Montinore RR

Forest Grove, OR
May 04, 2019

For results questions, please contact Candi Murray: cmurray@obra.org

Updated May 5, 2019 at 2:59 PM

Masters 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City Time
1 993 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 48 Tigard 2:16:18
2 529 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 42 Portland 2:16:18
3 914 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 47 Portland 2:16:22
4 886 Antonio Castaneda Jr Audi 46 2:16:29
5 594 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 49 Portland 2:16:56
6 686 Mico Macri 48 Portland 2:17:06
7 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 44 Forest Grove 2:28:13
8 508 Greg Stokes Hammer Velo 2:28:16

Masters 50+ 1/2/3

Num Name Team Cat Raced Age City Time
1 879 Steve Wright Masters 50+ 1/2/3 52 2:12:37
2 306 John Hatfield Dialed Cycling Team Masters 50+ 1/2/3 51 Portland 2:16:25
3 3026 Jeff Thomas Masters 50+ 1/2/3 50 Eugene 2:16:25
4 174 Joe Cooper Masters 50+ 1/2/3 52 Ashland 2:16:38
5 814 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team Masters 50+ 1/2/3 50 portland 2:16:40
6 308 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team Masters 50+ 1/2/3 52 Newberg 2:17:14
7 589 Bruce Connelly Masters 50+ 1/2/3 56 2:19:15
8 62 Michael Benno Masters 50+ 1/2/3 51 2:28:34
9 639 John Slawta Masters 50+ 1/2/3 58 Talent 2:35:57
DNF 587 Charles Hall Masters 40+ 1/2/3 56 2:35:57
DNF 580 Scott Goldstein Masters 50+ 1/2/3 53 2:35:57

Masters 60+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 575 Michael Longmire 65 Adair Village
2 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland
3 799 Clint Ebert bicycleattorney.com 60 Forest Grove

Masters Men 40+ 4/5

Num Name Team Age City Time
1 4044 Shaun Martin Dialed Cycling Team 45 Camas 1:43:33
2 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 43 Happy Valley 1:46:09
3 5233 James Green 48 Portland 1:46:13
4 4075 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 44 TIGARD 1:46:16
5 5301 Jason Evans 1:46:29
6 4140 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 48 Portland 1:46:36
7 5414 Kevin Jenson 42 Molalla 1:46:37
8 4201 Koosha Aslani TCNF.LEGAL Racing Team 40 Tigard 1:46:43
9 4040 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 48 Portland 1:46:46
10 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Forest Grove 1:52:08

Masters Men 50+ 4/5

Num Name Team Age City Time Notes
1 4166 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 58 Ridgefield 1:43:21
2 5186 Jay Small Dialed Cycling Team 53 Vancouver 1:46:08
3 4062 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 55 Camas 1:46:13
4 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 54 Portland 1:46:16
5 4098 Dirk Vander Laan 57 Wilmington 1:46:18
6 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team 51 Ridgefield 1:46:19 number on wrong side
7 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 54 Portland 1:46:34
8 4159 David D. Smith Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 50 Hillsboro 1:46:48
9 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 51 Portland 1:55:52

Masters Men 60+ 4/5

Num Name Team Age City Time
1 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 1:46:54
2 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 69 Gresham 1:54:22

Masters Women

Num Name Team Age City Time
1 7188 Juliet Hochman 52 Portland 2:48:15
2 247 Jenny Slawta 55 Talent 2:48:15

Men 1/2

Num Name Team Cat Raced Age City Time Notes
1 186 Daniel Lincoln River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 39 Portland 2:29:38
2 100 Sean Hollenbeck Men 1/2 26 Portland 2:32:04
3 120 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 2:32:17
4 832 Tyler Aquino Holtey Law p/b Peak Condition Men 1/2 28 Portland 2:33:05
5 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 37 Portland 2:33:14
6 809 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition Men 1/2 33 Portland 2:33:14
7 891 Christian Lam Men 1/2 30 Portland 2:33:16
8 102 Felipe Nystrom Men 1/2 2:37:13
9 150 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 3:37:13
10 58 Eric Zugor Mettle Cycling Men 1/2 2:37:14
11 117 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 39 Portland 2:37:17
12 109 Carl Hoefer Men 1/2 39 Tigard 2:37:20
13 822 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition Men 1/2 32 Portland 2:37:24
14 712x Men 1/2 3:37:34 please identity
15 103 Andrew Boone Team Oregon p/b Rodda Paint Men 1/2 38 Bend 2:37:48
16 648 Bob Duffy Men 1/2 43 Portland 2:37:51
17 843 Anthony Monteleone Men 1/2 33 Portland 2:38:06
18 873 Andrew Suchocki Men 1/2 40 Portland 2:40:06
19 816 Calon Russell 2:40:33
20 337 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition Men 1/2 37 Portland 2:42:38
21 829 Emmett Culp Men 1/2 2:42:38 kom
22 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Men 1/2 35 North Plains 2:42:38
23 138 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law Men 1/2 2:42:38
24 53 Christopher Clancy Men 1/2 2:31:13
DNF 111 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition Men 1/2 32 Portland 2:31:13
DNF 917 Randall Fransen Mettle Cycling Men 1/2 39 Portland 2:31:13
DNF 907 Patrick Newell Men 1/2 41 Portland 2:31:13

Men 3

Num Name Team Cat Raced Age City Time Notes
1 749 Kevin Wallin Men 3 26 Portland 2:16:25
2 683 Grant Headley Mettle Cycling Men 3 33 Portland 2:16:59
3 309 Keith McIntire HCH-CrossCountry Mortgage Men 3 40 Portland 2:17:00
4 327 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint Men 3 32 Portland 2:17:00 KOM
5 697 Colin Dunlap Men 3 2:17:02
6 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Men 3 39 Portland 2:17:02
7 623 Josh Mitchell bicycleattorney.com Men 3 32 Portland 2:17:02
8 304 Patrick Connor Holtey Law p/b Peak Condition Men 3 28 Portland 2:17:02
9 5x temp Sid Hariharan Byzick + Company Cycling Men 3 2:17:04
10 564 Weston Martin Mettle Cycling Men 3 34 Portland 2:17:04
11 570 Edward Wright Holtey Law p/b Peak Condition Men 3 29 Portland 2:17:04
12 778 Eric McKinley Men 3 29 Corvallis 2:17:06
13 396 Alex McCulley Co-Motion Factory Racing Team Men 3 35 Eugene 2:17:07
14 8126 Gavin Bowen Men 3 17 Bend 2:17:08
15 57 Mike Ott Ott Men 3 2:17:09
16 55 Diego Colin Men 3 2:17:40 Centerline warning
17 601 Jake Rosenbloum Men 3 2:17:47
18 712 Isaac Tarter Men 3 34 Portland 2:17:47
19 791 Daniel Pasley Men 3 47 Portland 2:19:54
20 50 Garret Holbrook 2:19:55
21 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar Men 3 42 Portland 2:26:27
22 397 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team Men 3 2:26:55
23 616 Ben Tankus Byzick + Company Cycling Men 3 25 Portland 2:27:25
24 61 Austin Ellerbruch Men 3 2:27:25
25 387 Matt Faunt Men 3 29 Portland 2:28:16
26 508 Greg Stokes Masters 40+ 1/2/3 2:29:10
27 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling Men 3 29 Portland 2:31:13

Men 4/5

Num Name Team Age City Time Notes
1 105 Lucas Strain 1:31:14 kom
2 5244 Nathan Scott Dialed Cycling Team 37 Vancouver 1:31:45
3 51 Max Frankel 1:32:11
4 4171 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com Portland 1:32:12
5 5147 Paul Furst Dialed Cycling Team 1:32:15
6 4249 Thomas Hope 1:32:16
7 5043 Charlie Leveroni 25 Portland 1:32:17
8 4096 Greg Schmitt Mettle Cycling 47 Portland 1:32:18
9 4049 Nao Ohdera Audi 30 Portland 1:32:19
10 4207 Andrew Santos 37 Portland 1:32:21
11 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 16 Camas 1:32:22
12 49 Logan Divelbiss 1:32:26
13 5225 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 1:32:27
14 4203 Adam Kachman 30 Portland 1:32:29 Number upside down
15 5271 Kenath Sponsel 32 Milwaukie 1:32:29
16 66 Roman Rositani 1:32:35 folded number
17 48 Peter Lake 1:32:37 folded number
18 5284 Brian Fahey Bonk Collective 35 Beaverton 1:32:42
19 4109 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 44 Eugene 1:32:49
20 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 17 Tigard 1:33:01
21 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 32 Vancouver 1:36:22
22 4168 Michael Aylward Bonk Collective 39 Portland 1:39:42
23 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 44 portland 1:39:42
24 5000 Travis Richardson 39 PORTLAND 1:39:46
25 5203 David Reitan 1:39:52
26 5441 Phil Traylor The Club Roule 38 Portland 1:40:00
27 4043 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 38 Portland 1:40:12
28 8127 Tanner Bowen 14 Bend 1:42:44
29 4124 Chris Nelson 35 Portland 1:42:49
30 4148 Connor Shimamoto 25 Portland 1:43:01
31 5036 Matthew Brody 28 Corvallis 1:43:02
32 5003 Adam Andrus Mettle Cycling 30 Portland 1:44:41
33 5158 Patrick Cooper 29 Portland 1:46:02
34 5291 Raeseong Kang 37 portland 1:46:40
35 5273 Kory Gray 33 Hillsboro 1:47:27
36 5246 Aaron Simpson 37 Portland 1:54:02
37 5347 Collin Faunt 25 Portland 1:54:50
38 4213 Bandon Pendergrass 1:58:52
DNF 5412 Kenny Rodriguez 34 Portland 1:58:52

Overall Masters 1/2/3

Num Name Team Cat Raced Age City Time Notes
1 879 Steve Wright Masters 50+ 1/2/3 52 2:12:37
2 993 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters 40+ 1/2/3 48 Tigard 2:16:18
3 529 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team Masters 40+ 1/2/3 42 Portland 2:16:18 KOM
4 914 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team Masters 40+ 1/2/3 47 Portland 2:16:22
5 306 John Hatfield Dialed Cycling Team Masters 50+ 1/2/3 51 Portland 2:16:25
6 3026 Jeff Thomas Masters 50+ 1/2/3 50 Eugene 2:16:25
7 886 Antonio Castaneda Jr Audi Masters 40+ 1/2/3 46 2:16:29
8 174 Joe Cooper Masters 40+ 1/2/3 52 Ashland 2:16:38
9 814 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team Masters 40+ 1/2/3 50 portland 2:16:40
10 594 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team Masters 40+ 1/2/3 49 Portland 2:16:56
11 686 Mico Macri Men 3 48 Portland 2:17:06
12 308 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team Masters 40+ 1/2/3 52 Newberg 2:17:14
13 589 Bruce Connelly Masters 50+ 1/2/3 56 2:19:15
14 62 Michael Benno Masters 40+ 1/2/3 51 2:28:34 Number on wrong side
15 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling Masters 40+ 1/2/3 44 Forest Grove 2:32:13
16 575 Michael Longmire Masters 60+ 1/2/3 65 Adair Village 2:32:13
17 508 Greg Stokes Hammer Velo Masters 40+ 1/2/3 2:32:13
18 639 John Slawta Masters 40+ 1/2/3 58 Talent 2:35:57
19 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint Masters 60+ 1/2/3 62 Portland 2:35:57
20 799 Clint Ebert bicycleattorney.com Masters 40+ 1/2/3 60 Forest Grove 2:35:57
DNF 580 Scott Goldstein Masters 50+ 1/2/3 53 2:35:57
DNF 587 Charles Hall Masters 40+ 1/2/3 56 2:35:57

Overall Masters 4/5

Num Name Team Cat Raced Age City Time Notes
1 4166 Kurt Krichko Dialed Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 58 Ridgefield 1:43:21
2 4044 Shaun Martin Dialed Cycling Team Masters Men 40+ 4/5 45 Camas 1:43:33
3 5186 Jay Small Dialed Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 53 Vancouver 1:46:08
4 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 40+ 4/5 43 Happy Valley 1:46:09
5 5233 James Green Masters Men 40+ 4/5 48 Portland 1:46:13
6 4062 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 55 Camas 1:46:13
7 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 50+ 4/5 54 Portland 1:46:16
8 4075 Mark Lokteff Dialed Cycling Team Masters Men 40+ 4/5 44 TIGARD 1:46:16
9 4098 Dirk Vander Laan Masters Men 50+ 4/5 57 Wilmington 1:46:18
10 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 51 Ridgefield 1:46:19 number on wrong side
11 5301 Jason Evans Masters Men 40+ 4/5 1:46:29
12 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling Masters Men 50+ 4/5 54 Portland 1:46:34
13 4140 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 40+ 4/5 48 Portland 1:46:36
14 5414 Kevin Jenson Masters Men 40+ 4/5 42 Molalla 1:46:37
15 4201 Koosha Aslani TCNF.LEGAL Racing Team Masters Men 40+ 4/5 40 Tigard 1:46:43
16 4040 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar Masters Men 40+ 4/5 48 Portland 1:46:46
17 4159 David D. Smith Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 50 Hillsboro 1:46:48
18 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 60+ 4/5 61 Portland 1:46:54
19 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Masters Men 40+ 4/5 40 Forest Grove 1:52:08
20 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team Masters Men 60+ 4/5 69 Gresham 1:54:22
21 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team Masters Men 50+ 4/5 51 Portland 1:55:52

Women 1/2/3

Num Name Team Age City Time Notes
1 56 Sara Youmans Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 2:38:46
2 205 Angharad Porteous bicycleattorney.com 31 Portland 2:38:51 QOM
3 59 Sophie Andrews 2:41:47
4 272 Kristi Cutter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 43 Bend 2:42:47
5 228 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team 2:43:07
6 279 Alexandra Burton 38 Portland 2:49:57
7 212 Sara Bird bicycleattorney.com 33 Portland 2:49:57

Women 4/5

Num Name Team Age City Time Notes
1 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 2:03:37
2 52 Nicole Marek 2:03:38
3 494 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 2:03:47
4 7089 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 29 Vancouver 2:03:57
5 7079 Lorena LaBarbera 2:03:59
6 7142 Jennifer Kuhns 31 Beaverton 2:04:12
7 7172 Dana Orth 31 Portland 2:05:10
8 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2:05:17
9 7112 Sally Loughridge Hammer Velo 51 Portland 2:07:25 QOM
10 7045 Kat Hampton 2:17:15
11 7171 Pam Power Bonk Collective 37 Beaverton 2:17:25
12 7050 Amy Englehard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2:17:25
12 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 2:17:25

Women 40+ 4/5

Num Name Team Cat Raced Age City Time
1 411 Debra Krichko Dialed Cycling Team Women 40+ 4/5 59 Ridgefield 2:05:53