 4215 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Tigard
13 5245 Ray Fiori Team Dirt 41 Albany
14 593 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 42 portland
15 679 Bob Duffy Corvallis Cyclery Racing 40 Corvallis
16 397 Greg Luniewski Bikesale/Automattic 48 Seattle
17 4094 Jason Ford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 42 Eugene
18 79 David Cloninger Hutch's/Bend Dental
19 4050 Andrew LaVeine Audi 49 Newberg
20 52 Dan Germott incorrect number placement
21 4280 David Pedersen Portland Bicycle Studio 44 Portland
22 342 David Prats Pacific Power Blue Sky 43 Corvallis
23 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland
24 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro
25 529 Bob Stephens Portland Bicycle Studio 47 Gresham
DNF 321 David Hart Monster Media Racing p/b Western Bike Works 47 Vancouver
DQ 4139 Robert Tornai Audi 43 Wilsonville centerline

Masters 50+

Num Name Team Age City Notes
1 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 50 Vancouver
2 341 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 52 Eugene
3 613 Perry Lund Hutch's Eugene 53 EUGENE
4 636 Jeff Otto Audi 54 Beaverton
5 546 eric schehen Team Cycle Sport 54 Ashland
6 49 Terry Heil
7 598 Luis Valls Audi 59 Portland
8 645 Brion Barnett Audi 50 Aloha
9 4200 Wayne Boyle 51 Portland
10 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 50 Medford
11 689 Casey Patton 59 Portland
12 622 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 51 Bend
13 5205 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 55 Gresham
14 744 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 58 Lake Oswego
15 4189 Charles Hall Hutch's Eugene 53 Eugene
16 514 Darren Ferris Hammer Velo 52 Portland
17 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland
18 516 John Kenney Rogue
19 5418 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 52 Corvallis
20 4076 Jeff Boulet Hutch's/Bend Dental 58 Bend
21 650 Dean Vacheresse VC Roger 55 Portland
22 581 Timothy Smith Catabana Racing Team 53 Portland
23 4 Martin Moran
24 511 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 SALEM
25 378 Tony Dirks Rogue 52 Hood River
26 5568 Jeff Chochon 51 Portland
DNF 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 54 Hillsboro
DNF 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 51 Portland
DNF 510 Alan Whitney Rogue 56 Tualatin
DQ 318 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville centerline
DQ 612 Louis Liu Audi 52 portland centerline

Masters 60+

Num Name Team Age City
1 4347 Michael Longmire Pacific Power Blue Sky
2 5098 Ed Wheeler 60 Cottage Grove
3 5035 Tom Kelly 64 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 50 Catherine Cooper Olympia Cycling Team
2 7015 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis

Pro/1/2

Num Name Team Age City Notes
1 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Beaverton
2 194 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 25 Bend
3 831 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland
4 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 34 Portland
5 840 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 26 eugene
6 90 Jonathon Levie Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
7 74 Jeremiah Jensen Tete de la Course
8 834 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
9 708 Cliff Heaberlin Giro/River City Bicycles 36 Portland
10 876 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene
11 825 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 49 Bend
12 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
13 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keizer
14 845 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland
15 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 28 Portland
16 882 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes Beaverton
17 862 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 salem
18 171 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 47 Eugene
19 143 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 34 PORTLAND
20 888 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Tigard
21 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 43 Portland
22 174 Joe Cooper 49 Ashland
23 858 David Klipper Guinness Cycling Team 50 Portland
24 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 34 Portland
25 803 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 31 Portland
26 48 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes
27 804 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 29 Portland
28 3 Warren Atkey Hutch's Bend
29 141 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Eugene
30 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 32 Portland
31 122 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hood River
32 760 Christian Tresser 49 portland
33 5 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team no visible number
34 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 57 Portland
35 814 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 portland
36 860 Eric Gushurst Giro/River City Bicycles 35 Portland
37 80 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
38 135 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Portland incorrect number placement
39 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 35 portland
40 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 48 Portland
DNF 170 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Happy Valley
DNF 173 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 31 Portland
DNF 47 Greg Tyler Perthes Awareness p/b PANW
DNF 127 Joel Fletcher HosmerChiro-RPM Mortgage 28 Portland
DNF 144 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 Portland
DNF 777 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland
DNF 1 Jack Lindquist Olympia Cycling Team
DNF x00 Jonathan McCoy HosmerChiro-RPM Mortgage
DNF 193 Aaron Coker HosmerChiro-RPM Mortgage 41 Portland
DNF 854 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
DNF 141 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Eugene

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 89 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team
2 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland
3 209 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland
4 279 Stacy Westbrook Highfive Cycling 41 Portland
5 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 45 Sherwood
6 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 35 Portland
7 252 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 34 White Salmon
DNF 402 Erin Goodall Olympia Cycling Team 27 Portland

Women 3

Num Name Team Age City Notes
1 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
2 7012 Courtney Gould Highfive Cycling 34 Portland
3 220 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 28 Bend
4 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River
5 231 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 15 Eugene
6 223 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland
7 236 Neisha Strait Hutch's Eugene Race Team 41 Eugene incorrect number placement
8 260 Meg Hamilton Hutch's Eugene 45 Eugene
9 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
10 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling 46 Hillsboro
DNF 214 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland
DNF 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7130 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 21 portland
2 7119 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland
3 95 Kayt Mathers Olympia Cycling Team
4 7028 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 27 Portland
5 7052 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland
6 7185 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 28 Portland
7 5338 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton
8 7157 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Eugene
9 7184 Lucie Browning Highfive 26 Portland
10 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
11 7034 Helen Kennedy WCWC p/B Oakshire 0.0