Jack Frost TT: Combined

Vancouver, WA
March 10, 2019

Part of the Jack Frost TT

Updated March 29, 2019 at 11:55 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Zachary Kovalcik Senior Men Pro/1/2 0:26:44.8
2 Colin Gibson Eddy Senior Men 0:27:08.9
3 Scott Peterson Tandem 0:27:27.6
3 Julie Cutts Tandem 0:27:27.6
5 Sean Hollenbeck Senior Men Pro/1/2 0:27:35.5
6 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Senior Men Pro/1/2 0:27:46.1
7 Carl Hoefer Masters Men 30-39 0:28:01.2
8 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Senior Men Pro/1/2 0:28:02.3
9 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters Men 40-49 0:28:05.4
10 Scott McBeth Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:28:05.6
11 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters Men 30-39 0:28:13.0
12 Chris Sarrett Dialed Cycling Team Category 3 Men 0:28:18.0
13 Calon Russell Senior Men Pro/1/2 0:28:20.3
14 Allan Wright Masters Men 60-69 0:28:38.7
15 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team Category 3 Men 0:28:48.0
16 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint Senior Men Pro/1/2 0:28:48.2
17 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Senior Men Pro/1/2 0:29:05.3
18 Adam Goulet Category 4/5 Men 0:29:06.4
19 Randall Fransen Mettle Cycling Senior Men Pro/1/2 0:29:06.5
20 Jake von Duering Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:29:09.1
21 Alan Plank Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:29:10.3
22 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint Category 3 Men 0:29:16.4
23 Chris Hanel Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:29:26.1
24 Michael Girard Masters Men 50-59 0:29:36.7
25 Benjamin Snodgrass Category 4/5 Men 0:29:36.9
26 Julie Cutts Senior Women 1/2 0:29:39.8
27 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters Men 40-49 0:29:45.1
28 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters Men 50-59 0:29:50.5
29 Mark Lipchick Masters Men 60-69 0:29:52.1
30 Seth Patla PDX TI Masters Men 40-49 0:29:53.3
31 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team Junior Men 17-18 0:30:07.2
32 Matt LeGrand Dialed Cycling Team Masters Men 40-49 0:30:08.4
33 John Hatfield Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:30:09.1
34 Scott Goodrich HCH-CrossCountry Mortgage Masters Men 40-49 0:30:19.9
35 Mark Mattecheck Category 4/5 Men 0:30:23.3
36 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:30:23.9
37 Matthew White Marys Bicycle Club Category 3 Men 0:30:24.1
38 Brett Donis Masters Men 40-49 0:30:26.3
39 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 0:30:26.9
40 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 50-59 0:30:28.2
41 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:30:30.3
42 Kyle Kotwica Masters Men 50-59 0:30:30.8
43 Nathan Scott Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:30:35.4
44 Grant Headley Mettle Cycling Category 3 Men 0:30:36.4
45 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Eddy Senior Men 0:30:37.9
46 Luke Bolt Category 4/5 Men 0:30:42.8
47 Tyler Thessin Category 4/5 Men 0:30:48.9
48 Neil Byzick Byzick + Company Cycling Eddy Senior Men 0:30:49.6
49 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint Category 4/5 Men 0:30:52.2
50 Gavin McGregor Category 4/5 Men 0:30:53.1
51 David Masuda Eddy Senior Men 0:30:53.7
52 Jesse Haas Category 4/5 Men 0:30:55.9
53 Mark Westerfield Dialed Cycling Team Masters Men 40-49 0:30:56.4
54 John OBrien Masters Men 60-69 0:30:56.7
55 Joseph Holcomb Masters Men 40-49 0:30:57.8
56 Patrick Cooper Category 4/5 Men 0:31:00.4
57 Alex Wilson Hammer Velo Masters Men 30-39 0:31:06.4
58 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition Category 3 Men 0:31:16.5
59 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Senior Women 1/2 0:31:20.3
60 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:21.5
61 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:21.8
62 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:31:22.4
62 Ian Gibson Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:31:22.4
64 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Category 4/5 Men 0:31:25.1
65 Nels Martin Dialed Cycling Team Junior Men 15-16 0:31:27.2
66 Stephen McDade Grown Rogue Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:28.6
67 Jeremy Gourd Category 4/5 Men 0:31:29.6
68 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo Masters Men 60-69 0:31:29.7
69 Tom Webb Team Rose City Masters Men 60-69 0:31:33.3
70 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition Senior Men Pro/1/2 0:31:33.9
71 Greg Schmitt Mettle Cycling Category 4/5 Men 0:31:34.9
72 Martin Acosta Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:37.0
73 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60-69 0:31:37.8
74 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Category 4/5 Men 0:31:38.5
75 Chris Wierman Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:40.5
76 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:45.3
77 Paul Furst Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:31:46.4
78 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Category 4/5 Men 0:31:48.1
79 Shaun Martin Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:52.8
80 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com Category 4/5 Men 0:31:53.2
81 Andrew Weiler Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:59.4
82 Geoffrey Simmons The Club Roule Eddy Senior Men 0:32:00.1
83 David Cowperthwaite Masters Men 40-49 0:32:00.9
84 Istvan Takacs Holtey Law p/b Peak Condition Eddy Senior Men 0:32:04.9
85 Jeff Nary Masters Men 50-59 0:32:07.2
86 Erik Marter Masters Men 50-59 0:32:11.4
87 Marc Thompson Masters Men 60-69 0:32:12.3
88 Allen Neel Masters Men 60-69 0:32:12.5
89 Brenna Wrye-Simpson Senior Women 1/2 0:32:15.9
90 Mark Radford Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:32:16.4
90 Christophe Berteau-pavy Eddy Senior Men 0:32:16.4
92 Greg Kempthorn Masters Men 50-59 0:32:19.9
93 Tim Simundza Category 4/5 Men 0:32:20.2
94 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Junior Men 17-18 0:32:21.4
95 Dean Carson Masters Men 50-59 0:32:22.4
96 Joe Ergle The Club Roule Eddy Senior Men 0:32:22.6
97 Jason Preuit Category 4/5 Men 0:32:25.4
98 Kevin Stewart Category 4/5 Men 0:32:28.1
99 John Adams Byzick + Company Cycling Eddy Senior Men 0:32:28.4
100 Edward Wright Holtey Law p/b Peak Condition Category 3 Men 0:32:30.4
101 Kristi Cutter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Senior Women 1/2 0:32:31.4
102 Salvatore Lo Leggio Masters Men 30-39 0:32:39.5
103 Jim Jeffers The Club Roule Category 4/5 Men 0:32:42.0
104 James Green Eddy Senior Men 0:32:44.3
105 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team Category 4/5 Women 0:32:45.5
106 Dan Froelich Team Fancy Category 4/5 Men 0:32:47.7
107 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters Men 50-59 0:32:49.1
108 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:32:49.4
109 Cliff Baranowski Audi Eddy Senior Men 0:32:54.4
110 Dan Handorff Bonk Collective Tandem 0:32:56.3
110 Micah Handorff Bonk Collective Tandem 0:32:56.3
112 Ryan Price The Club Roule Eddy Senior Men 0:32:58.0
113 Paul Brown Eugene Velo Racing Masters Men 50-59 0:32:59.5
114 Kendra Goffredo Category 4/5 Women 0:33:02.5
115 John Adams Byzick + Company Cycling Category 4/5 Men 0:33:03.9
116 Hayden Wierman Dialed Cycling Team Junior Men 15-16 0:33:04.7
117 Petr Honek Planet PDX Cycling Category 4/5 Men 0:33:06.2
118 David Goodman Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:33:06.5
119 Matthew Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link Masters Men 50-59 0:33:06.8
120 Terry Hamness Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:33:07.0
121 Ramon Martinez Category 4/5 Men 0:33:08.3
122 Charles Turner Masters Men 40-49 0:33:14.2
123 Ben Tankus Byzick + Company Cycling Eddy Senior Men 0:33:18.1
124 Jeremy Meyer Masters Men 30-39 0:33:20.2
125 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint Category 4/5 Men 0:33:25.5
125 Bob Rakoz Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:33:25.5
127 Dan Gilden Masters Men 60-69 0:33:29.1
128 Jay Small Dialed Cycling Team Tandem 0:33:31.0
128 Crystal Small Dialed Cycling Team Tandem 0:33:31.0
130 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 0:33:32.0
131 Dave Petermeier Planet PDX Cycling Eddy Senior Men 0:33:33.6
132 Michael Hopkins Eddy Senior Men 0:33:33.8
133 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Category 4/5 Men 0:33:34.5
134 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 60-69 0:33:40.1
135 Kurt Krichko Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:33:41.4
136 Tyler Thessin Eddy Senior Men 0:33:44.0
137 Beth Graff Masters Women 60-69 0:33:45.4
138 Paul Ikin Masters Men 50-59 0:33:47.9
139 Keith Powrie The Club Roule Eddy Senior Men 0:33:48.2
140 Chad Butler Team S&M Masters Men 50-59 0:33:51.0
141 Logan Mercer The Club Roule Eddy Senior Men 0:33:51.2
142 Mike Hamness Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:33:55.5
143 Chuck Woosley Masters Men 50-59 0:34:01.2
144 Victoria Jansen Eddy Senior Women 0:34:01.9
145 Mark-Anthony Sanchez Audi Eddy Senior Men 0:34:05.9
146 Paul Mautner The Club Roule Masters Men 60-69 0:34:11.8
147 Ethan McMahan Category 4/5 Men 0:34:12.5
148 Jodie Bolt Masters Women 50-59 0:34:22.3
149 Joel Mora The Club Roule Eddy Senior Men 0:34:33.5
150 Gary Rust Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:34:37.7
151 Mike Back Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:34:39.1
152 Jeremiah Romano Dialed Cycling Team Category 4/5 Men 0:34:41.8
153 Russ Patterson Eddy Senior Men 0:34:41.9
154 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 60-69 0:34:42.6
155 Felipe Nystrom Senior Men Pro/1/2 0:34:49.5
156 Michael Manning Eddy Senior Men 0:34:59.3
157 Carl Dreyer Category 4/5 Men 0:35:04.8
158 Eric Voigt Masters Men 40-49 0:35:04.9
159 Mike King Cole Category 4/5 Men 0:35:06.1
159 Brett Boyles Eddy Senior Men 0:35:06.1
161 Paul Klever The Club Roule Category 4/5 Men 0:35:06.7
162 Burk Webb Masters Men 50-59 0:35:08.0
163 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Masters Women 50-59 0:35:13.2
164 Peter Eschbach Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Category 4/5 Men 0:35:19.3
165 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition Senior Women 1/2 0:35:19.8
166 Paul Wroblewski The Club Roule Eddy Senior Men 0:35:21.1
167 Mo Shaheen Eddy Senior Men 0:35:22.4
168 Gwen Hryciw Team 10 Barrel Category 4/5 Women 0:35:26.9
169 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:35:31.0
170 James Bell Eugene Velo Racing Masters Men 60-69 0:35:33.9
171 Rick Upton Masters Men 50-59 0:35:40.6
172 Kenny Rodriguez Eddy Senior Men 0:35:41.6
173 Danielle Audino Category 4/5 Women 0:35:43.9
174 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:35:45.2
175 Jeremy Gomez Category 4/5 Men 0:35:50.2
176 Myra Klettke bicycleattorney.com Eddy Senior Women 0:35:53.1
177 John Neish Masters Men 50-59 0:35:57.3
178 Jacob Robinson Junior Men 17-18 0:36:04.5
179 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team Eddy Senior Women 0:36:10.7
180 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team Tandem 0:36:13.0
180 Bethany Soulinthone Dialed Cycling Team Tandem 0:36:13.0
182 Stefan Furst Dialed Cycling Team Masters Men 60-69 0:36:21.1
183 Michael Shaw Category 4/5 Men 0:36:21.8
184 Debra Krichko Dialed Cycling Team Eddy Senior Women 0:36:27.5
185 Tommy Smith Masters Men 40-49 0:36:30.8
186 Robin Yakhour Sorella Forte Masters Women 50-59 0:36:41.6
187 Dan Crates Masters Men 40-49 0:36:43.0
188 Mark Hand Planet PDX Cycling Masters Men 60-69 0:36:47.5
189 Jodie Bolt Eddy Senior Women 0:36:49.9
190 Kassandra Meras Dialed Cycling Team Category 4/5 Women 0:37:01.8
191 Dave Aldersebaes Grown Rogue Cycling Team Eddy Senior Men 0:37:02.3
192 Dennis Traylor Category 4/5 Men 0:37:02.9
193 James Stuckey Rebound/Tireless Velo Masters Men 40-49 0:37:03.0
194 Mary Stevens Category 4/5 Women 0:37:11.1
195 Jennifer Thompson Masters Women 40-49 0:37:12.9
196 Donald Backus Category 4/5 Men 0:37:24.8
197 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Category 4/5 Men 0:37:28.5
198 Dana Orth Eddy Senior Women 0:37:33.3
199 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team Eddy Senior Women 0:37:37.7
200 Lisa Wourms Dialed Cycling Team Masters Women 50-59 0:37:41.7
201 Sean Henry Masters Men 40-49 0:37:41.8
202 Jose Torres Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:37:42.8
203 Laura Pigion Category 4/5 Women 0:37:46.1
204 Katherine Guest Category 4/5 Women 0:37:46.2
205 Mateen Richey Junior Men 17-18 0:37:58.8
206 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Eddy Senior Women 0:38:00.9
207 Tess Weir Eddy Senior Women 0:38:03.3
208 Heather Higgins Honek Planet PDX Cycling Category 4/5 Women 0:38:07.9
209 Julia Swanson Category 4/5 Women 0:38:11.5
210 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Category 4/5 Women 0:38:15.3
211 Jason Poindexter Masters Men 40-49 0:38:17.1
212 Travis Lavinger Category 4/5 Men 0:38:57.3
213 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Eddy Senior Men 0:38:59.8
214 Karon Rakoz Dialed Cycling Team Masters Women 50-59 0:39:01.3
215 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Category 4/5 Women 0:39:02.0
216 Nicole Baker Category 4/5 Women 0:39:11.7
217 Jason Jones Eddy Senior Men 0:39:17.5
218 Lisa George Sorella Forte Masters Women 50-59 0:39:30.2
219 Mary Smart Rebound/Tireless Velo Masters Women 40-49 0:39:37.6
220 Andrea Cernuda Eddy Senior Women 0:39:43.5
221 Una Mcfadin Junior Women 13-14 0:40:05.3
222 Dale Harless Masters Men 70+ 0:40:11.0
223 Alex Amparo Junior Men 15-16 0:40:32.9
224 Cooper Waters Junior Men 15-16 0:40:36.1
225 Allison Couch Masters Women 60-69 0:40:39.5
226 Maddy Wick Dialed Cycling Team Junior Women 15-16 0:40:44.0
227 Bennett Marter Junior Men 13-14 0:40:52.7
228 Alisa Wise Dialed Cycling Team Category 4/5 Women 0:41:01.7
229 David K Smith Masters Men 60-69 0:41:10.9
230 Henry Rummerfield Category 4/5 Men 0:41:23.9
231 Bryan Curry Category 3 Men 0:41:40.1
232 Maureen Callahan Masters Women 50-59 0:41:45.3
233 Jorge Nava Marin Category 4/5 Men 0:41:51.8
234 Joanne Heilinger Masters Women 70+ 0:41:58.8
235 Jennifer Marter Masters Women 40-49 0:42:01.6
236 Cory Erickson Team 10 Barrel Category 4/5 Men 0:42:08.6
237 Lisa Winchester Planet PDX Cycling Masters Women 60-69 0:42:32.4
238 Diane Kerns Masters Women 70+ 0:42:54.6
239 Kylee Hanel Dialed Cycling Team Junior Women 13-14 0:42:55.5
240 Jesse Reade Category 4/5 Men 0:43:44.4
241 Max Smith Junior Men 10-12 0:44:02.6
242 Calum Pierce Junior Men 13-14 0:44:11.8
243 Andriana 'Muffy' Kruger Masters Women 50-59 0:44:48.6
244 Brian Duhon Team S&M Masters Men 40-49 0:44:49.7
245 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Junior Men 10-12 0:45:02.2
246 Megan Voigt Junior Women 17-18 0:45:16.5
247 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Junior Women 15-16 0:45:31.3
248 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo Masters Men 50-59 0:46:08.8
249 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Junior Men 15-16 0:46:15.2
250 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte Masters Women 50-59 0:46:18.0
251 Andrei Amparo Category 4/5 Men 0:46:29.3
252 Peter Staddon Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:46:44.1
253 Richard Herbin Masters Men 70+ 0:47:20.7
254 Mary Crouse Masters Women 70+ 0:49:03.7
255 Anna Saltzberg Junior Women 15-16 0:49:14.4
256 Kelly Parkhill Masters Women 50-59 0:49:23.9
257 Summer Westerfield Dialed Cycling Team Junior Women 13-14 0:52:24.5
258 Deja Dydasco Dialed Cycling Team Junior Women 10-12 0:56:19.5
259 Cam-Lien Tran Masters Women 50-59 0:59:51.6
260 Logan Carson Junior Men 13-14 1:00:14.1
261 John Hatfield Dialed Cycling Team Tandem 1:24:09.1
261 Name Missing Dialed Cycling Team Tandem 1:24:09.1