Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR
May 04, 2019

Event #1 in the Oregon Triple Crown

For results questions, please contact Misty Mitchell

Updated May 13, 2019 at 2:00 PM

Men 15-25

Num Name Team Age City Time
1 31 Gabriel Graves Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 23 Eugene 4:20:45.9
2 124 Andrew Glaspell 22 Corvallis 4:26:53.5
3 144 Michael KIMBALL 24 North Oaks 5:18:21.7
4 162 sang park 21 Portland 5:43:11.8

Men 25-34

Num Name Team Age City Time
1 156 Alex Marganski 32 Bend 3:30:46.6
2 190 Sean Wilson 27 Eugene 4:01:50.8
3 157 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 30 Bend 4:13:36.9
4 60 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 28 Springfield 4:35:22.4
5 23 Daniel Espey 34 Silverton 4:36:32.8
6 107 Michael Brandwein 31 Portland 4:59:22.6
7 33 Taylor GRIFFITH 28 Portland 5:18:35.8
8 108 Michael Breen 34 Corvallis 5:40:54.6
9 169 Steve Rudzinski 34 Eagle 6:26:33.6
10 5 Ken Bean 34 Portland 6:38:47.0
11 54 Nick Ponzetti 29 Hood River 6:57:29.3
12 15 Joe Clark 31 Portland 6:58:10.6
13 12 Alex Carroll 30 Portland 7:51:24.9

Men 35-39

Num Name Team Age City Time
1 133 Matt Jamison Grouptrail Cycling 38 Portland 3:45:20.6
2 152 Peter Madsen 36 Bend 3:48:13.0
3 29 Mark Goodman 38 Bend 3:50:59.4
4 134 Andrew Jarolimek 36 Astoria 4:00:32.6
5 20 James Dayton 38 Bend 4:02:56.6
6 192 Justin Philips Swift Racing PDX 38 Portland 4:16:16.0
7 146 Ryan LaBarre 37 Portland 4:19:24.0
8 106 Michael R Bouska 36 Bend 4:31:29.9
9 160 Robin Olofson 38 Eugene 4:43:05.2
10 135 Jim Jeffers The Club Roule 35 Portland 4:44:12.4
11 197 Marek Litinsky 30 Beaverton 5:12:13.2
12 9 Aaron Bustard 38 Medford 5:39:51.0
13 65 Justin Tunis 39 Portland 5:59:29.3
14 69 Jeff West 35 Pleasant Hill 6:20:16.0
15 121 Tony Eder 39 Seattle 6:26:56.0
16 148 Ryan Lightbody 38 Arlington 7:18:46.1
17 163 kent perillo 40 bellingham 7:18:48.0
18 164 Stuart Perillo 40 Marysville 7:18:49.5
19 101 Brian Adair 36 Roseburg 8:06:20.7
DNS 57 Christopher Robertson 35 Portland 8:06:20.7
DNS 139 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 37 Eugene 8:06:20.7

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 53 Seth Patla PDX TI 42 Forest Grove 3:31:55.4
2 122 Ryan Eisele 41 Dallas 3:38:55.3
3 1 Rob English English Cycles 42 Eugene 3:46:32.6
4 44 Matt Mallet 44 Corvallis 3:47:00.8
5 147 Kenneth Labeja 42 Portland 4:03:49.6
6 174 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 40 Eugene 4:04:58.4
7 195 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club 40 Corvallis 4:09:11.9
8 113 Ryan Chase Deschutes Brewery 41 Bend 4:14:10.4
9 45 Jonathan Maus 44 Portland 4:18:33.0
10 136 Nick Johansen 40 Portland 4:20:43.1
11 187 Tom Wooding 44 White Salmon 4:22:09.1
12 140 Kris Karpstein 42 Bend 4:23:06.2
13 117 Brady Cowing Team 10 Barrel 44 Portland 4:23:55.2
14 119 Luke Demoe Eugene Velo Racing 40 Eugene 4:28:07.0
15 110 Julio Cabrera 42 Milwaukie 4:37:51.1
16 25 Andrew Fleming 42 Bend 4:47:39.0
17 109 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 44 Portland 4:54:07.1
18 39 Michael Kolb ANTHM Collective 42 Portland 5:02:39.0
19 7 Joshua Boelter 43 Portland 5:03:31.4
20 172 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 44 Portland 5:04:04.5
21 123 Josh Ence NoMads Sports Club 40 Beaverton 5:20:24.5
22 56 Brian Rinck 44 Corvallis 5:43:20.7
23 178 Guillaume Turcotte 40 Portland 5:46:33.2
DNF 153 Gregg Magnus Co-Motion Factory Racing Team 41 Springfield 5:46:33.2
DNF 191 Chris Tew 43 Portland 5:46:33.2

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 128 Thomas Hainisch 46 Bend 3:28:07.4
2 138 james johnston 46 Astoria 3:49:41.3
3 189 Scott Hood 46 North Bend 3:53:24.1
4 182 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Portland 4:04:29.4
5 177 Billy Truelove Co-Motion Factory Racing Team 45 Eugene 4:06:55.9
6 52 Niall OKelly 49 Portland 4:17:51.0
7 179 Adam Vanarsdall 47 Portland 4:30:53.1
8 3 Casey Antonson 45 Portland 4:35:37.5
9 151 Zak Madrone 45 Eug 4:36:18.4
10 10 Chris Butler 48 Eugene 4:38:08.9
11 67 David Walko 48 Eugene 4:46:09.1
12 28 Rich George 48 Portland 5:03:33.1
13 194 Paul Jasper 49 Langley 5:07:08.9
14 131 Lars Holmstrom 47 Portland 5:43:09.2
DNS 22 dan eller 49 Lake Oswego 5:43:09.2

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 129 Dan Handorff Bonk Collective 51 Portland 3:38:48.0
2 30 Eric Gran 54 Eugene 3:42:30.9
3 167 Todd Rosier 54 Hillsboro 3:56:20.5
4 198 Minson Chris 53 Eugene 4:11:15.4
5 180 dave waag 51 Hood River 4:19:53.6
6 14 Scott Carroll Dialed Cycling Team 54 Corvallis 4:20:54.7
7 51 Anthony O'Donnell 50 Portland 4:34:42.5
8 103 Charles Barrett 52 Portland 4:45:19.2
9 145 Matt Kincaid 50 Eugene 4:47:01.0
10 58 Richard Rosko Hammer Velo 51 Portland 4:53:45.3
11 120 Lawrence Doll 50 Seattle 5:02:14.5
12 104 Jeremy Berry 53 Seattle 5:13:35.6
DNF 116 Peter Courogen 53 Portland 5:13:35.6
DNS 13 Gregory Carroll 52 Portland 5:13:35.6
DNS 50 Joseph OBrien 50 Brush Prairie 5:13:35.6

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 40 Kyle Kotwica 55 Corvallis 3:55:22.2
2 26 John Foulston 56 Portland 4:07:53.1
3 150 Paul Logan 56 Salem 4:11:59.8
4 193 Scott Metzler 59 Eugene 4:34:31.5
5 37 Robert Hutchings 58 Eugene 5:13:01.8
6 59 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 57 Eugene 5:18:05.2
7 143 Richard Kilsby 59 Lake Oswego 5:41:51.7
DNF 132 Eric Horvath 56 SOUTH BEACH 5:41:51.7
DNS 70 Mark White 58 Lowell 5:41:51.7

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 42 David Leedom Co-Motion Factory Racing Team 62 Springfield 4:18:43.6
2 183 Paul Wertzberger 63 Mt. Shasta 4:20:56.9
3 149 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 61 Eugene 4:35:02.6
4 61 Andy Stahl 63 Eugene 4:42:08.3
5 161 Alan Ott 62 Eugene 4:44:15.3
6 137 Michael Johnson 61 Mammoth Lakes 4:49:52.0
7 170 David Sailors 65 Bend 4:54:03.4
8 27 Karl Fredricks Co-Motion Factory Racing Team 60 Eugene 4:57:15.6
9 63 Vic Steuber Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 64 Eugene 5:02:21.8
10 114 Fred Christensen 64 Bend 5:14:14.6
11 158 Andrew Mercier 64 Milwaukie 5:53:08.9
12 159 Tom Newman 62 Jacksonville 6:41:33.8
13 17 Steve Couch 62 Renton 7:12:24.5
DNS 184 Bruce Williams 64 McMinnville 7:12:24.5

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 102 Mike Adams 65 Wilsonville 3:46:14.6
2 171 Tom Sanborn Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 67 Eugene 4:16:19.7
3 165 Peter Pollard 67 Portland 4:40:54.5

Men 70+

Num Name Age City Time
1 8 Lew Broxson 74 Corvallis 5:53:19.2
DNF 154 Charles Mahaffy 79 Coos Bay 5:53:19.2

Tandem

Num Name Team Age City Time
1 100 Kenneth Stringer 51 Medford 5:39:36.4
2 196 Henry/Amy Abel 48 Bend 6:19:25.4

Women 25-34

Num Name Age City Time
1 168 Erin Rudzinski 28 Eagle 6:26:34.1
2 72 Rachel Young 28 Portland 6:58:07.3
3 4 Ali Baldari 32 Portland 7:31:18.6
DNF 173 Cat Sibley 34 Roseburg 7:31:18.6

Women 35-39

Num Name Team Age City Time
1 188 Sara WYLAND 35 Bend 6:09:39.3
2 35 Denise Hoover 39 Salem 6:31:11.3
3 47 Jennifer McGuire 38 Portland 7:08:24.4

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 175 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 44 Eugene 4:33:11.4
2 142 Helen Kennedy Co-Motion Factory Racing Team 42 Eugene 4:57:14.2
3 127 Liza Gualandi 42 Bend 5:27:58.5
4 115 Erin Colclazier 42 Portland 5:43:15.5
DNS 2 Serena Bishop Gordon 40 Bend 5:43:15.5

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 105 Mielle Blomberg Team S&M 48 Portland 4:35:04.9
2 126 Kristi Green 49 Yreka 5:02:01.4
3 66 Jodee Varney Sorella Forte 49 Portland 5:33:09.7

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 38 Eileen Kelly-Foulston Rebound/Tireless Velo 54 Portland 4:27:12.8
2 34 Jennifer Hart 50 North Bend 5:05:30.9
3 186 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 50 Redmond 5:56:15.3

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 118 Tara Deacon Co-Motion Factory Racing Team 58 Eugene 4:36:05.5
DNF 48 Marta Medcalf 58 Vashon 4:36:05.5
DNF 112 Charlene CARTER 59 Eugene 4:36:05.5
DNS 141 Karen Kenlan Sunnyside Sports 59 Bend 4:36:05.5
DNS 185 Katrina Williams 56 McMinnville 4:36:05.5

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 176 Patty jo Struve 64 Spokane 7:05:01.7
DNF 130 Jennifer HECTOR 63 Eugene 7:05:01.7