Cooper Spur Short Track Weekend

Mt Hood, OR
July 16, 2016

Part of the Cooper Spur Short Track Weekend

Result questions should go to Melanie Rathe

Updated July 16, 2016 at 4:26 PM

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 30 Brian Kesselman Audi 40 Portland 8
2 17 Andy Kunkler Hood River Velo 42 Hood River 8

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 28 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 portland 8
2 19 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portand 8

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 21 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 39 Portland 8
2 1 Bryan McGeeney Hood River Velo 38 Hood River 8
3 23 Dustin Harder Harder Cycling 37 Portland 6

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 26 Thomas Morgan 48 The Dalles 8
2 11 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 53 Portland 7

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 27 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 8
2 20 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 7
3 13 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 6

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Christopher San Agustin Broken and Coastal 31 portland 8
2 7 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 8

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 22 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 18 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 5
2 48 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 5

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 3 Oscar Powell 14 The Dalles 4
2 24 Musa Bugeraha River City Bicycles 11 Portland 4

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 10 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 16 Portland 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 14 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Washougal 4

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 15 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4

Category 3 Women 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 16 Pflueger Caroline Team Butler 34 Jamaica Plain 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 4 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 6
2 2 jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team 36 Hood River 6
3 9 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Washougal 5

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 29 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 35 Portland 8

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 8 Sue Butler River City Bicycles 45 7
2 25 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 7

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 6 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 5
2 12 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 4