Twilight Time Trial

Coburg, OR
May 14, 2019

Part of the Twilight Time Trial

For results questions, please contact Virginia Xing

Updated May 14, 2019 at 10:31 PM

Eddy Men

Num Name Team Finish Time Age City
1 778 Eric McKinley 35:35.2 29 Corvallis
2 591 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 36:54.8 37 Eugene
3 4251 Max McBride Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 37:45.3 25 Eugene
4 5203 David Reitan 39:17.0 28 Philomath
5 5418 Kenny Ramsdal Eugene Velo Racing 43:20.3 48 Eugene
6 15 Brian Renzi 43:44.1
7 5495 Paul Keppo 45:31.3 58 Eugene

Eddy Women

Num Name Finish Time
1 12 Marcy Whitney 45:25.4
2 7211 Angela Stevens 50:10.8

Masters Men 50-59

Num Name Team Finish Time Age City
1 587 Charles Hall 34:06.4 56 Eugene
2 4037 Kyle Kotwica 34:26.4 55 Corvallis
3 4204 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 37:35.1 57 Eugene

Masters Men 60-69

Num Name Team Finish Time Age City
1 4322 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 33:56.9 61 eugene
2 4023 James Bell 38:50.8 64 Springfield
3 5075 Shane Spano 39:37.4 63 Medford
4 5092 Steve Gerdemann 46:35.0 69 Albany

Masters Men 70+

Num Name Finish Time Age City
1 5268 Douglas Sears 40:47.5 74 Eugene

Masters Women 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 444 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 39:51.1 44 Eugene
2 61 Carrie Ward 43:10.9
3 7207 Kristin Yarris 44:40.0 46 Eugene

Masters Women 60-69

Num Name Finish Time Age City
1 7115 Laura Jackson 45:15.9 62 Roseburg
2 7051 Sandra G Hendy 50:39.3

Men Category 1/2

Num Name Team Finish Time Age City
1 110 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 31:34.7 51 Eugene

Men Category 3

Num Name Team Finish Time Age City
1 4109 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 34:39.1 44 Eugene

Men Category 4/5

Num Name Team Finish Time Age City
1 22 Mark Mattecheck 34:59.9 41 Portland
2 5154 Ed Zulyevic Eugene Velo Racing 35:09.7 48 Eugene
3 5100 Ben Marean Eugene Velo Racing 35:44.1 45 Eugene
4 4257 Martin Lisk 36:28.4 51 Eugene
5 5522 Stephen Harris 36:44.4
6 5456 Neal Jacobson 38:24.2 46 Eugene
7 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 39:08.5 44 portland
8 55 Michael Holdt 41:48.7
9 25 Alvin Graham Jr. 42:27.9
10 2 Me Haworth 44:06.8
11 59 Issac Johnson 44:35.1

Tandem

Num Name Team Finish Time Age City
1 875 Rob English English Cycles 28:21.8 42 Eugene
2 5356 Stuart Pearson Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 39:26.2 43 Springfield

Women Category 4/5

Num Name Team Finish Time Age City
1 7196 Kirsten Hansen Eugene Velo Racing 40:38.8 50 Creswell
2 5199 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 41:20.8 41 Springfield
3 7031 Kimberly Dowe 42:58.9 31 Corvallis
4 7045 Kat Hampton 45:00.1 33 Corvallis
5 7111 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 45:12.8 51 Eugene
6 71 Tenley Ong 50:03.7
7 7212 Hannah Davis 50:13.3