Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms

Dayton, OR
October 1, 2016

Part of the Grand Prix Brad Ross

For results questions, please contact Colin Gibson

Updated October 5, 2016 at 3:54 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 581 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4
2 575 Sonja Ebert 39 vancouver 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 714 Aaron Coker Sage Factory Racing 41 Portland 4
2 755 Michael Szwaya bicycleattorney.com 46 Portland 4
3 735 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 38 West Linn 4
4 719 Chris Wierman 44 tualatin 4
5 732 Jon Pearson Sage Factory Racing 50 Happy valley 4
6 701 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 4
7 740 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4
8 738 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 44 West Linn 4
9 739 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 4
10 744 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
11 702 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Camas 4
12 723 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 46 portland 4
13 754 Earl Hazekamp Capitol Velo 41 Salem 4
DNF 753 Jacob Roth 38 Walla Walla 2

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 519 Henry Jones Bend Endurance Academy 16 Bend 5
2 518 Calvin Keane Bend Endurance Academy 15 Bend 5
3 509 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16 Bend 5
4 520 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 15 Bend 5
DNF 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland 2

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 4
2 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 4
3 904 Jennelle Holmes WebCyclery.com 15 bend 4

Elite Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 4

Elite Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps
1 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy Bend 4
2 904 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 4

Junior Men 10-12 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3
2 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 3
3 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3
4 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
5 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2
6 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2
7 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 2
8 607 Keanu Hayden-Lewis 12 2
9 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 2
10 526 Halen Harrison PDX Devo 11 2
11 609 Joshua Neumaier Bend Endurance Academy 12 2
12 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2
13 606 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 11 Bend 2
14 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2
15 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 2
16 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2
17 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
18 507 Andrew Metz bicycleattorney.com 10 Portland 2
DNF 544 Gabriel Nolke Rogue 10 portland 1

Junior Men 13-14 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 573 Gavin Bowen 14 3
2 511 Ian Shreve Hutch's Slocum Comotion 13 eugene 3
3 503 Connor Gizinski 14 Seattle 3
4 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3
5 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3
6 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3
7 515 Luke Soto Hapi-Go! 13 Sherwood 3
8 563 Jacob Enos 14 Bend 3
9 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3
10 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
11 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3
12 533 jackson currier 13 3
13 617 Michael Zoormajian PDX Devo 13 West Linn 3
14 613 Isaac McCarthy Newmaforma 14 Portland 3
15 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3
16 535 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
17 612 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 2
18 506 Michael Metz bicycleattorney.com 14 Portland 2
DNF 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Category Laps
1 519 Henry Jones Bend Endurance Academy 16 Bend Elite Junior Men 5
2 518 Calvin Keane Bend Endurance Academy 15 Bend Elite Junior Men 5
3 509 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16 Bend Elite Junior Men 5
4 520 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 15 Bend Elite Junior Men 5
DNF 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland Elite Junior Men 2
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown 0

Junior Men 15-16 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 568 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3
2 587 Jesse Polay Bend Endurance Academy 15 Bend 3
3 608 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3
4 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 portland 3
5 605 Austin Tuburski 16 2
6 594 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Vancouver 2
DNF 590 Bradley Bennett Bend Endurance Academy 15 Bend 1

Junior Men 17-18 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3
2 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 3
3 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 573 Gavin Bowen 14 3
2 568 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3
3 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3
4 587 Jesse Polay Bend Endurance Academy 15 Bend 3
5 511 Ian Shreve Hutch's Slocum Comotion 13 eugene 3
6 503 Connor Gizinski 14 Seattle 3
7 608 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3
8 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3
9 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 3
10 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3
11 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3
12 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3
13 515 Luke Soto Hapi-Go! 13 Sherwood 3
14 563 Jacob Enos 14 Bend 3
15 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3
16 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3
17 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
18 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 3
19 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3
20 533 jackson currier 13 3
21 617 Michael Zoormajian PDX Devo 13 West Linn 3
22 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 portland 3
23 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 3
24 613 Isaac McCarthy Newmaforma 14 Portland 3
25 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
26 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3
27 535 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
28 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2
29 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2
30 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 2
31 607 Keanu Hayden-Lewis 12 2
32 612 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 2
33 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 2
34 526 Halen Harrison PDX Devo 11 2
35 605 Austin Tuburski 16 2
36 609 Joshua Neumaier Bend Endurance Academy 12 2
37 506 Michael Metz bicycleattorney.com 14 Portland 2
38 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2
39 606 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 11 Bend 2
40 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2
41 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 2
42 594 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Vancouver 2
43 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2
44 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
45 536 Liam Harrison 9 2
46 541 Israel Jr. Melson Pacific Power Blue Sky 9 Albany 2
47 616 Joshua McCarthy 9 Portland 2
48 507 Andrew Metz bicycleattorney.com 10 Portland 2
DNF 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 1
DNF 544 Gabriel Nolke Rogue 10 portland 1
DNF 590 Bradley Bennett Bend Endurance Academy 15 Bend 1

Junior Men 9 Category 3/4/5

Num Name Team City Laps
1 536 Liam Harrison 2
2 541 Israel Jr. Melson Pacific Power Blue Sky Albany 2
3 616 Joshua McCarthy Portland 2

Junior Women 10-12 Category 3/4/5

Num Name Team Age Laps
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 3
2 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 3
3 8 Madeline Stover PDX Devo 11 2
4 30 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 10 2

Junior Women 13-14 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2
2 20 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 14 Portland 2
3 23 Linnea Owen Capitol Velo 14 Salem 2

Junior Women 15-16 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
2 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3

Junior Women 17-18 Category 3/4/5

Num Name Team Age City Category Laps
1 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem Junior Women 3/4/5 2
2 29 Breanna Mizee 17 Junior Women 3/4/5 2
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown 0

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
2 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
3 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
4 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
5 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 2
6 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2
7 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 2
8 11 kayden mckee PDX Devo 9 Vancouver 2
9 20 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 14 Portland 2
10 30 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 10 Portland 2
11 23 Linnea Owen Capitol Velo 14 Salem 2
12 29 Breanna Mizee 17 2
13 555 sydney little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2

Junior Women 9 Category 3/4/5

Num Name Team City Laps
1 11 kayden mckee PDX Devo Vancouver 2
2 555 sydney little BeerMongers Cycle Club Portland 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Comment Age City Laps
1 317 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 45 Portland 8
2 320 Andrew Sargent Foundry Cycles 46 Bend 8
3 324 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 51 Damascus 8
4 347 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland 8
5 313 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 36 Portland 8
6 314 John Weathers Audi 46 Tigard 8
7 379 Jeff Otto Audi 54 Beaverton 8
8 352 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 8
9 326 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 8
10 344 Nicholas Wood Audi 37 Portland 8
11 336 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 8
12 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 8
13 316 Trevor Rice Indie 43 beaverton 8
14 351 Webster Wilson VMR Racing Warning: Number Placement 44 Portland 8
15 328 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 7
16 346 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 45 Hood River 7
17 380 Justin Romesburg 7
18 311 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 7
19 360 Matt Engel Murder of Crows 49 Bend 7
20 375 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 7
21 323 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 7
22 376 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 7
23 378 Chris Brannen Team S+M 43 Vancouver 7
24 377 Chuck Hood Two-Seven Sports, LLC 46 Eugene 7
DNF 310 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro 3

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 311 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 5
2 362 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
3 391 James Owen Capitol Velo 47 Salem 5
4 426 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 35 Beaverton 5
5 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 5
6 381 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5
7 379 Jason Dotts Grouptrail Cycling 47 Portland 5
8 453 Alex Bigazzi 5
9 365 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
10 328 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
11 449 NORMAN SWYGERT Unattached 47 Portland 5
12 331 Charles Barrett 49 Portland 5
13 330 James Lais 47 PORTLAND 5
14 386 James Green 45 Portland 5
15 446 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5
16 308 Jeff Baratta Team Planet X USA 55 Portland 5
17 423 Paul Schoonover Team S+M 49 Portland 5
18 315 Brian Wise 45 Vancouver 5
19 395 Peter Hand 43 Portland 5
20 366 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 47 Vancouver 5
21 318 Kevin Dickson 47 Portland 5
22 404 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 53 Tigard 5
23 452 Chris Foertsch 41 Corvallis 5
24 401 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 eugene 5
25 340 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland 5
26 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 5
27 454 Scott LaPlante Indy 43 Tualatin 5
28 307 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 5
29 351 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 5
30 384 Kyle Mountain HUP United 49 Portland 5
31 358 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 5
32 451 Shea Hawes 42 Monmouth 5
33 455 James Sunderland bicycleattorney.com 52 Troutdale 5
34 448 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 53 Oregon City 5
35 431 tl valencia 48 Beaverton 5
36 405 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 5
37 411 Brian Dessinger 48 Milwaukie 5
38 310 Matt Haughey Matthew A Haughey 44 McMinnvile 4
39 447 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Camas 4
40 450 Barry Pieratt 38 Oregon City 4
41 419 Charlton Shen 50 Portland 4
42 403 Kyle Gunsul Athletes Lounge Cycling Team 47 Lake Oswego 4
43 422 garrett tyburski 38 portland 4
44 352 Dan Salvey 47 Newberg 4
45 390 Andrew Kaylor Hapi-Go! 47 Beaverton 4
DNF 301 Dave Torrance 46 Portland 4
0 356 Stephen Rich 49 Portland 3

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 325 Micah Sardell Hutches Slocum Co-Motion 35 Eugene 5
2 318 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
3 313 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 5
4 427 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 46 Vancouver 5
5 373 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 5
6 390 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 5
7 365 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 5
8 436 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 47 Lake Oswego 5
9 409 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
10 376 Steve Williams Half Penny Cycling Team 39 Salem 5
11 330 Thomas Pastor Deschutes Brewery 36 Bend 5
12 432 5
13 332 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 36 Salem 5
14 375 Don McKie Stumptown Cycling Club 48 Portland 5
15 408 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 44 salem 5
16 348 Billy Holcomb Trusty Switchblade 41 Portland 5
17 370 David Rasca Half Penny Cycling Team 39 Salem 5
18 431 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Salem 5
19 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5
20 303 Christopher Moore Christopher Moore 42 Salem 5
21 430 Jarod Seaman 45 salem 5
22 429 Todd Grover Boneyard Cycling 44 Bend 5
23 435 Doug Minarik 39 Portland 5
24 364 Paul Zagacki bicycleattorney.com 45 Lake Oswego 5
25 360 Dean Maclean Team Planet X USA 46 Portland 5
26 311 Mike Heenan The Athletic 42 Portland 5
27 368 Jeff Sakacsi Unattached 46 Springfield 5
28 389 Andy Letourneau Rivery City Bicyles 36 Portland 5
29 422 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
30 374 Jon Frommelt bicycleattorney.com 46 Portland 5
31 438 Jared Lathrop 42 West Linn 5
32 434 Jeff Barna 39 Portland 5
33 379 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 5
34 357 Fred Smelser 38 Portland 5
35 334 Joe Pinzone Threshold Velo 48 Vancouver 5
36 302 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 5
37 308 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 45 Portland 5
38 433 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 5
39 352 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 4
40 333 Joshua Hanselman 343 Racing 41 Newberg 4
41 437 Thomas Lyttle River City Bicycles 36 Portland 4
42 428 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
43 371 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
DNF 342 Joseph Hagedorn 44 Portland 4
DNF 353 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Category Laps
1 8 Jeff Otto Audi 54 Beaverton Masters 50+ 5
2 30 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland Masters 50+ 5
3 66 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland Masters 50+ 5
4 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham Masters 50+ 5
5 46 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas Masters 50+ 5
6 25 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Vancouver Masters 50+ 5
7 4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland Masters 50+ 5
8 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton Masters 50+ 5
9 40 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland Masters 50+ 5
10 32 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene Masters 50+ 5
11 29 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland Masters 50+ 5
12 90 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend Masters 50+ 5
13 10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland Masters 50+ 5
14 68 Greg Talbert 54 Portland Masters 50+ 5
15 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake Masters 50+ 5
16 54 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 52 Portland Masters 50+ 5
17 39 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland Masters 50+ 5
18 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland Masters 50+ 5
19 51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver Masters 50+ 5
20 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 56 Camas Masters 50+ 5
21 121 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland Masters 50+ 5
22 117 Tom Hill bicycleattorney.com 53 PORTLAND Masters 50+ 5
23 2 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Redmond Masters 50+ 5
24 52 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland Masters 50+ 5
25 27 Timothy Shreve Hutch's Slocum Comotion 51 Eugene Masters 50+ 5
26 91 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene Masters 50+ 5
27 20 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 58 Lake Oswego Masters 50+ 5
28 55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie Masters 50+ 5
29 118 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage 53 Portland Masters 50+ 5
30 7 Erik Goodfriend Hammer Velo 56 portland Masters 50+ 5
31 34 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton Masters 50+ 5
32 59 David German Hammer Velo 51 Portland Masters 50+ 5
33 70 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 51 Camas Masters 50+ 5
34 21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland Masters 50+ 5
35 56 Mike Taylor Deschutes Brewery 52 Bend Masters 50+ 5
36 110 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland Masters 50+ 5
37 33 Matthew S Martel Interurban 51 Portland Masters 50+ 5
38 44 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene Masters 50+ 5
39 50 Dave Metz 51 Cottage Grove Masters 50+ 5
40 82 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland Masters 50+ 5
41 116 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Milwaukie Masters 50+ 5
42 63 Tim Rathbun Molalla River BMX 54 mulino Masters 50+ 5
43 43 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene Masters 50+ 5
44 120 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 60 Salem Masters 50+ 5
45 42 Paul Mautner Veloforma 58 Portland Masters 50+ 5
46 109 Andrew Malakoff Masters 50+ 5
47 102 Jason Bietz 50 Sherwood Masters 50+ 5
48 13 Clint Ebert bicycleattorney.com 57 Forest Grove Masters 50+ 5
49 17 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland Masters 50+ 5
50 65 Hugh Givens bicycleattorney.com 59 Portland Masters 50+ 5
51 80 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 52 Canby Masters 50+ 4
52 122 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend Masters 50+ 4
53 123 mark revenaugh 53 Mulino Masters 50+ 4
54 49 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland Masters 50+ 4
55 100 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland Masters 50+ 4
56 75 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 52 Oregon City Masters 50+ 4
57 77 Richard Potestio PDX Ti Cross 60 Portland Masters 50+ 4
58 124 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 62 Vancouver Masters 50+ 4
59 36 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville Masters 50+ 4
60 67 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 55 Portland Masters 50+ 3
DNF 23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard Masters 50+ 2
DNF 119 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville Masters 50+ 1
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown Category 0

Masters 60+

Num Name Team Age City Category Laps
1 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene Masters 60+ 5
2 22 Ed Locke Cyclepath Racing 60 Wilsonville, Masters 60+ 5
3 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland Masters 60+ 5
4 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene Masters 60+ 5
5 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard Masters 60+ 5
6 23 Steve Rearden Blondie Velo 65 Portland Masters 60+ 5
7 1 Craig Mavis Deschutes Brewery 62 Bend Masters 60+ 5
8 29 John Nicholas DNR Cycling 61 portland Masters 60+ 4
9 28 Robert Luoma 65 Keizer Masters 60+ 4
10 9 Terry Atwood Team Velo Cult 70 Portland Masters 60+ 4
11 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend Masters 60+ 4
12 25 Edward Lanton 66 Portland Masters 60+ 4
13 27 Loren Russell 74 Corvallis Masters 60+ 4
14 21 Darell Provencher Team Rose City 62 West Linn Masters 60+ 4
15 10 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 62 Vancouver Masters 60+ 4
16 30 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton Masters 60+ 3
DNF 24 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 60 Salem Masters 60+ 2
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown Category 0

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Sherwood 4
2 35 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4
3 17 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4
4 34 Kristen Minarik 35 Portland 4
5 1 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend 4
6 16 Margi Bradway bicycleattorney.com 42 Portland 4
7 5 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 4
8 33 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4
9 21 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
10 11 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 4
11 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 36 Portland 4
12 2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 503 Cecilia Becerra BikeFlights.com 46 Portland 4
2 515 Patti Wolfe Trinity-Dryve 47 Redmond 4
3 516 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 49 Bend 4
4 512 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 4
5 502 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
6 517 Tessa Sugahara Highfive Cycling 43 Salem 4
7 501 Cecily Norris Highfive Cycling 36 Portland 4
8 505 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4
9 509 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 603 Eileen Kelly-Foulston Team Velo Cult 51 Portland 4
2 604 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 4
3 605 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 54 Camas 4
4 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 4
5 606 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 4
6 613 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental 53 Bend 4
7 608 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
8 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4
9 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 4
10 609 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 65 Corvallis 3
11 617 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 63 Portland 3
DNF 615 Pam Reid Team Rose City 59 Portland 2

Men 1/2

Num Name Team Comment Age City Laps
1 16 Erik Tonkin Team S+M 42 Portland 8
2 10 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 8
3 39 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 40 Portland 8
4 35 Leland Gilmore Giro River City Bicycles/The Athletic 33 Portland 8
5 25 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components Warning: Number Placement 40 Albany 8
6 2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 eugene 8
7 3 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 8
8 52 Adam Oliver HosmerChiro-RPM Mortgage 20 Corvallis 8
9 33 Jonathan Myers Team S+M 49 Portland 8
10 7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 8
11 21 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 8
12 50 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 8
13 54 Ian Jungjohann 34 Eugene 8
14 51 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Warning: Number Placement 18 Vancouver 7
15 29 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 7
16 24 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 7
17 53 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 7
DNF 45 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 Portland 6
DNF 37 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem 2

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 4 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 29 Bend 5
2 125 Robert Cummings 22 Concord 5
3 61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 5
4 36 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 5
5 9 Davis Melkonian Hood River Velo 17 Trout Lake 5
6 49 Jordan Barber Hutch's Eugene 32 Eugene 5
7 92 Bill Warburton Murder of Crows 36 Bend 5
8 80 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
9 20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 5
10 120 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Keizer 5
11 76 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland 5
12 52 Michael Bernal 31 portland 5
13 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5
14 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5
15 128 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 5
16 96 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 5
17 31 Jeff Turner Dallas Bike Works 46 Portland 5
18 28 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Portland 5
19 8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 34 Portland 5
20 14 Micah Sardell Hutches Slocum Co-Motion 35 Eugene 5
21 115 Justin Onusko 20 Eugene,Oregon 5
22 95 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 5
23 72 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5
24 119 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 5
25 124 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville 5
26 67 Dave Messenheimer Green Submarine Records 36 Portland 5
27 34 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 5
28 62 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 5
29 116 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
30 122 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Newberg 5
31 118 Scott Ballard Cyclepath Racing 50 Portland 5
32 7 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 5
33 121 Dan Sheerin Hutch's Eugene 46 Eugene 5
34 127 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro 5
35 117 Rex Shepard 31 bend 5
36 123 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 24 Salem 5
DNF 126 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 26 Philomath 3
DNF 60 Juston Manville MTBPDX.com 44 Portland 2
DNF 89 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 1

Men 4

Num Name Team Age City Category Laps
1 14 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland Men 4 4
2 78 Russell Walker 29 Portland Men 4 4
3 3 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 37 Albany Men 4 4
4 59 Travis Power Team Planet X USA 35 Beaverton Men 4 4
5 1 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland Men 4 4
6 40 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland Men 4 4
7 12 Elijah Smith 36 vancouver Men 4 4
8 11 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland Men 4 4
9 77 Jeffrey Baratta II Team Planet X USA 27 Portland Men 4 4
10 16 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland Men 4 4
11 7 Ryan cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Vancouver Men 4 4
12 21 Luke Soto Hapi-Go! 13 Sherwood Men 4 4
13 20 Steven Soto Hapi-Go! 43 Sherwood Men 4 4
14 8 Eric Hagen 36 Portland Men 4 4
15 49 Martin Joyce 34 Portland Men 4 4
16 34 Luke Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville Men 4 4
17 38 Artur Grochowski Threshold Velo 31 Portland Men 4 4
18 53 Adam Bergerson Capitol Velo 41 Salem Men 4 4
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown 0

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 104 Philippe Gauthier 34 Portland 5
2 14 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5
3 107 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 5
4 64 Jake Davis Barlow Bikes/Blitz Fire Leather 40 Scappoose 5
5 25 John Condon 55 Camas 5
6 2 Judd Dunlap 45 Bend 4
7 33 Ryan Smith 24 Mollala 4
8 109 Joseph Putnam 32 Portland 4
9 5 Emily Baratta Team Planet X USA 43 Portland 4
10 111 Bodjie Train 42 Hillsboro 4
11 108 Richard Vallejo 22 Vancouver 4
12 76 Joe Derting 51 Sherwood 4
13 103 Jim White TeBoJi 58 Salem 4
14 15 Ursula Mavila Team Planet X USA 49 Portland 4
15 100 JP Petrin Capitol Velo 64 Salem 4
16 105 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 43 West Linn 4
17 102 Teresa White Keep Calm Ride On 31 Beaverton 4
18 106 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4
19 101 Jorge Lara Capitol Velo 56 Salem 4
20 112 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 48 Aloha 4
21 110 Eric Brainich Portland 3
DNF 85 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 33 Gresham 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 619 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 5
2 625 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 5
3 638 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 5
4 636 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 5
5 616 Brian Kesselman Audi 40 Portland 5
6 724 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 5
7 740 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene 5
8 753 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 33 Portland 5
9 650 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5
10 617 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 5
11 745 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 42 Eugene 5
12 717 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5
13 612 Dustin Henderson Murder of Crows 38 Beaverton 5
14 746 Tony Kic Gentle Lovers 38 portland 5
15 620 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 5
16 642 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 42 Portland 5
17 743 William Alcorn BikeFlights.com 49 Portland 5
18 632 Sal Collura Hutch's Eugene 47 Corvallis 5
19 744 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
20 736 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 5
21 630 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
22 651 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 5
23 644 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland 5
24 664 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 5
25 646 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5
26 610 Leopold Jung Team Velo Cult 35 Portland 5
27 608 Steven Basden Cyclepath Racing 51 Portland 5
28 677 Austin Loper 25 Portland 5
29 749 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 5
30 654 Forest Wilson 33 Portland 5
31 672 Marayah Deese Ruckus Test Team 31 Portland 5
32 709 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Aurora 5
33 703 Charles Barrett 49 Portland 5
34 742 Jeff Barna 39 Portland 5
35 747 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 5
36 735 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland 5
37 615 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 5
38 748 Eddie Barksdale 25 Portland 5
39 752 Tyler Bump Ruckus Test Team 34 Portland 4
40 741 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 4
41 693 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 4
42 726 Matt Barney Team Velo Cult 42 Portland 4
43 751 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 49 Oregon City 4
44 633 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 4
45 675 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
DNF 686 Brice Stivers River City Bicycles 44 Portland 3
DNF 697 Sven Geirnaert 35 Portland 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Category Laps
1 820 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland Singlespeed Women 5
2 831 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 33 Portland Singlespeed Women 5
3 802 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham Singlespeed Women 5
4 804 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland Singlespeed Women 5
5 807 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland Singlespeed Women 5
6 832 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland Singlespeed Women 5
7 809 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland Singlespeed Women 5
8 827 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend Singlespeed Women 5
9 834 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland Singlespeed Women 5
10 803 Hazel Gross BATTLEKAT 40 Portland Singlespeed Women 5
11 835 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 31 Portland Singlespeed Women 5
12 833 Patti Wolfe Trinity-Dryve 47 Redmond Singlespeed Women 4
13 830 Flo Lebowitz Pacific Power Blue Sky 65 Corvallis Singlespeed Women 4
PLACE Number First Name Last Name Team Hometown 0

Women 1/2

Num Name Team Comment Age City Laps
1 886 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 37 bend 7
2 850 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland 7
3 872 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland 7
4 887 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components Warning: Folded Number 29 Bend 7
5 891 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 7
6 884 Emily Van Meter River City Bicycles 39 Welches 7
7 863 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 7
8 873 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 15 Eugene 7
9 856 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton 7
10 890 Holland LaRue Hood River Velo 39 Hood River 7
11 854 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Salem 7
12 889 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 6
13 885 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 6
14 888 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 29 Portland 6
DNF 858 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 4

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 109 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
2 128 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4
3 101 Hayden Gizinski 16 Seattle 4
4 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 32 Portland 4
5 107 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4
6 102 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 34 Vancouver 4
7 122 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4
DNF 127 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 1

Women 4

Num Name Team Comment Age City Laps
1 341 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4
2 319 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 4
3 328 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West Linn 4
4 312 Nikki Beckwith 30 Portland 4
5 339 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 40 Portland 4
6 345 Logan Greer portland 4
7 300 Renee Beard 48 Eugene 4
8 330 Milli Chennell 34 Portland 3
9 344 Colleen Douglas Warning: Hair Covering Number 32 Portland 3

Women 5

Num Name Team Comment Age City Laps
1 749 Anna Buckley 42 Portland 4
2 706 Katie Linton 42 Washougal 4
3 751 Kathryn Lewis Warning: Hair Covering Number 54 Gladstone 4
4 748 Madeline Tomka 28 Sisters 4
5 700 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 46 Happy Valley 3
6 726 Sharon Mathis BATTLEKAT 41 Hillsboro 3
7 717 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 3
8 730 Shelly Boelter 38 Portland 3
9 722 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3
10 750 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Milwaukie 3
11 710 Alexis Gibbons 28 Eugene 3
12 718 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 45 Portland 3
13 745 Jessica Marcello 3